טיול לשבת

בשבת שעברה הצלחנו לגלגל את המתבגרים מהמיטה אל הרכב, לקחנו סל פיקניק והעפלנו לכרמל לפגוש חברים אהובים ולטייל. ולמה זה מעניין אתכם? כי המקום בו ביקרנו שבה את ליבנו והחלטתי להמליץ עליו לכל מי שמחפש שבת רגועה עם מקומות מופלאים ואוויר צלול, ממש קרוב לבית בין יער עופר לכרם מהר"ל.

ראשית נכנסנו לחוות מקורה והתבשמנו מניחוח שמן זית ומבית בד עתיק מה שפתח את התיאבון ומיד בצל עץ זית פרשנו מחצלת, הרוח מן הים נידבה את משבה ואנו פצחנו בארוחת בוקר עמוסת כל טוב. משם המשכנו פנימה לבוסתן תם ולכך אקדיש מספר מלים. זהו מקום קסום ויפיפה שלא ניתן לצלוח אותו בלי כמה טישו בכיס, כי סיפורו של טייס המסוק סרן תם פרקש שנהרג במלחמת לבנון השנייה – לא משאיר אף עין יבשה.

באתר של בוסתן תם נכתב כך:

בוסתן תם הינו מרכז לימודי חוויתי להקניית ידע וערכים לשימור הסביבה ולדו-קיום בין האדם לטבע. המקום הקסום הוקם להמשך דרכו של סרן תם פרקש, טייס חיל האוויר אשר נהרג במלחמת לבנון השנייה. הבוסתן נמצא בפתחה של חוות מקורה, העוסקת בחקלאות אורגנית, זה למעלה מעשרים שנה. חוות מקורה שוכנת בדרום-מערב הכרמל, באזור "הכרמל הנמוך". החווה ממוקמת בתוך לוע הר געש תת ימי קדום, ודרכה זורם נחל מהר"ל. רעיון הבוסתן כמקום צומח ומתרחב, מסמל את ההמשכיות לתם ולחיילים האחרים שנפלו על משמרתם בהגנה על מדינת ישראל וציוו לנו את המשכיות החיים. הבוסתן הוקם בשיתוף פעולה בין חוות מקורה למשפחתו של תם בשנת 2011, מתוך שאיפה להעלאת המודעות לחשיבות החקלאות בחיינו, לשמירת הסביבה, ועל מנת להנגיש את האפשרות לכל מבקר בו לעשות שינוי בסביבתו הקרובה לטובת חיים מקיימים יותר. הבוסתן נעזר במתנדבים מכל הגילאים, להדרכות ולפעילות חקלאית, וזאת כחלק מתפיסה חברתית הרואה בהתנדבות כערך משמעותי, וקיום הלכה למעשה של עקרון האחריות החברתית לטובת חברה טובה יותר. שביל הבוסתן פתוח לקהל הרחב בכל עת, ללא עלות. ניתן לעבור בשביל הבוסתן ובין תחנות הבוסתן ולקרוא את השלטים המסבירים על התחנות השונות ועל המסרים של הבוסתן.

בכניסה למקום ניתן להאזין לסיפור על תם על האדם שהיה, על מה שהספיק בחייו הקצרים ועל הקשר המיוחד שהיה לבחור בתחילת שנות העשרים שלו עם המשורר חיים חפר ז"ל שהיה אז בן שמונים שנה

 אחרי בוסתן תם המשכנו ליקב אמפורה ולרגע היינו בטוחים שאנחנו בטוסקנה

יקב אמפורה הוקם בשנת 2000 על ידי גיא רילוב והיינן גיל שצברג. ייצור היין נעשה בתחילה בסככה מקורה בחווה ועבר לפני מספר שנים אל מבנה אבן מרשים שהוקם בפתחה של החווה, הכולל את איזור הייצור ומרכז מבקרים מסביר פנים.
סיורים ביקב:
מרכז המבקרים של יקב אמפורה מזמין אתכם לסיורי יין מהנים ומלמדים על תהליך יצורו של היין ביקב, מאפייני היין וייחודו. הסיורים כוללים ביקור באזורי עשיית יין ביקב, מרתף יינות ועוד.
לקביעת זמן סיור לקבוצה יש ליצור קשר עם מרכז המבקרים מראש

משם החלטנו לטייל מעט ברגל במסלול מעגלי ונחמד בשמורת טוף הסמוכה זהו מסלול מעגלי באורך כ- 3.5 ק"מ: הליכה של כקילומטר מכביש 7021 בין מטעים מגודרים עד הכניסה לשמורה (דרך מסומנת כחול, בתחילתה יש מחסום לרכב), ובשמורה עצמה שביל מעגלי באורך כק"מ וחצי, המקיף את מחשופי הטוף ויורד חזרה לכניסה לשמורה. הגישה למסלול זה היא מכביש 7021, כ- 2.2 ק"מ מזרחית לצומת עופר בכביש 4. בכניסה מכביש 7021 יש שלט הכוונה חום.

ולסיום קינחנו במצפה יער עופר, מגדל תצפית אש בקצה דרך נוף חוף הכרמל. מראש המגדל נראים מרחבי הכרמל ובעיקר נופו המרהיב של מישור חוף הכרמל, הפרוש כולו למרגלותינו. למרגלות המגדל הכשירה קק"ל חניון פיקניק,  מצפה עופר הוא נקודת מוצא מעולה לטיולים בשבילי האופניים של קק"ל בכרמל. אנחנו בחרנו לשחק שם בחבל – בעיקר המבוגרים, ואחר כך גם משחק החתול והעכבר הפעם עם הילדים, זה היה סיום משחרר וכייפי ליום מוצלח במיוחד.

בקיצור, בפעם הבאה יער עופר וכרם מהר"ל עם כל האטרקציות סביב

סוף שבוע נפלא!

בוסתן תום