יום הבוחר

canada-and-usa-flag-pin-cross-flag.jpg_220x220

המערכת ביקשה שאסקר את יום הבחירות האמריקאי וכיצד הוא משתקף בעיני שכנתה הטובה והמפרגנת, קנדה. להצעה כזו לא מסרבים ולכן לקחתי על עצמי את תפקיד העיתונאית החוקרת.

כצעד ראשון ולא מחייב הדלקתי את מקלט הטלוויזיה ועברתי על כל ערוצי החדשות. על פי החדשות הקנדיות, נכון להיום, מזג האויר הוא גורם ראוי יותר לסיקור, וכן כמות הסנאים הבלתי נתפסת. השנה, כך צוין, נספרו יותר ממאה אלף סנאים שדווחו כמזיקים ומפיצי מחלות מהמעלה הראשונה. "אל תתנו למראה החמוד שלהם להטעות אותכם!" הזהיר הקריין בנחרצות כשהרים מבטו והביט בעיני המצלמה.

 העיתון היומי, לעומת זאת, קרא בכותרת אדומה וזועקת לכל התושבים להתחסן נגד מגפת השפעת כמה שיותר מהר.

בישראל החלו כבר לפני שנה לסקר את מסע הבחירות במדינה החזקה בעולם. מסע שהוגדר כסוער ביותר מזה כמה עשרות שנים. להבדיל מישראל הרחוקה, במדינה השכנה, קנדה, התעלמו באופן מופגן מכל העניין. נחיריים התנפחו בבוז למראה התקדמותו המפתיעה וחסרת התקדים של דונאלד טראמפ. למרות כל המהפכים והתחזיות, התגובה הקנדית אל האמריקאים הייתה לכל היותר: "באמאש'כם? דונאלד טראמפ???". הרוב פשוט חשבו שמה שטרודו לבש בליל כל הקדושים הרבה יותר מגניב.

כשהתמונה התבהרה ונותרו רק שני המועמדים השנויים במחלוקת מיתנו הקנדים את תגובתם עוד יותר.

ראש הממשלה החתיך אמר אתמול בנאום חגיגי, שמי שיזכה יתקבל בחיבוק קנדי חם ותומך ובברכת "דרך צלחה". בנאומו, כצפוי, הצליח לדבר דקות שלמות על הבחירות באמריקה מבלי להביע ולו שמץ של דעה לאף אחד מהכיוונים.

מכיוון שאני לקחתי על עצמי לסקור את אווירת היום לעומק, לא הסתפקתי בדברי ראש ממשלה מהמחוז הצרפתי, והחלטתי לרדת לשטח ולבדוק מה העם אומר. לבשתי את וסט הצלמים ואת כובע הצמר (כי פ****ג קר בשטח הקנדי) ויצאתי עם הילד לטיול קצר בשכונה. גן השעשועים הכיל אמהות וסבתות וכמה אבות עם כמות אינסופית של ילדים שחלו בשפעת ביום הבחירות. מה שלא היה קורה לו לקחו את החיסון עליו דווח בעיתון. רק אומרת…

"מי לדעתך ינצח היום?", שאלתי אמא אחת בליפסטיק בוהק ומשקפי שמש עצומים.

"איפה?", שאלה

"בבחירות"

"בארה"ב?"

"כן"

"לא יודעת". האם משכה בכתפיה. "מותק!! לשתף את המגלשה!!! לשתף זה כיף!!!!"

"מה שבטוח הוא שאם ראש זנב הבואש הכתום יקח, נצטרך לקלוט פה הגירה כמו משוגעים. זה מה שיקרה". הסתובבתי אחורה וראיתי מולי אדם בגיל העמידה. מסטיק בפיו וכובע בוקרים לראשו. "חמוד הקטן שלך", אמר בחיוך והלך. רציתי לשאול עוד המון שאלות כי לא כל יום נתקלים בקנדי עם דעה שגם מביע אותה בפומבי, אבל לא הספקתי. באמת חמוד הקטנצ'יק הזה. חשבתי לעצמי.

"הילארי!!!" שמעתי זעקה מאחור. זה בטח מישהו שהגיע עם שלטים ודגלים וכאלה. לקחתי את המצלמה הרמתי ראש לצלם. מסתבר שהילארי היא ילדה בת שלוש זבת חוטם שמושכת בשיער של אחותה הגדולה.

ובכן, כך נראה יום הבחירות האמריקאי בעיני הקנדים. לא באמת מעניין אותם. בברכת הצלחה למועמדים השפויים,

רמה ברץ, קנדה.

 

והרי עדכון בזמן אמת: מסתמן ניצחון לראש זנב הבואש הכתום. אתר ההגירה הקנדי קרס. זה הזמן לציין את העובדה שנראתה לי זניחה בזמנו. לאיש עם הכובע והדעה המוצקת היה זקן לבן ארוך ארוך ואגוזים בכיסים…..

רמה ברץ, קנדה