טיפולי פוריות – לא "סרט טבע"

הסרט מביא את סיפורו של זוג מקסים עם מערכת יחסים מצויינת, שהיה נחוש והצליח.

בחורה עם מחשב נייד

הרהורים בעקבות סרטו של בן שני במסגרת תכנית "עובדה"

שאלתי את עצמי האם צפייה של מטופלי פוריות בסרט עשוייה לעודד אותם או לרפות את ידיהם. ללא ספק, הצלחתם של עינת וערן להוליד שלושה תינוקות בתוך חודשיים מעוררת מטופלי פוריות להשוות אליהם את מצבם שלהם.

סיפורם המיוחד והמרגש של עינת וערן משדה בוקר כבש אותי. התפעלתי , הערכתי, פירגנתי, התמוגגתי אך בסיומו עלו בי תהיות. הפסיכולוגית שבי החלה לשאול שאלות. עברו לנגד עיני אנשים שסיפורם לא התגלגל כך או לא מתגלגל כך. מטופלים ששיתפו אותי בחדר הטיפולים בכאביהם – "למה מגיע לי, כמה זמן עוד ננסה?". שאלתי את עצמי האם צפייה שלהם בסרט עשוייה לעודד אותם או לרפות את ידיהם. ללא ספק, הצלחתם של עינת וערן להוליד שלושה תינוקות בתוך חודשיים מעוררת מטופלי פוריות להשוות אליהם את מצבם שלהם.

נכון, הסרט מביא את סיפורו של זוג מקסים עם מערכת יחסים מצויינת, שהיה נחוש והצליח.  אך מה לעשות, טיפולי פוריות גובים מחיר עצום מהאנשים המשתתפים בהם, מחיר שלא בא לידי ביטוי בסרט על ערן ועינת, שהתחיל עם הפיתרון (פונדקאות) ועם ההצלחה.

מה עובר על מטופלי פוריות ?

אומר בבטחון, שהתהליך ככלל כרוך בסבל רגשי רב, בפגיעה בדימוי העצמי, בחרדות ובדכדוך והדבר מוביל להסתגרות והתרחקות מחברים וממשפחה. דלדול כוחות הנפש מביא את בני הזוג לעשות רק "את מה שצריך" ולרוב לא הרבה יותר מזה. כאילו הם משמרים את כוחותיהם. אך אליה וקוץ בה: ככל שאתה מסתגר, אתה משמר את הכאב ,את מצב הפגיעות את הדכדוך והחרדות.

אני בטוחה שגם על בני הזוג דורון עברו לילות קשים ומשברים, כפי שהשיר שחיבר ערן ביטא, אך לא חווינו את קשייהם כחלק מהסרט.

בדרך כלל החיים הם לא סרט, ובוודאי לא סרט טבע במשמעות האידילית שלו. לכן, אינני בטוחה כמה כוח מטופלי פוריות יכולים לשאוב מסיפורם של ערן ועינת, שאיננו אופייני. בשיחות עם מטופלים תמיד עולה הכמיהה – "לו רק היתה בי סגולה ייחודית מסויימת , לי או לשנינו יחד, היינו מצליחים להרות וללדת תינוק. למשל, – לו היינו עשירים, לו היינו רגועים, לו היינו מפרגנים זה לזו, לו היינו מדברים יותר, לו היינו מדוכאים פחות, לולא היינו חרדים, לו לא לקחנו ללב, לו היינו עם רוח ספורטיבית".

המיוחד בבני הזוג דורון

שאלתי את עצמי האם בני הזוג דורון ניחנו בסגולות ייחודיות? ואכן ממה שראיתי, וזו ראייתי בלבד, אני מוצאת, שהם התברכו בתהליכי קבלת החלטות יפים, שמרו על אופטימיות, הקשיבו ופרגנו זה לזו, שיתפו בחוויות אך שמרו גם על מרחב אישי – בקיצור יכלו לשמור על אופטימיות בתוך הקשיים שוודאי היו.

היבט נוסף שבלט היה שערן קידם ודחף לטיפולים, "צורך קמאי" כדבריו, והיה מעורב בטיפול. שניהם כנראה רצו בילדים במידה די שווה, ולא נוצר אצלם דפוס, הקיים אצל זוגות רבים, בו אחד מבני הזוג הוא הדוחף, האקטיבי והשני משתף פעולה, מתרצה, נגרר.

חשוב לשתף בקשיים

וכך, על שאלתי האם הסרט יכול לעזור, להפיח תקווה במטופלים, אני עונה בחיוב ככל שהדבר נוגע ביכולת לשמור על קשר טוב בין בני הזוג וביכולת לשתף האחד את השני ואף אנשים נוספים בקשיים, בהתלבטויות, באכזבות ובתקוות. פתיחות מגדילה אופטימיות וזו, במקרים רבים, את סיכויי ההצלחה.

ד"ר חנה גילאי גינור, "הורותא" www.horuta.co.il