יום הולדת לשמעון בוסקילה – הבלוג של chai barbi

יום הולדת לשמעון בוסקילה, מאת Chai Barbi

 שבוע טוב חבריי ויום הולדת לזמר וליוצר שמעון בוסקילה. אני Chai Barbi  או בקיצור  Hai Brabi  מאד אוהד את המוזיקה של שמעון בוסקילה וחושב שהוא אחד הזמרים והיוצרים החשובים שלנו.

1280px-ShimonB

 שמעון בוסקילה

אז הנה, לרגל יום הולדתו, כמה דברים על שמעון בוסקילה. שמעון בוסקילה (נולד ב-2 בפברואר 1966) הוא זמר, מלחין ומוזיקאי ישראלי. שמעון נולד באופקים בשנת 1966. בגיל 9 התייתם מאמו, וב-1976, בהיותו בן 10, עבר עם אביו להתגורר בעיר נתיבות. דרכו המוזיקלית החלה כמתופף בלהקה מקומית בנתיבות, ובגיל מאוחר יותר החל לנגן בגיטרה. לאחר סיום שירותו הצבאי, הקים את להקת השמחות "סהרה", עמה הוציא שני אלבומים: "סהרה" ו"יום יבוא".

 

 במאי 1999, שודר סרט תיעודי בשם "גיטרה בסהרה" אודות חייו של שמעון בוסקילה, בערוץ 2, אשר בוים על ידי אשר נחמיאס. הסרט גרם לפריצה של בוסקילה ולחיבור הראשוני עם שלמה ארצי. בשנת 2000 התארח בוסקילה באלבומו של ארצי – "אהבתיהם" והשניים ביצעו יחד את הדואט: "עלש". ב-2003 שר בוסיקלה עם ארצי ביצוע מחודש ל"פעם תורי פעם תורך" שהוקלט לאלבום "שירי אהבה שלי".

 בשנת 2003, הוציא בוסקילה את אלבום הבכורה שלו: "מחפש חבר קרוב", וזאת לאחר שנגנז אלבום שלם שהיה מיועד לצאת בשנת 2000. בוסקילה הלחין שבעה משירי האלבום, ביניהם: "איך את לא רואה", "יש לי דרכים לומר לך אוהב" ו"כמה את יודעת". האלבום כלל גם את שיר הנושא שנכתב והולחן על ידי שלמה ארצי, והפך ללהיט גדול, דואט בהופעה חיה עם שלמה ארצי, לשיר "עלש", גרסת כיסוי לשיר "תזרח" של להקת טיפקס, ביצוע לשיר "הייתי בגן עדן", שאותו הלחין במקור לשרית חדד, למילותיו של אהוד מנור. שיר זה גם נכלל בפסקול הסרט "סימה וקנין מכשפה", שיצא לאקרנים באותה שנה. משה לוי, מאיר עמר (Big M) ויורם חזן (סולן להקת "כנסית השכל" התחלקו בעיבודים וההפקה המוזיקלית.

 באוגוסט 2007, הוציא בוסקילה את אלבומו השני: "מרגיש את זה". הלהיט "את המחר שלי", אותו כתב יוסי גיספן והולחן על ידי בוסקילה עצמו, זכה להשמעות רבות בתחנות הרדיו. האלבום כלל גם את הלהיטים: "מרגיש את זה" (שיר הנושא של האלבום) ו"געגוע", אותו כתב מיכאל ועקנין. בוסקילה הלחין את כל שירי האלבום ואת כולם כתבו גיספן או ועקנין, פרט לשירים: "חן עלינא", שכתב חיים אוליאל, ו"בימים עברו", שכתב קובי אוז. על העיבודים וההפקה המוזיקלית הופקד עמית הראל.

 בשנת 2008, השתתף בוסקילה באלבום "בין קירות ביתי", במסגרת הפרויקט של עידן רייכל. בוסקילה היה אחראי על הכתיבה והביצוע בערבית מרוקאית של השיר "מהיום שהלכת" ("منهار اللي مشيتي"), לזכר אמו שנפטרה בהיותו בן 9 וחצי, על פי לחן של עידן רייכל.

 בתחילת שנת 2010, השיק בוסקילה מופע משותף עם הזמרת שירי מימון, שכלל דואטים ממבחר השירים של שניהם. המופע לווה בשיר חדש משותף לשניהם, "גשם שיבוא", שהלחין בוסקילה למילים של דידי שחר. גם גרסתם לשיר "שיר תקווה" שהלחין בוסקילה למירי מסיקה, יצא בסינגל לתחנות הרדיו. במרץ 2011, יצא אלבום ההופעה שתיעד את הפעילות המשותפת של בוסקילה ומימון. בשנה זו, זכו השניים בתואר "הרכב השנה", במצעדי הפזמונים השנתיים של גלגלצ ורשת ג', לשנת ה'תשע"א.

 בשנת 2011, הקליט בוסקילה במסגרת הפרויקט של עידן רייכל את השיר "התמכרות", שאת מילותיו כתב בערבית מרוקאית, על פי לחן של רייכל. השיר נכלל באלבום הרביעי של הפרויקט, "הביתה, הלוך חזור".

 ב-2012, הופיע בוסקילה לראשונה כשחקן בסדרה "המיוחדת", ששודרה בערוץ 2. בשנת 2014, החל לשמש כשופט בתוכנית "משפחה בהופעה", בערוץ 24.

 בוסקילה נחשב אחד המלחינים המבריקים ביותר במוזיקה הישראלית, שיתף פעולה עם זמרים מובילים ואחראי ללהיטים רבים. על האמנים להם הלחין בוסקילה שירים, נמנים, בין היתר: שלמה ארצי, שרית חדד, שירי מימון, קובי פרץ, ליאור נרקיס, מירי מסיקה ועוד.

 ב-8 בדצמבר 2014, הוציא בוסקילה סינגל בכורה: "עכשיו אני חוזר", אותו הלחין למילותיו של סהר חגי. בחודשיים הראשונים לצאתו נחשב השיר אחד הנשמעים ביותר בתחנות הרדיו, ודורג במקום הראשון במצעד העברי של רשת ג'.

 ביולי 2015 יצא אלבומו השלישי של בוסקילה, "למה לי", שכלל את הלהיט "למה לי למה לך", שהוקלט גם בגירסה מרוקאית. עוד כלל את האלבום את השירים: "עכשיו אני חוזר" ו"אנחנו לא מלאכים", בו השתתף יהודה פוליקר בקולות רקע ובנגינת גיטרות, בוזוקי, ובגלמה.

 בסוף שנת 2016, שיתף בוסקילה פעולה עם הזמר אליעד, בסינגל "לנשום", כחלק מאלבומו של אליעד: "תמיד חלמתי". בנוסף, אליעד כתב את השיר "קרוב אלי", אותו שר בוסקילה.

 ב-9 במאי 2018, הוציא בוסקילה את הסינגל "פריז", מתוך אלבומו הרביעי הצפוי לצאת בהמשך השנה. שיר הנושא של האלבום נכתב על ידי סהר חגי והולחן על ידי בוסקילה. על ההפקה המוזיקלית היו אמונים נועם עקרבי ועמית הראל. הקליפ המלווה את השיר צולם ברחובות פריז, ובוים על ידי עוזי ג'ורג'.