טיפול רגשי לילדים – לרפא את העולם הפנימי של הילד!

טיפול ריגשי לילדים
טיפול ריגשי לילדים

ילדים קטנים רואים וחווים את העולם בצורה שונה ממה שחווים אותו המבוגרים. ילד קטן לומד המון דברי בכל יום, הוא מגלה סביבו עולם חדש שלא הכיר קודם. כל רגש שהם חווים – הוא חדש עבורם, והם לומדים להכיר אותו. לכן, ילדים גם מגיבים אחרת לסיטואציות, לרגשות, לתחושות ולפעולות שונות. בגלל ההבדל המהותי הזה, בין ילדים למבוגרים, לא תמיד המבוגרים יכולים לקלוט כאשר הילד משדר אותו של מצוקה. לא מעט ילדים מפתחים קשיים רגשיים, אם בעקבות טראומה, אם בעקבות מצב מתוח, גם אם סטנדרטי (כמו מחלה ארוכה, קושי לימודי וכדומה), ואם בגלל תכונות אופי מסוימות, אשר מכוונות את הילד לקושי רגשי. ילדים כאלה, יכולים להפיק תועלת רבה מטיפול רגשי לילדים.

טיפול ריגשי לילדים
טיפול ריגשי לילדים

טיפול רגשי לילדים – מתי צריך?

ניתן לזהות קושי רגשי אצל ילדים, כאשר מתעוררים סימפטומים שונים המעידים על כך. רגישות יתר, התפרצויות כעס ובכי, למשל, הם סימנים ברורים לקושי רגשי. גם ילד שכבר נגמל – אך חוזר להרטיב, יכול להיות סימן לקושי רגשי. לעיתים נסיגה כזו מתרחשת בעקבות שינוי משמעותי במשפחה, כמו לידה של ילד נוסף, מעבר דירה וכדומה, והמצב מסתדר מאליו בתוך זמן קצר. אך אם הקשיים ממשיכים לאורך זמן, מומלץ לפנות לטיפול רגשי לילדים. הטיפול חשוב מאד, משום שילדים בעלי קושי רגשי נוטים שלא לשתף את הוריהם בתחושות שלהם, וכך חווים את הקושי עוד יותר. לעיתים הם אפילו מפתחים כאבים פיזיים על רקע רגשי.

טיפול רגשי לילדים

ילדים אינם יודעים לשחרר את המצוקה שלהם באמצעות דיבור ושיחה, כמו מבוגרים. לכן הם זקוקים לטיפול רגשי, אשר יאפשר להם לבטא את עצמם ולשחרר את המצוקה שלהם בדרכים שונות. טיפול רגשי עושה שימוש במשחק, בסיפור (ביבליותרפיה), במוזיקה, באמנות וכדומה, על מנת לסייע לילד לבטא את עצמו בצורה טובה יותר. טיפול רגשי לילדים יכול להיות גם בסגנון של טיפולים אלטרנטיביים, כמו שיטת שלושת הממדים הפועלת על תת המודע של הילד, ושיטות נוספות כמו מח אחד, שיטת אייפק ועוד.