טיניטוס: צלצולים באוזניים

מכשירי שמיעה טיניטוס

הרבה ממכן מכירות את זה. את ההרגשה המוזרה של רעשי רקע צורמים באוזניים, סתם ככה באמצע היום. לא, זה לא זעזוע מוחי, אף אחד לא פוצץ משהו. זאת תופעה מוכרת וידועה שיש ליותר מתריסר אחוזים מהאנשים בעולם- קוראים לה טיניטוס או טינטון בעברית ויש לה טיפולים.

מהו טינטון

טינטון הוא תופעה של צליל הנשמע לאדם באוזן או בראש ללא מקור צליל חיצוני. מדובר במגוון רחב של צלילים כגון צפצופים, שריקה, המהום, רעש סטטי ועוד. התופעה קיימת אצל יותר מ-12% מהאוכלוסייה והיא משתנה מבחינת התדירות ומבחינת האינטנסיביות ממטרד קל ועד להפרעה משמעותית לאיכות החיים. אנשים אף מדווחים על מתח, דיכאון, הפרעות בשינה וחרדה עד כדי פגיעה בתפקוד היום יומי (במקרים קשים במיוחד). התופעה הפיכה אצל מרבית האנשים אך עשויה לפגוע באיכות החיים ללא טיפול נכון. אחת הבעיות העיקריות עם התופעה שהיא נוטה להתחזק בעיקר בזמן מנוחה ושקט (כשאין רעשי רקע נוספים) וכשמנסים להירדם.

מחקר שפורסם לא מזמן באנגליה מצביע על כך שנכון להיום אחד מכל שבעה בריטים בריאים סבל מטינטון זמני אך טינטון ארוך טווח נדיר יותר.

מה גורם לטיניטוס

הגורמים לטיניטוס מגוונים, החל מדברים ברורים כגון חשיפה ממושכת למוזיקה רועשת או רעשי רקע- של מפעלים או אתרי בנייה לדוגמה ולרעשים חריגים דוגמת פיצוצים, קטיושות ויריות. ועד לתופעות לוואי של הצטננות, עייפות ממושכת ואף אלרגיות.

מרבית האנשים לומדים לחיות לצידה אך לחלק מדובר בסבל ארוך שיש צורך לטפלו.

טיפול בטיניטוס

בעבר נוסו שיטות טיפול מגוונות המבוססות על תרופות הרגעה, שיטות הרפיה, ביו פידבק, מכשירי מיסוך, היפנוזה וכדומה. מחקרים עדכניים הראו שאין תועלת רבה בטיפולים בהשוואה לתרופות דמה.

בעשור האחרון פותח מודל טיפולי המופעל במספר מכוני שמיעה בעולם, עם שיעור הצלחה של למעלה מ-80%. שיטת הטיפול נקראת TRT- Tinnitus Retraining Therapy. השיטה מבוססת על דגם נאורופיזיולוגי של קליטה ותגובה לצליל ופותחה על ידי פבל ג'סטרבוף.

השיטה מבוסת על כך שתופעה הטיניטוס הינה תופעה שמיעתית אך פועלת מהמערכות האוטונומיות של המוח (המערכת הלימבית, שגם אחראית על פעולות נוספות כגון דופק, זיעה ועוד) והיא בעצם רפלקס שלילי של הראש שבא לידי ביטוי כטיניטוס.

בעזרת הטיפול ניתן בעצם להפוך את הטיניטוס מ"אויב לחבר". הטיפול עצמו כולל איבחון, בדיקת איפיון הטינטון ומקורו וכוללת בניית תוכנית טיפולית עם שיקול שמיעתי (לעיתים יש צורך במכשיר שמיעה).

חשוב לזכור שהטיניטוס הוא לא מחלה אלא תופעה ואין לה תרופה אלא רק טיפולים מניעתיים שלרוב עוזרים מאוד עם התופעה.