טיפול בעור רגיש

אסטמה של העור

רגישות של העור היא תופעה שהופכת שכיחה יותר ויותר. רגישות העור היא תופעה משותפת בכל רחבי עולם ומשותפת לנשים וגברים, אם כי מנתונים שמסרה האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה נמצא שבקרב נשים היא שכיחה יותר. עור רגיש יכול להיות כזה ממקור גנטי, אך אצל רבים עור הופך לרגיש כתוצאה מגורמים חיצוניים הקשורים לעידן המודרני: זיהום אוויר, חשיפה לכימיקלים וגם סטרס. אבחון וטיפול אצל רופא עור יסייעו בטיפול בעור רגיש.

סיבות לרגישות העור

ישנם גורמים שונים הגורמים לרגישות העור:

  • פעילות יתר של מערכת החיסון: פעילות יתר של מערכת החיסון היא למעשה אלרגיה. מערכת החיסון שאמורה לפעול כנגד פולשים המהווים סכנה לגוף כמו וירוסים או חיידקים פועלת בתגובה למגע עם גורמים שאינם מזיקים ומכאן נוצרת התגובה האלרגית של גרד ואדמומיות. הגורמים לאלרגיה יכולים להיות שונים: אבקנים, קרדית האבק, זיהום אוויר, יובש, תכשירים קוסמטיים, תרופות ועוד.
  • אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס): גם כאן מדובר על תגובה אלרגית שהפכה למחלה דלקתית כרונית. יתכן שהמחלה נובעת לא רק מפעילות יתר של מערכת החיסון אלא גם מסדקים זעירים שישנם בעור, כנראה כתוצאה מפגיעה בשכבת ההגנה השומנית של העור. הדבר מאפשר חדירת חומרים בלתי רצויים.

לפני הטיפול – אבחון נכון ומדויק

על מנת להעניק את הטיפול המתאים ביותר לעור רגיש, חובה קודם כל לאבחן את שורש הבעיה. בכל הנוגע לעור, התסמינים יכולים להיות דומים מאוד זה לזה. לכן, חשוב שאת האבחון והטיפול יבצע רופא עור אשר התמחה בדרמטולוגיה במשך שנים ומכיר היטב הן את מבנה העור והן את התופעות והמחלות השונות. רק לאחר אבחון מדויק אפשר לגשת למתן טיפול מתאים.

האם זהו עור רגיש או מחלה אחרת?

רגישות בעור יכולה להתגלות בסופו של דבר כמחלה אחרת. לדוגמה, אם האדמומיות ניכרת בעיקר בפנים, יתכן שמדובר במחלה כרונית הנקראת רוזציאה הניכרת באדמומיות, גרד ופצעונים בפנים. גם פסוריאזיס יכול להיתפס בטעות כרגישות של העור. רופא עור יקח משטח של העור ובמידת הצורך גם יאבחן באמצעות צילום רנטגן. רק לאחר שהוא מוודא שלא מדובר במחלת עור אחרת בעלת תסמינים דומים אפשר לגשת אל הטיפול.

אסטמה של העור

כיצד מטפלים ברגישות?

גם לאחר שידוע כי אכן זוהי רגישות יבדוק הרופא לעומק ובאמצעות תשאול יוכל לגלות את הטריגר שגרם להיווצרות הרגישות. בתשאול יהיה ניתן להעלות שינויים שבוצעו לאחרונה כמו שימוש בתכשירים קוסמטיים חדשים או תרופות שיכולו להגביר את הסיכוי לרגישות. הטיפול באלרגיה של העור נעשית באמצעות תרופות אנטי אלרגניות המרגיעות את האדמומיות והגרד. אם זוהי אסטמה של העור ינתנו תרופות נוגדות דלקת.

הפניה לרופאים נוספים להשלמת טיפול

רופא עור הוא הבסיס למתן טיפול ברגישות אך כיוון שמערכות הגוף קשורות זו בזו וברגישות העור מעורבות גם מערכות אחרות, פעמים רבות יפנה רופא עור אל רופאים אחרים או בדיקות נוספות כמו בדיקת דם לאיתור חוסרים שישנם בגוף,  או לרופא אלרגיה לבדיקה מעמיקה יותר של הגורם לאלרגיה וכן ימליץ על טיפולים משלימים כמו שינוי תזונתי, טיפולים מרגיעים להפחתת הסטרס הגורם לרגישות ועוד.

לסיכום, טיפול בעור רגיש מתחיל קודם כל באבחון נכון ומדויק של רופא עור. תסמינים הנתפסים תחילה כרגישות העור יכולים להתגלות כמחלות עור אחרות. רגישות העור עצמה יכולה לנבוע מגורמים חיצוניים או גנטיים כשאותו אדם נולד עם רגישות גבוהה של העור. טיפול ברגישות יהיה תרופתי תוך ניסיון לשלב טיפולים משלימים או בדיקות מתחומי רפואה אחרים שיביאו לטיפול שלם יותר.