טיול בסמטאות עכו העתיקה, ניגוני סליחות ומורשת יהודית

הטיול לגליל המערבי התחיל עבורי כבר ברכבת. כשהיא שייטה לה במסלול, ראיתי את הנוף מתחלף לו אט אט.
akko 2
הים בעכו קיבל את פניי.
למול הצבע הכחול החריף והעז שמעתי שיחה שהתנהלה בצעקות אבל היתה נינוחה באופן מפתיע. מדברים כאן בקול רם. אני מפנה מבטי בפליאה ובאותו הזמן חושבת שאם לי, ישראלית מהפריפריה, לוקח שניה להכיל את הצבעים, האנשים ומראה הסמטאות הקדום, איזו חוויה מיוחדת ומרתקת זו עבור תיירים המגיעים לכאן?
akko hatika

בית כנסת הרמח״ל

המחשבה שבדיוק על אותם אבנים דרכו רגליו של הרמב״ם מרגשת אותי.
מלבד הרמב״ם רבים מגדולי הדור הגיעו לעכו: ר' נחמן מברסלב, ר' חיים פרחי, הרמח"ל, רבי יחיאל מפריז שברח לכאן לאחר אירוע ״שריפת פריז״ וכמובן ה״אור חיים״ הלו הוא רבי חיים בן עטר שהקים בעכו את ישיבת כנסת ישראל.
לימים החרים את מבנה הישיבה שליט עכו, דאהר אל עומאר, שבנה במקומה מסגד גדול על שמו וכתחליף אישר ליהודים להקים בית כנסת קטן, בסמטה צדדית, הקיים עד היום בשמו: בית הכנסת הרמח״ל, בית הכנסת היחיד בתוך העיר העתיקה בעכו.
הרמחל
את כל העבר היהודי המפואר הזה מעלים לתודעה במיזם ״אוצרות הגליל״ בשיתוף עריית עכו ומרכז סיור ולימוד גליל,  עם סיור סליחות מרגש המלווה בשחקנים הלבושים כמו בימי המקרא ונגנים המנגנים בכלים מיוחדים עם מורשת עתיקה ניגוני סליחות ופיוטים.
חוויה יוצאת דופן במיוחד לחודש אלול.
בניגוד לסיורי סליחות אחרים, כאן הסיורים מתקיים עד השעה 23:00 בלילה, תוך התחשבות באוכלוסייה המתגוררת במקום.

בן אדם, מה לך נרדם?

כשדרכה כף רגלי בבית כנסת הרמח"ל, הרגשתי את האנרגיות החזקות שבמקום.  זהו בית הכנסת היחידי שהתיבה היא מתחת לאדמה ויש כאן סימבוליות עצומה ל"ממעמים קראתיך ה'", צניעות וענווה אמיתית.

מי שעדיין לא חש בעומק האנרגיות יחוש זאת בוודאי ברגע שהפייטן יפתח את פיו בפיוט ותפילה "בן אדם, מה לך נרדם?, קום קרא בתחנונים!"
slichot akko
את סיור הסליחות מסיימים בטקס תשליך ישירות לים ובכוס מיץ רימונים מקומי וטרי. אחר כך חוזרים הביתה טעונים באנרגיות חיוביות למשך כל חודש אלול לפחות 🙂

טלפון למידע נוסף: 077-9964689 ובאתר אוצרות הגליל www.ozrothagalil.org.il

 

מוזמנים לעקוב אחריי באינסטגרם- LILACHDEPAZ או בפייסבוק CLF

לילך
בלוג על אמהות, בריאות, טבע, יופי, אופנה, נשים ואוכל טוב ובריא ♥ בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק "אמא טבע".