טבע פרק II – ורצח יצחק רבין

ככל שאני קוראת יותר על טבע, אני מאוכזבת יותר. אז בבקשה לפני שבת ריכזתי עוד כמה עובדות שאני לא גאה בהן.

ביום הרצח של יצחק רבין הייתי בהפגנה בכיכר המדינה עם בעלי ושתי בנותי שירה אז ת למידה בכיתה ו' ומאיה תלמידה ג'.עבור ילדתי שהיתה בכיתה ו' זה היה "סוף עידן התמימות" בלילה אחד הפכה מילדה לחיילת ב"צבא השלום".

גם אנחנו המבוגרים שהיינו באמצע שנות השלושים חטפנו כאפה רצינית, להרגשתנו בחרנו לחיות בארץ הזאת, בחרנו ברבין ובחרנו בשלום, וקיבלנו רצח לפנים כמו אנשים רבים גם מהימין וגם מהשמאל.

איך כל זה קשור לטבע? אני, עסוקה בכל רגע פנוי במקאן וואלי, שלוחת הניו מדיה של מקאן אריקסון במצפה רמון , ובפיתוח קמפוס כנרת, אבל הכותרות על טבע לא הירפו והתחלתי לקרוא ולרכז עבורנו קוראות וקוראי סלונה את העובדות .

לנוכח העובדות  והפרשניות הבנתי שאיבדתי משהו, אני , כמו ישראלים רבים אחרים , הייתי ממש גאה בטבע, חברה ישראלית גדולה מהחיים, ופתאום הבנתי שאני גאה בדבר הלא נכון, או בעצם שאני אפילו קצת מתביישת שחשבתי שטבע היא החברה אליה צריך לשאוף, האמת, אני עצובה.

יש כאן כמה סיבות -בנוסף לאלו שכבר מניתי בבלוג הקודם- לאבל שלי:

1. 5.5 מיליארד דולר-סך שווי מניות טבע שמוחזקות בידי ישראלים. טבע המניה הראשונה במדד ת"א 25.

2. בעקבות מינוי של ג'רמי לוין האמריקאי למנכ"ל החברה, טבע בשנה האחרונה עברה אמריקניזציה, שעלותה לפחות 1.5 מיליארד דולר לשנה.

המסר של לוין והיו"ר פיליפ פרוסט : טבע עוברת אמריקניזציה מפוארת ויקרה, ואני וגם ההנהלה שלי מורמים מעם. (בדקתי, יש שירותים ליד חדר ההנהלה בטבע..אז גם הם ..אתם יודעים). דוגמא אישית לוחצת יש כאן.

3. לוין מינה  חמישה מנהלים זרים-לא ישראלים, שלכולם היו קשרים עם לוין – לא עם טבע, ודחק/פיטר מספר מנהלים ישראלים.

4. לוין מינה את אבינועם ספיר- למנהל טבע ישראל. ספיר, הוא מהמייסדים של מפלגת "יש עתיד" שבראשות שר האוצר יאיר לפיד. אני מהמרת בסיכון של 0% שהאבינועם ספיר הזה ישפיע על החלטותיו העתידיות של יאיר לפיד בעניין טבע.

5.טבע שילמה 70 מיליון שקל לחברות ייעוץ חיצוניות : בוסטון קונסלטינג ומקינזי. חברות זרות כמובן!

משהו שכדאי שמנהלים ישראלים ירשמו לפניהן, כי ההתהדרות במקינזי כנראה מיותרת: מקינזי העולמית הוציאה משורותיה לא מעט בכירים שבילו או מבלים עכשיו בכלא, אחרי שעברו מייעוץ לניהול חברות וסרחו. מקינזי היא זו שהתפארה במוניטין ובחדשנות של אנרון, זמן קצר לפני שקרסה ברעש גדול.

6.חברי הדירקטוריון של טבע- סה"כ 15 חברים – רובם ככולם אנשי עסקים ידועים ומנוסים -ותפקידם לאשר את כל מה שכתבתי למעלה, למטה ובבלוג הקודם: השכר לכל חבר דירקטוריון לכל ישיבה – 7000 ש"ח..שווה

1.ד"ר פיליפ פרוסט-יו"ר  2. פרופ משה מני 3. רוג'ר אברבנל 4.אמיר אלשטיין 5.ד"ר אריה בלדגרין 6. חיים הורוביץ 7.ארז ויגודמן 8.דן ש. זיסקינד 9.פרופ' ריצ'רד אלן לרנק  10.גליה מאור 11. יוסף ניצני 12.אורי סלונים 13.פרופ יצחק פטרבורג 14.דן פרופר 15.פרופ דפנה שוורץ

אני שואלת אתכם חברי הדירקטוריון-למה אתם שותקים? חלקכם אנשים מעולים ומנוסים, למה אתם שותקים? דברו איתנו בעברית ונבין!

7. מבחינת העובדים, טבע היא בסך הכול מראה להתרחבות הפערים החברתיים – קבוצה מצומצמת יחסית של מנהלים גרפה את כל השמנת, רוב העובדים קיבלו שכר נמוך יחסית אבל עם תנאים נלווים "מתחנפים" כמו סבסוד קייטנות וכדומה.

8. ביבי נתניהו -ראש הממשלה שלנו לתמיד…וטבע-

לפני שמונה שנים-2005- החליט שר האוצר דאז, בנימין נתניהו, להעניק הטבות מס מופלגות לחברות הבינלאומיות הגדולות במשק, במסגרת הרפורמה שלו בחוק לעידוד השקעות הון. הוא סיפר לכולנו שרק ככה נוכל למשוך לכאן חברות בינלאומיות ולהבטיח לישראלים מקומות עבודה. נתניהו איפשר לתאגידי ענק לשלם שיעור מס – בין 0 ל-3 אחוזים מדי שנה. בתמורה היו אמורות החברות האלה, ו"טבע" ביניהן, להשאיר בישראל את הרווחים שהן לא הכניסו לקופת המדינה כמסים ולהשקיע אותם בתעשייה המקומית.

9. חברת טבע מחפשת מבקר פנים-מוכנה לשלם 70,000 ש"ח, אני לא רואת חשבון לכן לא אגיש מועמדות. לפני כמה חדשים הייתי מצטערת על כך, היום אני ממש שמחה שאני לא חלק מטבע.

10. קופקסון -התרופה הגיבורה לשעבר -נגד טרשת נפוצה-הביאה לצמיחתה המטאורית של טבע ולהיחלשותה נכון להיום.

הביאה לקפיצה בשווי ששוק של טבע מ 9.5 מיליארד דולר בתחילת 2004 ל 54 מיליארד דולר במרץ 2010. (שווי שוק נכון להיום 37 מיליארד ש"ח).הקופקסון פותח במכון וייצמן למדע ברחובות.

שבת שלום

וביבי- "יש לך הזדמנות ייחודית להביא לנו את השלום"

חנה רדו
מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info