טיפים לניהול הון פנוי

העולם סובב סביב כסף. אנחנו מכניסים כסף ומוציאים כסף, ורצוי מאוד שהראשון יהיה כמה שיותר מהשני. יש היום לא מעט אנשים שיש להם מינוס בבנק, אנשים שיש להם יותר הוצאות מהכנסות והכיוון הוא רע מאוד במצב כזה. יש כמובן את אלו שמצליחים להישאר מאוזנים, פעם הפער הוא לטובת ההוצאות אך הוא פער קטן ופעם הפער שלהם הוא לטובת ההכנסות והם משלימים האחד את השני, ויש אנשים שיש להם יותר הכנסות מהוצאות מה שאומר שבכל חודש הם צוברים איזה שהוא סכום כסף ולאט לאט זה מצטבר לסכומי כסף גדולים.

saving-3740194_960_720

אם גם את מאלו שההכנסות שלהם גדולות באופן קבוע יותר מההוצאות, את במועדון טוב. יש לך כיסוי לצרכים שלך ועוד נשאר לך כסף בצד אחרי כל ההוצאות הללו, והכסף שנשאר לך הוא מה שנקרא – הון פנוי. מה שבטוח הוא שלא כדאי שהוא ישכב לו סתם כך בבנק ולא ירוויח או שירוויח מעט מאוד, ואת צריכה להשקיע אותו בחוכמה.

מקורות נוספים להון פנוי.

הון פנוי יכול אם כן להגיע מהמשכורת החודשית. גם אם מצליחים לחסוך בכל חודש כמה מאות שקלים, זה מצטבר לאט לאט לאלפי שקלים ולעשרות אלפי שקלים, וזה יכול להיות בטווח הרחוק הון פנוי די מרשים. אבל יש עוד מקורות מהם אפשר לייצר הון פנוי והנה כה מהמקורות הללו:

  • ירושה – כשמדברים על סכום כסף לא צפוי שנכנס הדבר הראשון שעולה בראש הוא ירושה. ואכן, ירושה יכולה להביא עימה איזה שהוא סכום כסף גדול שלא היה מתוכנן להיכנס, סכום כסף שיכול להיות הון פנוי לא מבוטל. בדרך כלל ירושה היא משהו שלא מתכוננים אליו מראש והיא מגיעה אחרי פטירתו של אדם קרוב שמשאיר אותה. היא יכולה להיות סכום כסף מסוים ויכולה להיות שווה ערך לכסף, כך לדוגמא אם מישהו מקבל דירה הוא יכול להחליט האם להשכיר אותה או להשאיר אותה אצלו בלי השכרה או למכור אותה ולהפוך את השווי שלה להון פנוי.
  • חיסכון שנפתח – יכול להיות שיש לך איזה שהוא חיסכון שחסכת עם השנים ויכול להיות שנפתחה לך איזו שהיא קרן השתלמות או כל סכום כסף שהוא מכל מקור שהוא, מה שבטוח הוא שזה הון פנוי ואת צריכה לעשות איתו את הטוב ביותר.
  • אירוע שמחה – אירוע שמחה יכול להיות חתונה או כל אירוע אחר. באירועים מהסוג הזה מקבלים בדרך כלל גם לא מעט צ'קים, ולא פעם הצ'קים הללו יכולים להיות גבוהים יותר מההוצאות של האירוע מה שהופך את מה שמתקבל להון פנוי. יכול גם להיות מצב בו ההורים מממנים את האירוע ואומרים לזוג שמה שייכנס מהצ'קים ילך אליהם כדי שיתחילו את החיים שלהם "ברגל ימין". סכום הכסף שייכנס במקרה כזה גם הוא הון פנוי.
  • מענק עבודה – מי שעובד כשכיר מקבל את משכורתו בכל חודש וחודש. הוא חי מזה כפי שציינו אם יש לו יותר הכנסות מהוצאות, מה שנשאר לו זה הון פנוי. אבל יש מצבים בהם מתקבל מענק עבודה שלא קשור למשכורת, איזה שהוא סכום כסף שלא היה מתוכנן. זה יכול להיות בגלל איזה שהוא אקזיט שהחברה בה עובדים עשתה או מכל סיבה אחרת. אם קיבלת מענק עבודה של אלפי שקלים, את יכולה ליהנות ממנו הרגע ואת יכולה מצד שני להפוך אותו להון פנוי מניב. את צריכה לעשות בו שימוש חכם על מנת שהוא יגדיל את עצמו כל הזמן.

הכיוון הראשון – נדל"ן

אם יש לך הון פנוי הטיפ הראשון שלך יהיה שתבדקי את האופציה של השקעה בנדל"ן. כיום כולם משקיעים בנדל"ן ומחפשים עוד ועוד השקעות, והסיבה פשוטה, כי בנדל"ן יש פער גדול בין ההשקעה לבין מה שמקבלים או במילים אחרות, הרווח הוא עצום. השקעה בנדל"ן יכולה להיות בארץ ויכולה להיות בחו"ל, יכולה להיות של נכסים פרטיים ויכולה להיות גם של נדל"ן עסקי כמו משרד וכדומה.

מה שטוב בהשקעה בנדל"ן הוא שלא חייבים לעשות עסקה שכוללת העברת בעלות על הנכס. לפעמים גם זכות מסוימת על הנכס יכולה להיות משתלמת במיוחד ויכולה להניב רווחי מרשימים.

שוק ההון

שוק ההון הוא עוד כיוון שאת יכולה לבחור בו לשים את הכסף הפנוי שלך. אם את בוחרת בכיוון הזה כדאי שתפזרי את ההשקעה על פני אופציות רבות וגמישות, כדי להקטין את הסיכון ולהגדיל את הסיכוי. כדאי שתבחרי בחברה שמתמחה במספר סוגי פעילות, השקעה בניירות ערך ואגרות חוב בארץ ובעולם, השקעה במניות ועוד. מה שעוד את צריכה לדעת הוא שאם את רוצה להשקיע בנדל"ן, את יכולה לעשות את זה גם בלי לרכוש נכס אלא דרך שוק ההון. תוכלי לרכוש מניות ואגרות חוב של חברת נדל"ן ולהרוויח מעליית הערך שלה.

להשאיר הון פנוי מההון הפנוי

אם יש לך הון פנוי שהגיע אלייך מכל מקור שהוא ואת רוצה להשקיע אותו, חשוב שגם תשאירי חלק ממנו בצד. את חייבת לדאוג שיהיה לך גם כסף נזיל, חייבת לוודא שיהיה לך לכל מקרה שתצטרכי מעכשיו לעכשיו.

תתייעצי עם מומחים

הון פנוי הוא טרף קל לכל מיני גורמים שרוצים רק "להגדיל את הכסף שלך". למה במרכאות? כי הם ינסו לשכנע אותם להשקיע רק אצלם, אבל את חייבת ליווי של איש מקצוע שיוודא שאת עושה את הדבר הנכון ותקבלי את התשואה הטובה ביותר. אל תתפתי להצעות שנשמעות טוב מידי וקחי חברת שתסייע לך בקבלת ההחלטות.