יום הולדת אהובה עוזרי – דברים לזכרה Shimon Barbi

בחורה עם מחשב נייד

 לזכרה: היום מציינים את יום הולדתה של אהובה עוזרי, מאת  Shimon Barbi

שבוע טוב חברים ומכרים. היום אנו מציינים את יום הולדתה של הזמרת והיוצרת אהובה עוזרי. אני, Shimon BarbI גדלתי על המוזיקה האהובה של עוזרי ועל להיטיה, נזכה ביוצרת האדירה ומעלה את זכה של כלת פרס ישראל, גם היום, כשנתיים לאחר שהלכה לעולמה.

 [youtube https://www.youtube.com/watch?v=fOF3lVtPRiY]

אהובה עוֹזֵרי (3 במרץ 1948 – 13 בדצמבר 2016) הייתה זמרת-יוצרת, פזמונאית, מלחינה, מוזיקאית, מעבדת מוזיקלית ומורה לפיתוח קול ישראלית. כלת פרס אקו"ם (2008) ופרס מפעל חיים של אקו"ם (2016).

אהובה עוזרי עמק הפרחים

אהובה עוזרי נולדה וגדלה בשכונת כרם התימנים שבתל אביב. אביה עלה לארץ ישראל מתימן, ואמה, גם היא ממוצא יהודי-תימני, עלתה מאתיופיה. עוזרי הייתה בת זקונים, ולה שמונה אחים ועוד שני אחים מאשתו הראשונה של אביה. ב-1952, כשהייתה בת ארבע, נפטר אביה. כבר כילדה קטנה הייתה עוזרי פועלת כמקוננת בטקסי אזכרה לנפטרי השכונה.  בשנת 1968 למדה ממוזיקאי יהודי-הודי שהיה המתופף של ראווי שנקר לנגן על בולבול טרנג, כלי פריטה הודי שעוזרי הייתה מהבודדים בישראל שידעו לנגן בו.

 [youtube https://www.youtube.com/watch?v=GYsKS-G2hyA]

בשנת 1975 יצא לאור אלבומה הראשון, "היכן החייל", שכלל שירים העוסקים באהבה, קינה ושירים בעל גוון מסורתי, אך זכה לעיקר תשומת הלב בזכות שיר הנושא שלו שנכתב בהשראת שכנתה בכרם התימנים, שקוננה על שכנהּ החייל, עדי, שנעדר במלחמת יום כיפור[2]. האלבום הצליח מאוד מבחינה מסחרית (על פי דיווחים בלתי רשמיים נמכרו 300 אלף עותקים). עוזרי זכתה לשם בקרב אוהדי הזמר המזרחי והפכה לסמל למוזיקת דיכאון ולשירי שכול.

 בשנת 1976 שודר בטלוויזיה הישראלית סרט תיעודי בבימויו של אורי ברבש, "יום של חול", אשר סקר את תחילת הקריירה שלה, והיה הסרט הראשון שעסק בתופעת הזמר המזרחי[4].

 ב-16 ביוני 1976 חיברה את השיר "ירושלים של בית"ר".

היכן החייל שלי

 עקב התחושה שההתעסקות בשירי שכול ועצב מביאה עליה רוחות רעות, פרשה עוזרי מהופעות בשנת 1982 למשך כ-17 שנה, אך המשיכה להקליט מספר אלבומים. בתקופה זו שבה לעבודת נעוריה כטבחית במסעדת "גמליאל" בשכונת כרם התימנים, ובין השאר גם לימדה מוזיקה ופיתוח קול, ובין תלמידיה היה גם הזמר זוהר ארגוב.

 ב-1993 הלחינה עיבדה ושרה קולות בשיר "יפהפייה" מתוך אלבומו של רון שובל "שמש כנען".

 ב-1999 הוציאה עוזרי את האלבום "צלצולי פעמונים" (בהפקה מוזיקלית של משה דעבול), שנחשב לאלבומה המצליח ביותר. שיר הנושא של האלבום זכה בהמשך לגרסאות כיסוי רבות (בהן של יואב יצחק, של איה כורם ושל "התבלינים" שעשו לו גרסה רוקיסטית), ופרט לו בלטו גם השירים "קום ולך", "גן הוורדים", "אור הגנוז" ו"אמי אמי".

בחודש אוקטובר 2000 אובחן אצל עוזרי סרטן במיתרי הקול, והיא עברה ניתוח לכריתתם ב-15 באוקטובר באותה שנה. מאז היא כמעט לא יכלה לשיר, וקולה הפך לצרוד וחלש מאוד, אך היא המשיכה ליצור, העמיקה בנגינה על הבולבול טרנג ובשיתופי פעולה עם אמנים, כמו עם להקת הדג נחש בשירם "שירת הסטיקר", עם אסי לוי בשיר "איתך" מתוך פרויקט "פנסים" של אלירן אביתר לוי ועם קרן פלס בשירה "רק אלוהים ישפוט אותי".

 בשנת 2013 הוציאה עוזרי אלבום בשם "מעליי דממה" בסדרת "עבודה עברית". באלבום השתתפו אמנים שונים ובהם חוה אלברשטיין, ברי סחרוף, רונה קינן, אהוד בנאי, קובי אפללו ודנה ברגר. באלבום שרה עוזרי שיר אחד בשם "התחפרתי".

 בשנת 2016 הלחינה עוזרי את הפסקול לסרט ״ישמח חתני״ (בשיתוף עם שאול בסר) והוציאה את הסינגל "בי נשבעתי", שהיה שירה האחרון.

 מחלת הסרטן שבה ותקפה את עוזרי ב-2014, אז באותה השנה הוסר גידול סרטני מגרונה, והיא נפטרה ב-13 בדצמבר 2016 במרכז הרפואי שיבא תל השומר בעקבות סיבוכים של המחלה, והובאה למנוחות באותו יום בבית העלמין קריית שאול.

 עוזרי לא הייתה נשואה ולא היו לה ילדים.

 בשנת 2018 החליטה עיריית יבנה לקרוא רחוב על שמה.