יום הולדת – הפעלה עצמית בקלי קלות ובמחיר לכל כיס

רוצים לחגוג לילדים יום הולדת ולא לצאת מרוששים ? חוששים מהפעלה עצמית ? המשימה קלה ואפשרית

הבת הקטנה שלי נולדה בסוף יוני. מבחינתה, כשמתחילה שנת הלימודים, היא כבר בודקת כמה זמן יש עד ליום ההולדת הבא. היא מאוד אוהבת את כל התכנונים, ההכנות ואת כל מה שמסביב. כשאנחנו מתקרבים לאמצע השנה, היא כבר מגובשת עם נושא יום ההולדת ובחודשיים שלפני, כל כולה עסוקה בפרטים, לא פוסחת על שום דבר : תוכן ההפעלה, קישוטים, עוגות, כיבוד, הזמנות, פרסים ואפילו מה תלבש.

ההכנות המוקדמות

הפעם היה לי ברור, שאני לוקחת את המשימה על עצמי, מפנים את הסלון, מקשטים את הבית, שמים מוזיקה קצבית ויהיה שמח. אז מה צריך כדי שיהיה מוצלח ? תכנון מוקדם.
1. נושא המסיבה – קל יותר לגבש רעיונות לפעילות כשיש נושא מרכזי. השנה הקטנה החליטה שהיא רוצה מסיבת פיג'מות לבנות בלבד.
2. מקום החגיגה – בית, פארק, אולם בי"ס/מועדון
3. כמות המשתתפים
4. דרך ההפעלה – לבד או באמצעות מפעיל (גם אם בחרתם להפעיל את הילדים לבד, אולי תזדקקו לעזרתם של בני משפחה, חברים או שכנים).
5. תוכן ההפעלה – משחקים או פעילויות שקשורים לנושא המסיבה. רוצים פתרון קל ומקסים לכל נושא שתבחרו ? המשיכו לקרוא.
6. אורך ההפעלה – בדר"כ פעילות של שעתיים. השנה החלטתי להאריך לשעתיים וחצי (ישנם אמיצים שמזמינים גם לשינה).
7. קישוטים – סוגי קישוטים (בלונים, כרזות, דגלונים, סרטי קרפ…) וצבעי קישוטים.
הקטנה החליטה שהקישוטים והכלים יהיו בצבעי ורוד, סגול ולבן. קנינו ניירות קרפ ובלונים בצבעים הנדרשים, גזרנו את הניירות לרצועות, הדבקנו צד אחד לגוף התאורה ואת הצד השני לתקרה ויצרנו אזור צבעוני וחגיגי.

8. כיבוד – אני נוהגת לתת בהפסקה אוכל ושתיה ולקראת סוף יום ההולדת, אחרי טקס העוגה, גם ממתקים (ממתקים בתחילת האירוע ובמהלכו יוצרים לכלוך ובלגן)
9. פרסים / הפתעות – בדר"כ נהוג לחלק עד כיתה ג'
10. הזמנות

מסיבת פיג'מות

מי שמכיר אותי יודע שאני לא נבהלת מהכנת פעילות לילדים, אבל אני יודעת, שלא כל אחד כמוני. כתבתי סיפור קצרצר של כמה שורות, שישמש כפתיח למסיבה וירכז את כולן סביבי ובחרתי כמה משחקי חברה, אבל אז נתקלתי בתיבת ההפעלות, הוקסמתי והחלטתי לשנות את התוכנית.
קיבלנו חבילה עם הפעלות, דף הנחיות עם הסבר על כל פעילות, כולל הערכת זמן המשחק ואפילו דיסק, שממחיש את הפעילויות. הקטנה התאהבה מיד, אבל לא רצתה לוותר על התוכנית הראשונה, אז החלטנו לבחור את הפעילויות שאנחנו הכי אוהבות ולשלב בין התוכניות.
ולמה הוקסמנו ? כל הפעילות מתקשרת לנושא המסיבה, כל משחק מגיע ארוז בנפרד ומאוייר בהתאם לנושא המסיבה, כל הציוד הדרוש למשחקים נמצא בקופסה, אפילו לא צריך לקנות הזמנות. פשוט צריך להזמין את החברים, לדאוג למוזיקה ולכיבוד ולהתחיל בחגיגה (מחיר הערכה: 336 ש"ח באיסוף עצמי, 356 ש"ח כולל משלוח).

עד שכולם מגיעים

ביקשנו מכולן לבוא לבושות פיג'מות. כל אחת שנכנסה, ניגשה לשולחן הברכות, והוסיפה ברכה לגליון הברכות שקיבלנו עם התיבה. בינתיים ברקע התנגנה מוסיקה קצבית וצילמנו את הבנות עם שלל הפיג'מות.

מתחילים בחגיגה

התחלנו את יום ההולדת 2 משחקים, שהיו בתכנון הראשון שלנו ומשם המשכנו למשחקים של תיבת ההפעלות.
הקראתי לבנות את הסיפור והתחלנו לחמם את האווירה עם משחק 21 עם כרית. הבנות הסתדרו במעגל, זרקו כרית מאחת לשניה והגיעו ל-21 בלי שהכרית תיפול. (אם הכרית נופלת, מתחילים מהתחלה).
משם המשכנו למשחק זהה את השיר (תו השעה). אפשר לשחק את המשחק ב-2 גרסאות (למשחק הזה תמיד יש הצלחה). בחרנו מראש 5 שירים, שהילדות מכירות (אצלנו בשיעורי המוזיקה, המורה מלמדת שירים ממיטב הקלאסיקות). הכנו מראש מספר מקטעים של הפתיח של השיר. השמענו לילדות בכל פעם צליל והן היו צריכות לזהות את השיר. כשלא זיהו, הוספנו עוד צליל עד שהן זיהו אותו ואז שמנו את מילות השיר (מצגת פשוטה) והן שרו את השיר ואפילו רקדו. אפשרות אחרת, לבחור משפט מהשיר, לסמן קו במקום האות של המילה בכל אחת ממילות המשפט. כל ילדה בתורה צריכה לנחש אות. אם האות נמצאת במשפט, כותבים אותה בכל המקומות שהיא מופיעה ואם לא – רושמים את האות בצד. בדר"כ לפני שמסיימים למצוא את כל האותיות, הבנות מזהות את המשפט ואת השיר ואז שמים להן את מילות השיר, כדי שיוכלו לשיר.
המשכנו לבינגו פיג'מות (מקבלים בתיבה לוחות בינגו, מדבקות של הפיג'מות השונות ולוח משחק). היה כיף.

היו לנו עוד משחקים בתיבה (למשל : להרדים את השובבים, עיצוב פיג'מות). לא הספקנו את כולם. כמובן שלא פסחנו על חבילה עוברת. בתיבה יש משימות לחבילה (כאן תוכלו למצוא משימות אחרות). מניסיון העבר, חשוב לשים בסוף החבילה פרס לכל הילדים ולהמנע מפרסים במהלך המשחק. כמו כן, שימו לב לעצור את המוזיקה אצל כל אחד מהמשתתפים (שלא יהיה ילד, שלא ביצע משימה).
הכי הכי הבנות נהנו ממשחק הלימבו (עם הפס המקושט שקיבלנו בתוך התיבה), אותו היו מוכנות לשחק עוד ועוד עם המוזיקה הקצבית ששמנו ברקע.
נכון שבסוף יום ההולדת הייתי זקוקה למשקה חם לגרון, אבל היה שמח, ילדת יום ההולדת היתה מאושרת והחברות שלה נהנו וכל זאת בהשקעה ממש לא גדולה.
 

עוד פוסטים בנושא יום הולדת

טיפים להפעלה עצמית ולהפעלה של מפעיל ורעיונות ל”עשה זאת בעצמך” (כולל משימות של חבילה עוברת)

יום הולדת מהסדרות – בקלי קלות ובמחיר לכל כיס (יום הולדת בהשראת הסדרות החממה וגאליס)

מסיבת בראנץ – יום הולדת בהפעלה עצמית ובקלי קלות

יום הולדת גלידה – הפעלה עצמית בקלי קלות

יום הולדת שוקולד – הפעלה עצמית