טעמו של הריקוד הלטיני

בלט היספניקו, להקה מהוקצעת ואלגנטית מניו יורק, מביאה את טעמו של המחול הלטיני בסדרת הופעות ברחבי הארץ, בערב הכולל 5 יצירות בטעמים שונים וסוחפים

"שורה ישרה" - טריו ברוח ריקוד הפלמנקו. צילום: ענבל כהן חמו

עונת המחול בהיכל אומנויות הבמה בהרצליה נפתחה במופע חושני וצבעוני של להקת בלט היספניקו. הלהקה אשר מגיעה אלינו מניו יורק נחשבת לתשובה הלטינית ללהקת המחול השחורה של אלווין איילי. בלט היספניקו נוסד בשנת 1970 בניו יורק, על ידי טינה ראמירז ילידת ונצואלה. הוא מקיים דיאלוג בין השפה התנועתית שהביאו איתם מהגרים מארצות אמריקה הלטינית, המסורת הספרדית והתרבות האמריקאית.

ביקורה הראשון של הלהקה בארץ מתקיים בתמיכת השגרירות האמריקאית. הלהקה תקדיש חלק גדול מזמנה בארץ לסדנאות עם ילדים ונוער יהודים וערבים, ויצירת הזדמנות להכרות עשירה ובין תרבותית.

5 יצירות מוצגות בערב:

"הנשיקה" מאת גוסטבו ראמירז סנסנו, כוריאוגרף הבית של הלהקה, למוזיקה זרזואלה ספרדית מסורתית. מחול הומוריסטי שמציג נשיקות שונות, אהבתי במיוחד את השוויון – נשיקות בין נשים וגברים, בין נשים לשנים ובין גברים לגברים באותה שמחת חיים.

"הנשיקה" - בלט היספניקו. צילום: ענבל כהן חמו
"הנשיקה" – בלט היספניקו. צילום: ענבל כהן חמו

"הנשיקה" - בלט היספניקו. צילום: ענבל כהן חמו
"הנשיקה" – בלט היספניקו. צילום: ענבל כהן חמו

"שורה ישרה" מאת אנאבל לופז אוצ’ואה, כוריאוגרפית ממוצא קולומביאני. טריו לרקדנית ושני רקדנים – יצירה המתייחסת לעולם ריקודי הפלמנקו, לצלילי מוזיקת פלמנקו, בגישה חופשית ביותר.

"שורה ישרה" - טעם של פלמנקו. צילום: ענבל כהן חמו
"שורה ישרה" – טעם של פלמנקו. צילום: ענבל כהן חמו

"שורה ישרה" - טריו ברוח ריקוד הפלמנקו. צילום: ענבל כהן חמו
"שורה ישרה" – טריו ברוח ריקוד הפלמנקו. צילום: ענבל כהן חמו

"דנסון" – להיט שנוצר ב 2015  , שיתוף פעולה בין הכוריאוגרף אדוארדו וילארו  לנגן כלי הנשיפה המפורסם פאקיטו ד’ריברה, כוכב הג’אז הלטיני. היצירה מבוססת על ריקוד עממי אפרו-קובני ומקצב ה״סון״ בעיבוד ג'אז קצבי. היצירה משלבת ריקוד קבוצתי בצד אחד ורקדני סולו וירטואוזיים מצד שני לרגעים נפלאים של מחול מטלטל.

דנסון - ריקוד קצבי. צילום: ענבל כהן חמו
דנסון – ריקוד קצבי. צילום: ענבל כהן חמו

סולו וירטואוזי ב"דנסון". צילום: ענבל כהן חמו
סולו וירטואוזי ב"דנסון". צילום: ענבל כהן חמו

"סומברריסימו" – יצירה ל 6 גברים של אנאבל לופז אוצ’ואה. היצירה מתייחסת לעולמו הסוריאליסטי של הצייר הבלגי רנה מגריט (הגבר במגבעת) ומניעה 6 רקדנים בהתייחסות לגבריות חדשה. יצירה בגוון מודרני יותר מאשר לטיני, מרעננת ומשעשעת.
"סומברריסימו" - שישה גברים עם מגבעת ברגעי הומור. צילום: ענבל כהן חמו
"סומברריסימו" – שישה גברים עם מגבעת ברגעי הומור. צילום: ענבל כהן חמו

"מועדון הוואנה" יצירתו של הכוריאוגרף הקובני פדרו רואיז, למוזיקה מאת פרז פראדו,  שיריה  של הזמרת המפורסמת סליה קרוז ותזמורת Buena Vista Social Club, יצירות שאהובות עלי במיוחד. היצירה מתייחסת להוואנה המפוארת בשנות ה-50 בשיא הפופולריות של המוזיקה וחיי הלילה בקובה. זוגות של גברים ונשים בתלבושות נשף יוצרים מערכות יחסים, נפגשים ונפרדים תוך כדי ריקוד לוהט. סיום סוער לערב מהנה.

"מועדון הוואנה", תמונת חיי הלילה הסוערים. צילום: ענבל כהן חמו
"מועדון הוואנה", תמונת חיי הלילה הסוערים. צילום: ענבל כהן חמו

 על הופעתה של הלהקה משוך חן רב, הרקדנים מקצועיים ותנועתם זורמת ומלאת שמחה. הכוריאוגרפיות היו מלאות המצאות וענין, אך לעיתים לא חרגו מספיק מהעולם התנועה הלטיני וחזרו על עצמן. יצירות אחרות כמו סומברריסימו הביאו שפה תנועתית אחרת שמצאתי משעשעת ומקסימה. הערב כולו מרשים במקצועיותו וסוחף במוזיקה ותנועה שאיננו זוכים לראות כמוה כאן רבות.

בלט היספניקו

אתר הלהקה

הופעות:

היכל אמנויות הבמה הרצליה  23-26/11

כרטיסים-1-700-70-29-29, www.hoh-herzliya.co.il

משכן אמנויות הבמה באר שבע 28/11/16

כרטיסים: 08-6266400 שלוחה 1, www.mishkan7.co.il

תאטרון ירושלים 29/11/16

02-5605755, www.jerusalem-theatre.co.il

היכל התרבות מודיעין 30/11/13

כרטיסים:  08-9737333, www.shows.org.il

אודיטוריום חיפה 1/12/16

כרטיסים: 04-8338888, www.ethos.co.il

ענבל כהן חמו
צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.