טיפול בהתמכרויות

לא רבים מאמינים כי יוכלו להיפטר מאותו הרגל אשר לווה אותם שנים רבות אך זאת רק משום שמערכת העצבים הורגלה להרגשה טובה אך ורק בזכות הסם בו הם משתמשים. דהיינו , מוחם "שכח" כי הוא הוא יוכל להחזיר את אותה תחושה טובה. זו כוחה של התמכרות באשליה אותה היא מעוררת.

בחורה עם מחשב נייד

התמכרות היא מצב של תלות פסיכולוגית וגופנית בחומר או בפעילות מסוימת. מעגל ההתמכרות מוחזק הן ע"י צרכים פיזים והן ע"י צרכים פסיכולוגים אשר מגברים את התנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי ממכר.

רבים מחפשים מוצא ממעגל ההתמכרות בין אם מדובר בהתמכרות לקופאיין, לסמים קלים, סמים קשים, אלכוהול, קניות, אינטרנט או חומרים ופעילויות אחרים. ההתמכרות תמיד גובה מחיר פיזי , נפשי והתנהגותי.

המונח התמכרות כולל בתוכו לא רק התמכרות באמצעות שימוש בחומרים פסיכואקטיביים, אלא אף סוגי התמכרות התנהגותית. כלומר, התמכרות לפעילות כגון הימורים, שימוש באינטרנט ואפילו התמכרות לספורט.

המעגל העצבי אשר מחזק את הרגל ההתמכרות הינו מערכת של מסלולים עצביים אשר יוצרת תחושה של עונג בתגובה לגירויים חיצונים. המסלול העיקרי האחראי על מעגל ההתמכרות הינו המוליך העיצבי דופמין אשר מופרש בתוך גרעין האקומבנס בכמות גבוהה בנוכחות של סם ממכר. סמים פסיכואקטיביים גורמים לחיזוק באמצעות חדירה למחסום הדם-מוח ומשפיעים באופן ישיר על חיזוק פעילותם של קשרים עצביים במח.

כאשר מחיר ההתמכרות יקר מידי ונוצרת תחושה כי הנזק הנוצר כתוצאה מההתמכרות עולה על יתרונותיו ומתגבשת ההחלטה להיגמל.

רבות מן ההתמכריות לסמים החלו, בדרך כזאת או אחרת, כתגובה לתחושות חרדה או מבוכה במצבים חברתיים. רבים חשים כי הם מרגישים יותר "פתוחים ונגישים" אך ורק בנוכחות סמים. אך גם פרדיגמה זאת היא חלק מ"אשליית מעגל ההתמכרות" אשר ניזון מחיזוקים עצביים אשר מפתחות תאוריות שונות לגבי כוחה של ההתמכרות.

טיפול ב- EMDR מתיר קשרים עיצביים אלו. תוך כדי הכוונה לייצר את תחושת 'התשוקה לסם' במהלך הטיפול מתבצע גירוי לסירוגיין של שתי האונות במח. ההליך אינו חודרני והוא משפיע מיידית על יכולת העיבוד הרציונאלית בהקשר לסם. באופן הזה, ההתייחסות ללקיחת הסם משתנה ומאפשרת גמילה בלי תחושת "הצורך" והחרדה המלווה לגמילה במרבית המקרים.

טיפול גמילה מסמים קלים הינו אחד הטיפולים הנפוצים לאחרונה. אנשים רבים כי חייהם סובבים סביב הסם, השגתו ואופן שימושו. יכולת המוטיבציה קטנה והדבר עלול להשפיע על מידת הפרודוקטיביות שלהם לאורך זמן. זאת ועוד, רבים חשים כי שימוש בסמים קלים מעלה את רמת החרדה והדיכאון לאורך זמן. וזו הסיבה שברצונם להפסיק.

רבים רוצים להיפטר מהתמכרות לסמים קלים, הם חשים כי הסם השתלט על חייהם הן מבחינה כלכלית והן מבחינת היכולות הקוגנטיביות והמוטיבציה לקדם נושאים שחשובים להם.

אבחון של אדם הסובל מהתמכרות נקבע ע"פ שבעה קריטריונים ובמידה ואותו אדם עומד ב3 מתוכם הוא מוגדר כאדם מכור:
האדם המכור מפתח סבילות לחומר ועם הזמן עליו לצרוך יותר חומר על מנת לחוש בהשפעותיו.
ההתמכרות מלווה בכאבים פיזיים ותגובות נפשיות קשות.
המכור רוצה לשלוט בצריכתו את החומר או בביצועו אך אינו מצליח.
המכור מתכנן כמות מסוימת של חומר אך נוטל יותר.
המכור משקיע חלק ניכר בזמנו בצריכת החומר.
ניכר פגיעה בתפקודים חברתיים, כלכליים,משפחתיים וכו'..
המכור יודע כי החומר עלול להזיק לו ולתחומים רבים בחיים אך עדיין ממשיך להשתמש בכפייתיות.
נעמי בר - פסיכותרפיסטית
נעמי בר- הינה פסיכותרפיסטיית מוסמכת ומנחת סדנאות בנושאים של מודעות עצמית. מנחת פורום 'פסיכותרפיה גופנית' בוואלה. מומחית בפסיכותרפיה. הוכשרה הן בפסיכולוגיה קלאסית (פסיכואנליטית) והן בתראפיה גופנית-נפשית , דמיון מודרך, גשטאלט, משחק תפקידים, ריברסינג ועוד. בהמשך הרחיבה את לימודיה בקורסים וסדנאות למטפלים ומנחים בשיטת ה Focusing- , "מטראומה לתקווה", פתרון חלומות, לימודי בודהיזם, S.E ( somatic Experiencing ) , התמודדות עם טראומה בעזרת ( reassessment Eye Movement Desensitization and) EMDRועוד. שימשה כעוזרת הוראה במהלך שלוש שנים. במהלך עבודתה, הנחתה קבוצות ויחידים הן בחברת – Life Education והן באופן פרטני. קליניקה - מרכז תל- אביב