טיפול מיני וטנטרה מינית

טנטרה מינית מציגה גישה פתוחה למיניות, המקדשת את המיניות ונותנת לגיטימציה להנאה אירוטית איטית תוך התמקדות בכל הגוף ולא רק באיברי המין. מספר עקרונות: כבוד לסקס, לא רק חדירה, התייחסות לכל החושים, הנאה זוגית והמנעות משפיכה.

טיפול בשפיכה מהירהטנטרה מינית היא חלק מתורה כללית שצמחה בהודו ומדינות שכנות וכוללת אלמנטים של פילוסופיות ודתות מזרחיות. טנטרה מינית מציעה אלטרנטיבה למיניות המערבית הממוקדת יותר בתכל'ס של החדירה ובאורגזמה: טנטרה מינית מציגה גישה פתוחה למיניות, המקדשת את המיניות ונותנת לגיטימציה להנאה אירוטית איטית תוך התמקדות בכל הגוף ולא רק באיברי המין.

 

בנוסף לסקס עצמו, טנטרה מינית קוסמת לרבים כיוון שהיא כוללת בתוכה כאמור אלמנטים מזרחיים, ולכן משתלבת בתפיסת עולם או אורח חיים כללי של אנשים הנמשכים לרוחניות, או לאנשים שטיילו באזורים אלו ומעוניינים לשלב אלמנטים של תרבות המזרח בחייהם.

5 עקרונות של טנטרה מינית על קצה המזלג

כמובן שאפשר לדבר בלי סוף על טנטרה מינית, מפאת קוצר היריעה נסכם בקצרה חמישה עקרונות מהותיים:

כבוד לסקס. טנטרה מינית דורשת לתת כבוד ליחסי המין, ולא לעשות אותם 'על הדרך' כשאתם עייפים, מוטרדים מדברים אחרים או לא בעניין מכל סיבה אחרת. כשאתם מתכוונים לעשות מין טנטרי, פנו לכך זמן, בחרו מועד שנוח לשניכם, כשאין הפרעות חיצוניות וכשיש לכם אנרגיה פנויה למין.

סקס – לא רק חדירה. טנטרה מינית מאפשרת לגלות צדדים נוספים במיניות שלכם ואזורים שיכולים לגרום להנאה והוזנחו עד כה. טנטרה מינית אורכת זמן רב, במהלכה כל צד חוקר את גופו של השני, תוך קבלת פידבק ובקשות ממנו. הפוקוס בטנטרה אינו על החדירה, וגם כשהיא מגיעה הדבר קורה באיטיות ותוך התמקדות בחוויה החושית כולה. הסרת הפוקוס מהחדירה מפחית לחץ או פחד הקיים פעמים רבות אצל אחד הצדדים או שניהם, למשל פחד מכאב אצל האישה או חרדת ביצוע אצל הגבר, ומאפשר ליהנות מהרגע, הן מהחוויה החושית והן מהאינטימיות הזוגית.

התייחסו לכל החושים. טנטרה מתייחסת לכל החושים. למשל, יש להתקלח לפני טנטרה מינית כדי שגם חוש הריח יהיה חלק מהחגיגה. בזמן האקט המיני קיים דגש גם על קולות כמרכיב חשוב של ההנאה, ויש לקיים את יחסי המין עם עיניים פתוחות.

הנאה זוגית. בסקס 'רגיל' יש לרוב דגש אך ורק על ההנאה המינית, הפיזית, ושאר הצדדים של הזוגיות אינם נכנסים למשחק. טנטרה כוללת התייחסות גם לקשר הזוגי וחיבוק, נשימה משותפת, הסתכלות זה על זו ודיבור הם חלק בלתי נפרד ממנה.

הימנעות משפיכה. טנטרה מינית נותנת חשיבות רבה לשליטה על השפיכה ופעמים רבות המטרה היא לקיים יחסי מין ללא שפיכה כלל על מנת לשמור על אנרגיה מינית. גם אם יש שפיכה, המטרה היא שהגבר ישלוט בה ויגיע לשפיכה מתוך בחירה ולא מתוך דחף. לצורך כך קיימים תרגילים שונים המאפשרים לגבר ללמוד לשלוט על השפיכה.

טיפול מיני לעומת טנטרה מינית

כמו טנטרה מינית, גם טיפול מיני מלמד ליהנות מכל האלמנטים של המיניות האנושית ולא רק מאקט החדירה. חוסר זמן, מוטרדות מחשבתית מנושאים אחרים ודגש על חדירה וגמירה תוך הזנחת חלקים אחרים של המיניות מפחיתים את ההנאה מהמין. דגש זה הופך את המין למשימה במקום לאקט של הנאה הדדית, או מייצר חרדות ופחדים שונים סביבו. פחד מכאב, חרדת ביצוע, פחד לאכזב את הצד השני, תסכול כתוצאה מחוסר הגעה לאורגזמה נשית, התמקדות בלתי פוסקת בזקפה וראייתה כקריטריון היחיד למין מוצלח – כל אלו ועוד הן רעות חולות הנובעות מיחס זה למין.

טיפול מיני, בדומה לטנטרה מינית, נותן למין כבוד, מדגיש את ההנאה החושית כולה, ורואה את יחסי המין כאקט שיש לפנות לו זמן נפרד, תוך התייחסות לכל החושים והתמקדות בכל התחושות המענגות שנוצרות ממגע. בעת טיפול מיני האדם או הזוג לומדים כיצד בעיות שונות כגון בעיות זיקפה או קשיי אורגזמה נשית נובעים מלחץ ומהרגשה שהאדם צריך 'לספק את הסחורה', ומקבלים תרגילים המאפשרים לחקור את הגוף וליהנות ממנו.

כך למשל, גבר שהגיע לטיפול בשל גמירה מהירה יקבל תרגילים לתרגול עצמי שילמדו אותו לזהות את 'נקודת האל חזור' ולהפסיק לפניה, ובזמן יחסי המין הדגש מהחדירה יורד, כשיתכן ובתחילת הטיפול לא תהיה חדירה כלל והדגש יהיה על סוגי מגע אחרים. עם הזמן גם החדירה תחזור להיות חלק מיחסי המין, אך בדרך אחרת, תוך שילוב סוגי מגע שנלמדו, ואפשור מהירויות שונות, עצירה וחיבוק הדדי וכן הלאה. הפחתת הדגש על החדירה מאפשרת גם לנשים להרגיש רגועות ובטוחות יותר, ויחד עם שימוש בטכניקות הנלמדות בטיפול, הדבר מאפשר פתרון מגוון בעיות נשיות כמו כאב בזמן קיום יחסי מין, וגיניזמוס וקשיי אורגזמה נשית.

בניגוד לטנטרה מינית, טיפול מיני רואה בשפיכה חלק מההנאה המינית, ולכן אין סיבה שהגבר לא יגמור, כל עוד הגמירה היא לא המטרה הבלעדית של הסקס ולא נעשית בצורה הפוגעת בהנאה המינית של בני הזוג. כך, שפיכה מוקדמת הפוגעת בהנאה וגורמת לתסכול או רגשות שליליים אחרים אצל אחד הצדדים או שניהם תוגדר כבעיה שכדאי לטפל בה, אולם אם זמן החדירה קצר אך הדבר לא מהווה בעיה לבני הזוג הדבר אינו מצריך טיפול. הבדל חשוב נוסף הוא שטיפול מיני אינו משלב אלמנטיים רוחניים, פילוסופיות או תפיסות עולם שונות. טיפול מיני כשמו כן הוא, ממוקד במיניות בלבד.

טנטרה מינית או טיפול מיני?

גם טנטרה מינית וגם טיפול מיני מאפשרים ליהנות יותר מהמיניות. מספר נקודות שיעזרו לכם להחליט מה עדיף עבורכם: הגברת ההנאה לעומת פתרון בעיה. גם טיפול מיני וגם טנטרה מאפשרים ליהנות יותר מהזוגיות. אולם יש לזכור שלעתים בעיות בתפקוד המיני מחייבות עזרה מקצועית. בטיפול מיני יש ראייה כוללת המתייחסת למורכבויות שונות של האדם (כגון תפיסות מהבית לגבי מיניות, טראומה מינית, מצב החיים הכולל, תפיסה ודימוי עצמי, אלמנטים רפואיים וכן הלאה), שאינה קיימת בטנטרה מינית.

כך למשל, יחסי מין עלולים להיות מאיימים מאוד עבור אישה שעברה תקיפה מינית, ויש צורך בהתייחסות מעמיקה לטראומה שעברה, ולא רק בפוקוס בכאן ובעכשיו על מנת לאפשר לה ליהנות מיחסי מין. גבר יכול אומנם לקנות שליטה טובה שתפטור בעיות שפיכה מוקדמת בעזרת טנטרה, אך פעמים אחרות יש צורך בשילוב טיפול תרופתי או בעבודה מעמיקה על תפיסות לגבי המיניות הגורמות ללחץ ובעקבות זאת לשפיכה מוקדמת. במקרים אלו טנטרה מינית לא תסייע אלא רק תגביר את התסכול והלחץ סביב המין. לסיכום טנטרה מצויינת לאנשים המעוניינים להרחיב את החוויה המינית, אך כדאי לשקול זאת בזהירות אם המטרה היא טיפול בבעיה ספציפית ולהתייעץ עם גורמים מקצועיים לפני קבלת ההחלטה.

מיניות או רוחניות?

כאמור, טנטרה היא חלק מתפיסת עולם רחבה יותר. עבור חלק מהאנשים זה חלק חשוב מהקסם שבה. אנשים אלו מתחברים לפילוסופיות מזרחיות או אורח חיים זה, מנהלים חיים בהם יש מקום חשוב לרוחניות ואלמנטים מוחשיים נוספים כמו הקפדה על תזונה בריאה, תרגול יוגה או מדיטציה וכן הלאה. בניגוד להם, אנשים אחרים נרתעים בדיוק מאלמנטים אלו מסיבות שונות ומגוונות – משמירה על המסורת היהודית, דרך חוסר עניין ברוחניות ועד רתיעה מופגנת מ'היפיים' או 'רוחניקים'. אם אתם מחפשים את האלמנטים הרוחניים ומתחברים לדרך עולם מזרחית, כנראה שטנטרה תתאים לכם יותר, אם אתם מרגישים טוב במערב ואינכם מעוניינים בשינוי כולל בחיים או הכנסת רוחניות אליהם אלא בשיפור ביחסי המין ובאינטימיות – טיפול מיני יתאים לכם יותר ככל הנראה.

לגמור או לא לגמור?

טנטרה רואה חשיבות רבה בנושא שפיכת זרע וחלק ממטרותיה היא לצמצם זאת. אם אינכם מייחסים לנושא חשיבות רבה כנראה שהעיסוק הרב בו לא יתרום לכם וטיפול מיני יתאים לכם יותר.

לאחרונה, קבוצה של מטפלים וחוקרים (ד"ר דני דרבי, פרופ' גיא דורון, ד"ר אריאל איילון ואחרים) פיתחו טיפול חדשני בשפיכה מוקדמת או גמירה מהירה. הטיפול אינטרנטי לחלוטין ולא מצריך קשר עם מטפל.אולי דווקא טיפול כזה מתאים לך יותר? מידע נוסף ניתן למצוא באתרנו טיפולטק.