יהדות מתקדמת: קום איל פו – חורף 2014

"ואלוהים ברא את האישה" ?! – לפי נשות קום איל פו, יתכן מאוד שאלוהים הוא בעצמו אישה… ואת המסר הזה, הן תמצתו לתוך המשפט שהוא מעין המוטו של הקולקציה כולה: "ואין עוד מלבדה" בהשראת הפסוק "אתה הראת לדעת, כי ה' הוא האלוהים – אין עוד מלבדו". (דברים- פרק ד, לה).

אפשר כמובן להתמקד בפרובוקציה שבעצם הרמיזה החתרנית, זה לא חדש שבקום איל פו אוהבים פרובוקציות רצוי בעלות אופי פוליטי במיוחד, אבל אפשר גם לקרוא כאן מסר לכל אישה, שהכוח – אם תרצו הכוח האלוהי, אך בעיקר הכוח הפנימי להילחם ולשנות בשביל עצמה ועבור אחרות – נמצא בתוכה. המסר הזה מתחבר ישירות עם ההשראה של הקולקציה, מלבד הבחירה המרכזית בנושא היהדות: קבוצת "נשות הכותל", אשר מטרתן להשיג הכרה משפטית ומעשית בזכותן הלגיטימית כנשים להתפלל כקבוצה (ויודגש שהן משתייכות לזרמים שונים ביהדות), לקרוא בקול בתורה ולהתעטף בטליתות. השנה הן מציינות 25 שנה למאבקן עבור חופש דת ונוכחות שוויונית בכותל, למרות הנאצות והקללות שהן חוטפות תדיר ממתפללי הכותל הגברים ומגופים פוליטיים שונים.

"התמיכה של comme il faut ב"נשות הכותל" נבעה מהסולידריות שלנו קודם כל עם המאבק של נשים אשר נלחמות על מקומן בחברה. "נשות הכותל" הזכירו לכולם, ששיווין וצדק הם לא רק מנת חלקן של נשים חילוניות. זה מעבר ליהדות, מעבר לחילוניות, זה אוניברסלי לחלוטין." דבריה של סיביל גולדפיינר, מנכ"ל ובעלים comme il faut.

החיבור של קום איל פו כבית אופנה עם אג'נדה פמיניסטית ל"נשות הכותל" הוא כמעט מתבקש, בפרט כאשר הנושא השנתי הוא "יהדות ואסלאם". קולקציית הקיץ עוצבה כזכור בהשראת האסלאם וכאמור, קולקציית החורף הנוכחי בהשראת היהדות. מתוך ההתבוננות בנושא היהדות והשקפת העולם של "נשות הכותל", בחרו צמד המעצבות החדש והרענן קרין לייקוביץ' ושרון דאובה, להפקיע את סממני הלבוש והתפילה היהודים כגון טלית, תפילין וציציות מהבלעדיות הגברית, ולשלב אותם באוריינטציה נשית.

למרות שהשראה יהודית חרדית בקולקציות אופנה היא לא דבר חדש, ז'אן פול גוטייה* עיצב כבר לפני 20 שנה בחורף 1993, קולקציה חתרנית בהשראת לבוש מסורתי של יהודים חרדים ודורין פרנקפורט עיצבה לחורף הזה קולקציה בהשראה יהודית נוסטלגית, אין שום בעיה עם בחירה בנושא שכבר טופל ע"י אחרים, אם נותנים לו פרשנות חדשה ועדכנית.

האלמנטים השאובים מהלבוש החרדי בלטו בצורה ניכרת, בין אם בסדרה מגוונת של חולצות לבנות בהן שולבו מוטיבים של ציציות וטליתות, בין אם בסטיילינג שבו הוצגו הבגדים על הדוגמניות – במראה שכבות של חולצה לבנה, ווסט, ז'קט ומעיל ובאופן המציג משחק בין מה שנגלה ומה שמציץ בין הפריטים. באלמנטים של רצועות עור ואבזמים בהשראת רצועות התפילין וכן בשמלות משי וויסקוזה עם חגורה, שנראו כמו חלוק העוטף את הגוף, בהשראת הקפוטות (מעין ז'קט ארוך) שחסידים נוהגים ללבוש בשבתות.

מס' מצומצם של פריטים עליונים, נעשו בשיתוף פעולה עם אריגים בעבודת יד של נולה. האריגה נעשית ע"י נשים דרוזיות בדליית אל כרמל, שאורגות בשיטה מסורתית עתיקה. הפריטים הארוגים שנראו כמו תכשיט דינמי, נלבשו מעל חולצות לבנות ארוכות והתנופפו בחן עם כל צעד של הדוגמניות. ברור שההשראה הייתה הציציות המתנפנפות מבגדי חרדים, אך התוצאה הייתה עכשווית ומקסימה.

בסופו של דבר, הכוח של הקולציה הוא קודם כל בחייטות המשובחת והמוקפדת של רבים מהפריטים: ז'קטים, מעילים, מכנסיים בגזרה ישרה וחליפות טוקסידו תפורים וגזורים היטב, וחוזרים לשפה המחויטת של ימי קרול גודין, המייסדת של המותג (ביחד עם גולדפיינר) והמעצבת המיתולוגית שפרשה. שילובי הפריטים המטאליים היו עדכניים ונפלאים, למשל בחליפה בגוון מטאלי מוזהב, וקבוצת הפריטים מאריגי הדגרדה בגווני כחול, אפור ושחור כמו בחצאית מעטפת וז'קט ללא שרוולים, היו נהדרים אף הם.

ההשקעה של נשות קום איל פו ניכרת בכל פרט וראויה לציון, לא רק בקולקציה עצמה ובחיבור עם קבוצות נשים נוספות, אשר תרמו ליצירת הקולקציה. גם בקטלוג המושקע שצילמה האמנית אנה ים. ים קיבלה חופש מלא ליצור צילומים בהשראת הקולקציה כרצונה, והלוקיישן שנבחר היה מרכז הדקלים הישראלי, אשר העניק לצילומים נופח מעט אפל. לים לא היה ניסיון קודם בצילום אופנה ואף שהצילומים יפים מאוד ואומנותיים, לא בטוח שהם עושים חסד עם הבגדים עצמם, שנראים הרבה יותר טוב במציאות. ובכל זאת הניסיון לגוון וליצור משהו בקונספט ייחודי, ראוי לשבח.

בשולי הדברים וכדי להדגים עוד את ההשקעה הניכרת, את פני המוזמנות לפרזנטציה של הקולקציה שנערכה הפעם במפעל החברה, קידמו חלות קלועות, קיגל מסורתי ולצידו שמלץ הרינג, וגם ריבת חצילים טריפוליטאית מהצד השני של המפה, שהיו מפוזרים על שולחן הגזירה הענק בסטודיו של המעצבות. אוכל יהודי – "מגרב בואך אודסה" – כך הן כינו את זה.

ועוד קוריוז קטן: לכל פריט בקולקציה ניתנו שמות בהשראה יהודית. כך בין חולצת לאה וחולצת רחל, ובין ווסט דוד וז'קט יחזקאל, גיליתי גם את חולצת אלישבע. טיפ קטן: זה מאוד עוזר לכותבת לחבב את הקולקציה, כאשר קוראים חולצה על שמה…

*

*לידיעת הנוסעים לניו יורק: ז'אן פול גוטייה, במוזיאון ברוקלין אשר בשכונת וויליאמסבורג הטרנדית- מי שרוצה לראות מתוך הקולקציה החסידית שלו את כובעי הפרווה וסלילי השיער שהשתלשלו מהם, את השטריימלים בהשראת נערי ישיבה ובעיקר הרבה מאוד פריטים אייקונים (כ – 140 תלבושות קוטור והלבשה מוכנה) מקולקציות עבר של המעצב "המטורף" והמוכשר עד בלי די הזה, שילך לתערוכה:  The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From the Sidewalk to the Catwalk שמוצגת עד סוף חודש פברואר 2014 .


*

*

חזרה לחייטות מוקפדת

שימו לב לנעליי האוקספורד המצויינות שהמותג מייבא

*

*

פריטים מאריג הדגרדה ושמלת משי וויסקוזה בגזרת חלוק, ובהשראת הקפוטה של גברים חרדים

*

ההשראה יהודית, האינטרפטציה עדכנית – בווסט ארוך עם מחשוף גב ואבזמים ובז'קטים מחויטים, האחד בדוגמת חברבורות עדכנית והשני מאריג דגרדה אפור-שחור

*

לקידום מאבק "נשות הכותל" וכמחווה של סולידריות, יצרה comme il faut חולצת טי ייחודית עליה הציטוט שנלקח מסידור התפילה של "נשות הכותל": "אנחנו נותנות באהבה רשות זו לזו". את החולצה ניתן יהיה לרכוש תמורת 189 ₪ בחנויות הרשת. כל הרווחים ממכירת הטי יתרמו לקבוצת "נשות הכותל".


חולצה לקידום מאבק נשות הכותל – 189ש"ח – comme il faut
*
טווח מידות (רחב ומכובד): 36-48
מחירים: ז'קטים ומעילים: 1390- 3400 ש"ח
מכנסיים: 990- 1290 ש"ח
חולצות: 550-890 ש"ח
שמלות וחצאיות: 1290-1890 ש"ח
צילומי קטלוג: אנה ים
צילומי פריטים: שני סקרלט קגן

להשיג ברשת חנויות comme il faut
מתוך הבלוג של אלישבע כספי

אלישבע כספי
קוראת ווג מתמידה בערך מגיל שמונה (עם שתיים וחצי מילים באנגלית, בלבד) אשר משתגעת על ירחוני אופנה ועיצוב מילדות, עוד מהימים בהם היה אבא חוזר מנסיעותיו בחו"ל עם ערימת מגזינים, ומביא לה את ריח העולם הגדול. למדה ועשתה תארים (LL.B במשפטים ו- MBA במנהל עסקים) אז היא גם עו"ד, אבל מעדיפה לעסוק במה שהיא אוהבת באמת, כתיבה ואופנה ביחד ולחוד.