טלגרף אווניו / מייקל שייבון

שני זוגות מהווים את מרכז הספר הזה, נט ואביבה יהודים ולבנים, אביבה היא מיילדת. מיילדת במובן העמוק של המקצוע העתיק הזה אחת כמוה בדיוק הייתי רוצה לידי בלידת בני השני שלנצח תיזכר כלידה הקשה באווירה מנוכרת. נט הוא אחד משני השותפים של "תקליטי ברוקלנד". החלל הזה, החנות הזאת שנקראת תקליטי ברוקלנד, מאגדת בתוכה כל כך הרבה רבדים

tekegraf

טלגרף אווניו
מייקל שייבון. תירגם מאנגלית: משה רון. הוצאת עם עובד

"מציצנית" "פולשת" ועוד מילות תואר לא מחמיאות כלל, מילאו אותי בתחילת הקריאה של הרומן האדיר הזה "טלגרף אווניו" אין ספק שהגעתי אליו לא מוכנה כלל, השכלתי המוזיקלית לוקה בחסר ענק ונדמה היה לי שאין סיכוי שאבין מה קורה שם ללא עבודת תחקיר מעמיקה על ההיסטוריה המוזיקלית של לפחות מאה השנים האחרונות באמריקה וגם אז ודאי לא אצליח להקיף את כל החומר הרלוונטי, יחד עם זאת ההערות בספר והיכולת להגיע אליהן בקלות בקריאה דיגיטלית עזרו לי מאוד בהבנת הטקסט.

"טלגרף אווניו" מספק תאור מצב של זמן מסויים בחייהם של מספר לא מועט של דמויות כאשר לכשמונה מתוכם יש תפקיד משמעותי יותר מאשר לאחרים בעלילה, אם כי בהחלט ניתן למצוא שמה כמה דמויות עם תפקיד אולי פחות מרכזי ועדין הם בעלי אפקט רב על העלילה כולה, נשמע מסובך? אכן יש לשמור על ערנות גבוהה בכל תהליך הקריאה אולם זה כל הכיף, יש משהו מרגש בספר שדורש ממך גם עבודה ולא רק הנאה לשמה.

שני זוגות מהווים את מרכז הספר הזה, נט ואביבה יהודים ולבנים, אביבה היא מיילדת. מיילדת במובן העמוק של המקצוע העתיק הזה אחת כמוה בדיוק הייתי רוצה לידי בלידת בני השני שלנצח תיזכר  כלידה הקשה באווירה מנוכרת. נט הוא אחד משני השותפים של "תקליטי ברוקלנד". החלל הזה, החנות הזאת שנקראת תקליטי ברוקלנד, מאגדת בתוכה כל כך הרבה רבדים שכמעט לא נוח לי לתאר אותה פשוט בתור חנות לתקליטים, אולם על פניו זהו אכן התפקיד הראשי של החלל הזה חנות למכירת תקליטים, השותף השני בחנות הזאת הוא ארצי כושי ענק שמהווה את הניגוד הגמור לנט, בעוד שנט הוא איש שעננת דיכאון מרחפת מעליו שכל הווייתו בעולם הזה סובבת סביב איזשהו מרכז שמאגד בתוכו אהבה, הבנה טוטאלית במוזיקה, יכולות נגינה, פילוסופיה ערכי צדק מוחלטים איש עם בסיס שמאוד ברור לו מה נכון ומה לא נכון, הרי שארצ'י מצטייר כדמות שטורפת את החיים,  שההנעה שלו בעולם, שההוויה שלו נוגעת הרבה יותר בבסיס של הדברים הוא מצטייר כאיש תאב חיים מודע לעצמו מודע למגבלות שלו נראה שהעולם הרבה יותר נהיר לו או לכל הפחות הוא מתהלך בעולם הזה בהרבה יותר ביטחון פנימי, בת הזוג של ארצי גוון מהווה את הצלע השנייה ב"שותפות לידה ברקלי" יחד עם אביבה בת הזוג של נט, גוון שונה מארצי מנט ומאביבה, היא שונה מהם בכל-כך הרבה דברים שאת החיבור לשלושתם אפשר להבין רק על סמך התאהבותה הטוטאלית לארצ'י אהבה ומשיכה כמו שרואים בסרטים. גוון נמצאת בהריון מתקדם. לידה שמסתבכת לאביבה וגוון המהוות את "שותפות לידה ברקלי", מכניסה את גוון ואביבה לסחרור אולם ההסתבכות הזאת אף פותחת אצל גוון רבדים באישיותה שהיו סגורים זמן רב מידי. באותו הזמן בדיוק לגיבסון גוד "לשעבר הקוורטרבק של פיטסברג…..ויושב ראש של דוגפייל הקלטות……והאדם השחור החמישי בעושרו באמריקה" יש תכניות להקים במרחק שני בלוקים מדרום לתקליטי ברוקלנד קומפלקס ענק שיכלול מרכז מדיה בשלושה מפלסים כשמפלס אחד יוקדש למוזיקה, מה שכמובן מבטיח ש"תקליטי ברוקלנד" יתקשו עד מאוד לשרוד ולהתפרנס כיון שאף כעת ללא התחרות הזו, הפרנסה והרווחים הם לא ממש הצד החזק של חנות התקליטים הזו, וככאלה הרי  שתכניותיו של גיבסון גוד מהווים בעיה ענקית לנט ולארצ'י. נט כדרכו מחליט להילחם בענק העשיר הזה במלחמת צדק קהילתית, מה שיוצר כמובן חיכוכים עם אנשי מפתח בשכונה ואף עם ארצ'י שלא ברור לו היכן בדיוק הוא עומד מבחינת הדעות שלו והרצונות שלו. דמויות נוספות בספר הזה הם אביו של ארצ'י לותר סטולינס אלוף קונג-פו שחקן בסרטי פעולה שיותר משהיה אי פעם אבא היה בעיקר מסומם ופושט יד, בת הזוג שלו שאף היא הייתה כוכבת לאיזה סרט או שניים ולמרות גילה המתקדם עדין מסתובבת עם גוף שמשאיר פיות פעורים. ג'ולי בנם של אביבה ונט וחברו החדש טייטוס  נער שחור שמופיע בשכונה וקשריו עם שני הזוגות הללו מתבהרים די בהקדם.

הפתעה נוספת ביצירה הזאת היא הופעתו הקצרה אך המשמעותית של אובמה כסנטור, למרות שהספר פורסם כאשר אובמה כבר משמש כנשיא מספר שנים, בין אובמה וגוון מתרחשת שיחה שהיא אחת השיחות המשמעותיות בספר הזה, וכדאי להקדיש לה תשומת לב, בסופה של אותה שיחה גוון מגיעה לאיזו שהיא תובנה, שאם שמים לב אליה ניתן לקרוא את כל החלק משם והלאה באופן מעט אחר. כמובן שגם "טלגרף אווניו" השדרה עצמה, מהווה קשת של סמלים. זוהי השדרה שמובילה במציאות בבין החלק השחור העני לחלק הלבן העשיר, וכמובן שגוון ארצ'י ואובמה הם השחורים היחידים באותו מפגש שבו אובמה פוגש את גוון.

האם הספר מצליח ליצור איזושהי אוטופיה של יחסי שחורים לבנים האם אפשרית חברות אמת בין זוג יהודי לבן לזוג נוצרי שחור, אינני יודעת, אינני יודעת האם בכלל לגיטימי לדבר על זה ונדמה לי שיש להיות מעורים יותר בתרבות האמריקנית כדי להבין ולהגיע עמוק לרבדים אלו, אולם אין ספק שהמתחים בין שחורים לבנים ואפילו בין יהודים ללא יהודים קיימים בספר הזה בדרגה כזו או אחרת.
טלגרף אווניו הוא ספר רחב היקף כתוב באופן מבריק עם משפטים ארוכים שיש לתת להם תשומת לב רבה, אי אפשר לקורא את הספר הזה 'תוך כדי' חייבים להיות מרוכזים ואו אז תוך כדי קריאה תרגישו איך העונג מחלחל לתוככם, רוצו לקרוא.

 *הספר נקרא באופן דיגיטלי והורד מאתר www.booxilla.com

Karen Agmon
ספרנית ומידענית - עובדת כספרנית רפואית בספריה הרפואית המקסימה של תל-השומר. ספרים הם אהבתי הגדולה. karen1@yaar.net https://www.facebook.com/karen.agmon