ספרנית בדימוס: טרילוגית הפלגים (מפוצלים, מורדים, נאמנים) / ורוניקה רות

עוד סדרה מגל ספרי הנוער החדש, עם גיבורה בעולם מד"בי

אז בעצם עוד לא דיברנו מעולם על כמה אני אוהבת לקרוא…
תוהה אם לציין שמאז ומעולם הייתי תולעת ספרים, או שבחרתי לעשות שני תארים בספרות משווה (בעיקר בשביל הנשמה) כדי להבהיר את העוצמה. ואולי הייתי צריכה פשוט להעלות תמונה של הספריה שלנו… או רק לספר שהעבודה שהכי אהבתי בעולם היתה להיות הספרנית פה בקיבוץ (ויתרתי עליה כשהגיעו הילד השני והשלישי יחדיו, בצער רב). כך או אחרת, לצלול בין דפיו של ספר זה תענוג שאין דומה לו, ספרים הם התחביב האולטימטיבי שלי וגם אחד מתחביבי הקניות-ללא-שליטה הבודדים שלי (השני הוא צעצועים לילדים).
בקיצור, בשמחה רבה מאוד הצטרפתי לי למועדון הקוראות של סלונה, איכשהו ראו עליי כבר מההתחלה שאני חומר טוב למועדון 🙂
טוב, אחרי כל ההקדמה הזו הגיע הזמן לחזור לסיבת התכנסותינו – הטרילוגיה שנקראת "מפוצלים" אבל אולי היו צריכים לקרוא לה "פלגים", מאת ורוניקה רות. ruth

בקצרה, ובנסיון שלא להרוס יותר מידי למי שעוד לא הגיע לסדרה הזו – מדובר בדיסאוטופיה שהיא יותר מד"ב מפנטזיה (אין דרקונים מעופפים, או פיות).

הסיפור מתחיל בהכרותנו את הדמות הראשית, נערה בשם ביאטריס, שאת קולה הבלעדי נשמע בשני הספרים הראשונים (בשלישי היא חולקת את הפרקים עם דמות נוספת בשם פור) והכרות בסיסית עם העולם בו היא חיה.
עולם קטן, עיר ליתר דיוק, המחולק בין חמישה פלגים שונים, כל אחד מהם עם אזור מגורים משלו, מנהגים משלו, בגדים מחייבים משלו, מסורות משלו ובעיקר בעיקר – בחירת תכונה אנושית אחת כחשובה מכולן וכמובילת הדרך.
פלג הכנות יתעקש לומר אמת בכל מחיר, בפלג הקרבה עצמית חוסר-האנוכיות הוא הדבר החשוב מכל, פלג אומץ לב מעריץ כל מי שמסתכן, פלג אורייניות בונה מגדלי שן למדענים ופלג הידידות תמיד יאיר לך פנים.
רק בבית הספר צעירי הפלגים לומדים יחדיו אבל גם שם הם לרוב מתגודדים בחבורות על פי פלגיהם.

מהר מאוד אנחנו לומדים שבגיל 16 נדרשים כל נערה ונער לבחור את הפלג שלהם, על פי מבחן התאמה מיוחד שנערך להם או על פי נטיית לבם, בחירה בפלג שונה מזה שבו נולדת פירושו עזיבת משפחתך לעד.
כמובן שמפה הדברים מסתבכים במהירה, ביאטריס עושה את הבחירה שלה וצריכה לעבור הכשרה ומבחנים שכל צעיר עובר לפני שהוא מורשה להצטרף לפלג בו הוא בחר, כשלון פירושו להצטרף לחסרי הפלג, סוג מקומי של הומלסים.
למרות הקושי ביאטריס שלנו מצליחה בגדול, כגיבורה אופיינית לגל גיבורות-הפנטזיה-או-מד"ב השוטף לאחרונה את העולם. אך מייד היא עולה על שחיתות נוראית והכל מסתבך ללא סוף.

בספרים הבאים נמצא את ביאטריס מנסה לפלס את דרכה בעולם שהשתנה בחדות, מנסה להבין מה עומד בבסיס החלוקה לפלגים ובעיקר מנסה לשנות וליצור עולם יותר טוב, ביחד עם כמה חברים שנאספים סביבה, גיבורה בעל כורחה, ואם זה נשמע מוכר ומהדהד לסדרות אחרות – זה אכן כזה.

למרות התחושה של רכיבה על הגל החדש, הסדרה מעניינת, הספר השלישי ("נאמנים") בהחלט מקיף את כלל הנסיבות שהובילו לדיסוטופיה הקיימת בעולמה של ביאטריס, ומפצה במידה ניכרת על הכשלים שהופיעו בספרים הקודמים, הסדרה נקראת בסקרנות של מה יקרה עכשיו והדמויות מצליחות לשבות את הלב, הכתיבה והתרגום קולחים.

יחד עם זאת אני חייבת להודות שלו הייתי כותבת את הביקורת אחרי קריאת הספר הראשון, או השני, היא היתה חריפה פי כמה. בספר הראשון נכרת התרשלות מה בבניית העולם, מונחים לפנינו יסודות חמשת הפלגים ועוד לפני שהספקנו להבין ולהתרשם – כל הקלפים נטרפים. לי היתה תחושה של עצלות מכדי לפתח את הרעיון (הנפלא, יש לומר) עד סופו, קל יותר לתת רמזים ושברי-מושג ואז להעלים הכל, במקום לפתח חמישה פלגים, או אפילו אחד.
הספר השני הוא אנמי, כמעט סתמי, כשאני מנסה להיזכר בו, כמה חודשים טובים אחרי שקראתי אותו, לא עולה בראשי הרבה, התרחשויות מהירות ותו-לא.
הספר השלישי, כאמור, מפצה במידה נכרת על חולשת קודמיו, הסיפור השלם הוא עגול, העולם המלא מתגלה, ובדיעבד כנראה שאצה לסופרת הדרך לעולם ומלואו ולכן היא לא התעכבה על העיר האחת עד תומה (ואני עדיין חושבת שחבל על כך).

בסופו של דבר, ספר מומלץ לחובבי הז'אנר, ויש אפילו כבר סרט ראשון, כנהוג בגל ספרי הנוער החדשים, והוא בהחלט לא רק לבני נוער, אבל לא יצירת מופת, ואין ספק שיש טובים ממנו גם בגל הזה.
עוד ביקורות םפרים מאת ספרנית בדימוס – בלוח הפינטרסט שלי או פה