טיול לשבת – מערות קרירות ומשחקים לדרך

טיול במערות בית גוברין וטיפים לנסיעה עם הילדים באוטו

בשנים האחרונות הרגשנו בעיקר את הקיץ וגם קצת חורף, אבל מה שביניהם כמעט ולא הורגש. והשנה גם לאביב ולסתיו יש נוכחות. בשבועות האחרונים, אפילו לרגעים (קצרים אמנם) יכולתי לטעות ולחשוב שאני בלונדון, עם טפטופים קלים ושמים אפרורים (במובן החיובי של המילה). מזג אוויר שכזה מזמן יציאה לחיק הטבע, לטיולים ולפיקניקים. החלטנו לעשות מעשה, קבענו עם חברים לצאת לטיול בשילוב פיקניק ואז הגיע השרב. נבטל ? מה פתאום. אז לאן מטיילים ביום חם ? נסענו למערות בית גוברין.

טיול למערות בית גוברין

הגן הלאומי בית גוברין הוא מקום גדול, שמאפשר מספר מסלולי טיול. נקודות העניין פזורות ברחבי הגן. ניתן לעבור ביניהם בטיול רגלי או עם רכב. עם הילדים ובוודאי ביום חם, מומלץ לבחור במסלול הקצר, שמרכז 4 נקודות עניין והמעבר ביניהן מתבצע עם רכב.
מה עוד יש במקום ? מספר אזורי פיקניק, שירותים, ברזים ואפילו פחים.
.

 
התחלנו את היום עם פיקניק ארוחת בוקר. איך לא ? חייבים למלא את הבטן לפני היציאה לדרך. (אזורי הפיקניק פזורים ברחבי הגן, בסביבות החניונים. הראשון נמצא לפני חניון א').
אחרי שאכלנו ושבענו, שתינו ורווינו והילדים הוציאו קצת מרץ, החזרנו את התיקים לרכבים ומשם למערות. בחוץ חם, אבל בתוך המערות קריר ונעים. איזה שילוב נהדר של טבע ומזג אוויר קריר ביום שרב. גם את המעבר בין המערות כמעט ולא מרגישים, כיוון שהוא נעשה עם הרכבים.
הילדים חוגגים במערות, יש להם הרבה אטרקציות מסביב : הכניסה למערה, החושך שמלווה באור הפנסים שהותקנו במקום, הטיפוס, הכוכים הנסתרים שמהווים מקום מצויין למשחק מחבואים, מרחבים גדולים לרוץ בהם ולהתחרות על המקום הראשון בהגעה לפסגה או למדרון (בעיקר במערת הפעמון).
אפשר להביא פנסים קטנים, לתוספת חוויה עבור הילדים (אמנם המערות מוארות בפנסים קבועים, אבל הילדים נהנים להשתמש בפנסים).

למי שחושש שהביקור במערות לא מספיק, יכול לשלב בסיור את חוברת פקחים צעירים. החוברת מאפשרת לילדים לחקור את הסובב אותם באמצעות משימות, לפעמים בעזרת ההורים, ואם הם מסיימים את המשימות בהצלחה, יוכלו לקבל את תג הפקחים הצעירים.

.

ניתן לרכוש את החוברת במחיר של 10 ש"ח בקופת האתר, או להדפיסה בבית (חוברת פקחים צעירים) ולשלם רק 5 ש"ח עבור התג, בסיום המשימות (במידה ומעוניינים בתג).
איך מגיעים ? הכניסה לגן הלאומי נמצאת מול קיבוץ בית גוברין על כביש בית שמש – קריית גת. להלן מסלול הטיול ומפה

משחקי דרך לנסיעה באוטו עם הילדים

מי לא מכיר את הנסיעה באוטו עם הילדים בשילוב הקיטורים או המריבות בין הילדים ? לא משנה אם מדובר בנסיעה של 10 דקות, שעה או כמה שעות, התסריט ידוע מראש. אז מה עושים במצבים כאלה ? אצלנו יש כמה משחקי דרך פופולריים והרי הם לפניכם :
נחש מי אני – מבקשים מהנוסעים להסתכל על כל מה שנמצא בצידי הדרך (תמרור, גשר, רכבת, מגדל מים, שלטים, מנוף, יער, רמזור, כביש, אגם, גג של בית). הראשון בוחר את המילה. האחרים צריכים לשאול שאלות, שהתשובות עליהן הן כן ולא בלבד (האם זה חי, האם זה דומם, האם בצבע ירוק, האם נוסעים עליו…). לרשותם 21 שאלות. המשחק מסתיים כשאחד המשתתפים גילה את המילה או כשנשאלו 21 שאלות ואז עוברים לבא בתור שבוחר מילה.
אפשר לנחש גם סדרת טלוויזיה, ספר או שיר (האם זה ספר הרפתקאות, האם הסדרה בערוץ לוגי, האם סדרת הרפתקאות, האם גיבור, האם גיבורה, האם יש כמה גיבורים, האם תוכנית מדע…)
סיפור בהמשכים – אחד הנוסעים מתחיל לספר סיפור. הוא מפסיק את הסיפור אחרי משפט – שניים והבא אחריו ממשיך את הסיפור. כל אחד בתורו מוסיף משפט. אפשר להמשיך ולספר במשך מספר סיבובים או עד שנמאס. בדרך כלל מקבלים סיפור מצחיק.
שירים לפי נושאים או מילה – אחד הנוסעים בוחר נושא (חגים, צבעים, בעלי חיים …), וכל אחד בתורו צריך למצוא שיר שקשור לנושא או בוחר מילה והאחרים צריכים למצוא שיר שאותה מילה נמצאת בתוכו.
שירה בציבור – שמים דיסק או מאזינים לשירים ברדיו וכולם מצטרפים לשירה.
אסוציאציות – בוחרים מילה, וכל אחד בתורו אומר מילה שעולה לו בראש וקשורה לנושא.
ארץ / עיר – אחד הנוסעים מונה בלב את אותיות הא-ב, עד שעוצרים אותו וזו האות הנבחרת. בוחרים קטגוריות (ארץ, עיר, חי, צומח, דומם, ילד, ילדה, מקצוע). צריך להחליט האם כל אחד בתורו אומר מה המילה שמצא בקטיגוריה או הראשון שמוצא את המילה זוכה בנקודה.
חרוזים – מכריזים על מילה ומחפשים לה חרוז. הראשון שמוצא, הוא הבא בתור שמכריז על מילה.
מכוניות לפי צבע – בוחרים צבע והילדים צריכים להסתכל סביבם ולספור את המכוניות עם הצבע הנבחר.
איות – ההורים בוחרים מילה והילד צריך לאיית אותה. אם איית נכון, הבא בתור מקבל מילה אחרת, אם הראשון טעה באיות, הבא בתור צריך לנסות את מזלו באיות.
צלילים – לקטנים יותר, אומרים מילה, ומבקשים מהילד לומר באיזה צליל המילה מתחילה, אפשר גם לחלק להברות.
תרגילי חשבון – לפי הגילאים, אפשר לשאול חידות בחשבון : תרגילי חיבור / חיסור עד 10 או יותר, תרגילי כפל וחילוק.
________________________________________________________________________________________
אשמח אם תשתפו אותי בנושאים שמעניין אתכם לקרוא עליהם, באיזה נושא תשמחו לקבל טיפים, וגם אם יש לכם נושאים וטיפים לחלוק איתי