טראומה איז א ביץ'

לפני שבכלל כותבים מילה על הספר הזה, חייבים אזעקת טריגר!
#אזעקת טריגר אונס
#אזעקת טריגר פדופיליה
#אזעקת טריגר אלימות פיזית
#חיים קטנים מאת האניה ינגיהארה

חיים קטנים האניה ינגיהארה
חיים קטנים האניה ינגיהארה
חיים קטנים האניה ינגיהארה

לפני שבכלל כותבים מילה על הספר הזה, חייבים אזעקת טריגר!
#אזעקת טריגר אונס
#אזעקת טריגר פדופיליה
#אזעקת טריגר אלימות פיזית

ועכשיו ליומן הקריאה,

חיים קטנים הוא ספר עב-כרס וקשוח. כתבה אותו האניה יאנגיהארה  והוא מספר על ארבעה גברים צעירים שחולקים חדר במעונות בקולג' יוקרתי בניו אינגלנד.

מלקולם, ילד תפנוקים ממשפחה אפרו-אמריקאית עשירה ממנהטן. לומד ארכיטקטורה בן לארכיטקט ידוע ומקושר.

ג'יי בי, דור שני למהגרים מטאהיטי. מגיע ממשפחה חמה ותומכת בברוקלין. מוקף בסבתות ודודות שמעריצות ומטפחות אותו. יש לו אמא אקדמאית וקרייריסטית  לומד אמנות פלסטית.

וילאם, בן לחוואים עניים מאורגון שהגיעו משבדיה. הקשר שלהם קר ומרוחק. לומד משחק. חתיך עוצר נשימה.

ג'וד, יתום. גדל במוסדות. בעל צליעה קלה. סוחב איתו פוסט טראומה בעקבות שנים של התעללות מינית ופיזית. יפה תואר ועגמומי.

הארבעה הופכים לחברים קרובים והספר מלווה אותם במשך חמישה עשורים. באופן מפתיע כל הארבעה הופכים למצליחנים ועשירים. הסיפור הולך איתם מהקולג' בבוסטון לניו יורק. עובר בדירות שותפים. סמים. מסיבות. מין. הגדרה עצמית. זהות מינית. מערכות יחסים. ריבים. התפתחות מקצועית. חופשות. חגים. אתן יודעות, החיים-עצמם.

לכאורה חיים קטנים הוא ספר על חברות והתבגרות, אבל למעשה הוא ספר על פוסט טראומה, וכל השאר הם רק תפאורה לדבר הזה.

הספר הוא בן 638 עמודים, ולפחות חצי ממנו מוקדש לתיאורים מסמרי שיער של התעללויות שג'וד חווה בשנותיו כילד ונער. בגיל 16 הוא נפגש לראשונה בחייו באישה שרוצה בטובתו – אנה. אנה היא עובדת סוציאלית שמצליחה לשכנע אותו להרשם לקולג'.

ג'וד הולך לקולג' ונוצר את הטראומה בתוכו. אבל טראומה איז-א-ביץ' ובמקרה שלו היא ממש פאקינג ביץ'. היא לא נותנת לו מנוח. יש לו פלאשבקים, סיוטים. הוא לא מסוגל לתת אמון בבני אדם. הוא בטוח שכולם רוצים לנצל אותו. הוא לא מאמין שאפשר לאהוב אותו. הוא בטוח שהוא פגום. הוא בטוח שהוא אשם. הוא מרגיש לא ראוי לאהבה. לא ראוי לחברות. הוא מרגיש דפוק. הוא פוחד שאנשים יגלו את עברו ויתנכרו אליו.  הוא מרגיש מזוהם, שקרן, מתחזה. הוא לא מצליח להינות הוא מיוסר וכל הזמן פוגע בעצמו על ידי חיתוכים עמוקים בבשר.

קראתי את הספר לאט. היו רגעים שהוא העיק עליי. היו רגעים ששאלתי את עצמי "למה אני ממשיכה לקרוא את הסיוט הזה?" אין לי תשובה. הסתקרנתי להגיע לסוף. קיוויתי שג'וד ימצא נחמה.

הקריאה בספר מייסרת, אין חווית קטרזיס.  אבל מי שרוצה להבין קצת יותר מהי פוסט טראומה מורכבת, ואיזה השלכות יש לאלימות שחווים בגיל צעיר על הנפש, אז הספר הזה בהחלט מספק את הסחורה.

חיים קטנים מאת האניה ינגיהארה

הוצאת מחברות לספרות

638 עמודים

תרגם מאנגלית אמיר צוקרמן