טבעונות, אלרגיה ומה שביניהם

ההשוואה בעיתון "הארץ" בין ילד בן 5 ש"בחר" בטבעונות לבין ילדים הסובלים מאלרגיה לבוטנים עוררה הוריקן אימהי שפשוט היה חייב להשתחרר. קבלו הצצה לחיי ילד אלרגי במשרד החינוך בישראל 2017 רגע לפני שאתם משתמשים בו כדי להסביר שצריך להכין עוגה מיוחדת לילד טבעוני

אלרגיה לבוטנים (צילום: שאטרסטוק)

בחודש האחרון שיפצנו בית ועברנו אליו עם הילדים תוך כדי שיפוץ, הגענו ליישוב חדש, העברנו את הילדים לבית ספר חדש עם קונספט שונה משהכירו ואני פותחת בימים אלה סטודיו בבית. אם כל אחד מאלה הם לא סיבה מספקת לכתוב בלוג אז מגיעה אמא שמוצאת לנכון להשוות את בחירת הילד שלה בטבעונות לאלרגיה לבוטנים של בתנו, בחסות עיתון הארץ.

בכתבתה של רחל טלשיר פונה דפנה אמון שבנה בן החמש בחר להיות טבעוני בגלל 'החמלה המרגשת שלו לחיות' בטענה שלפני מסיבת הסיום של הקייטנה היא קיבלה הודעה מאם אחרת בבקשה שתדאג לבנה לעוגה טבעונית כי במסיבה תהיה עוגה "רגילה". דפנה טוענת שלו הילד שלה היה אלרגי לבוטנים היו טורחים ומכינים עוגה שלא מכילה בוטנים ולכן יש מקום להתחשב גם בבנה ולהכין עוגה אחת טבעונית לכל הילדים- "כולם בשביל אחד". היא מוסיפה בהמשך שבצהרון הילד מקבל כל יום את אותה קציצה… צרות של עשירים אם אתם שואלים אותי, אמא לילדה אלרגית.

כיוון שעברו כבר שלושה ימים מאז שפורסמה הכתבה ועד שהזדמן לי לכתוב תהיתי אם בכלל יש מקום לענות לבלילי החמלה של אותה אם, טבעונית בעצמה, שוודאי טפטפה לילד את כל העוולות שהאנושות עושה לבעלי החיים בדרך לבחירה "שלו", אבל לא אכפת לי יש דברים שאני חייבת פשוט ל"שחרר". גם אנחנו בוחרים כהורים מה יהיה על השולחן ומה לא. למעט דבר אחד שהבחירה לגביו נעשתה עבורנו אחר צהריים אחד ב 15/9/2010.

הורים לא שוכחים את היום שבו כמעט איבדו את הילד שלהם. וב 15/9/2010 נכנסנו עם הילדים לסופר רגע לפני שהתחילו גן ושם אמרתי לבעלי שלפני שהם ילכו לגן הגיע הזמן לתת להם לטעום במבה, למקרה שמישהו מהם אלרגי. חשבתי אז שהאלרגיה זה פריחה וקצת נזלת, לא תיארתי לעצמי את האפשרות שנחזה בבתנו עוברת שוק אנפילקטי. אבל שתי דקות אחרי יחידת במבה בודדת הילדה שלנו נעשתה אדומה, תפסה את צווארה בזמן שבצקת בוושט חסמה את קנה הנשימה שלה ושנייה אחרי השפתיים שלה התנפחו לממדי ענק, הלשון שלה חסמה את מעבר האוויר והעיניים נעצמו מבצקת שהלכה והתפשטה בכל הפנים. רגע אחרי היא איבדה את ההכרה והקציפה ואני עמדתי מחוץ לסופר עם בת שנה מעולפת שאני מנסה להנשים, קופאית שהפכה את הילדה כדי להוציא ממנה את הקצף מפיה כדי שלא תחנק בזמן שאבא שלה הכניס בבהילות את שני האחים התאומים שלה לרכב ואמבולנס פינה אותה ואותי לבית חולים. זה התקציר, הסיפור המלא בבלוג אמא אלרגית.

אבל את, בשיא חוצפתך מעזה להשוות את הבחירה להציל פרגית לסכנת חיים של בתנו ועוד אלפי ילדים בישראל כאילו טבעונות ואלרגיה למזון הם זהים. והבן שלך מלא החמלה מסכן כי היית צריכה להכין לו עוגה אישית בגלל שיש בך ובו חמלה אידאית שרואה בחיות ובני אדם שווי ערך והוא שונה אבל שווה והכלל צריך לעשות למענו כפי שהיה עושה לו הבחירה לא להכניס מזון הייתה בגלל מצב רפואי של חבר שלו בגן. מישהו חייב לפוצץ לך את האשליה שאת חיה בה, אז שבי רגע ואעשה לך סדר בדברים רק כדי שתטעמי רגע מחיי ילד אלרגי.

שוק אנפילקטי
מצב רפואי שבו בעקבות חשיפה למזון אדם נחנק בגלל שבצקת בוושט שלו מצרה את קנה הנשימה עד שלא מגיע לו חמצן למוח, במקביל לחץ הדם שלו צונח וללא טיפול מתאים תוך דקות הוא יכול למות מחנק. אם לא הרגשת שוק אנפילקטי או ראית אדם אהוב עובר זאת לא תביני את הסבל. יסלחו לי התרנגולות והפרות, אבל התנאים הכי גרועים שלהם עדיין טובים בהרבה מאותם רגעים אומללים בחיי אדם. רבים מאוכלוסיית האלרגיים למזון בישראל חוו רגעים כאלה לפחות פעם בחייהם.


משרד החינוך

חוזר מנכ"ל משרד החינוך מחייב הוצאת אלרגנים שמסכנים את הילדים האלרגיים, אבל לא עושה דבר וחצי דבר על מנת להוציא זאת לפועל. קפיצה לפורום של הורים לילדים אלרגיים תחשוף כמה ההתחשבות תלויה בגננת ובמורה שפעמים רבות עונות שלילד יש סייעת שתשמור עליו, וכמה הורים פונים לחוזר משרד החינוך בנושא רק כדי להסביר לגננות שהן מחויבות להוציא מוצרים אלרגניים מהגן ועדיין לא זוכים לגיבוי.
יתרה מזאת, כשלילד יש תגובה אלרגית ההורים מחויבים לשלם עבור הפינוי באמבולנס. כי אם לא ידעת, הביטוח של תלמידי משרד החינוך לא כולל פינוי ילד כתוצאה מתגובה אלרגית לאלרגן ידוע וקופות החולים לא משלמות על פינוי כי הילדים אמורים להיות מבוטחים בזמן שהם במסגרת חינוכית.

אבל את הרי אמרת שהילדים האלה זוכים להתחשבות ממשרד החינוך, אולי בצהרונים.

צהרונים
ילדים עם אלרגיה למזון לא מורשים להיות בצהרוני משרד החינוך ללא סייעת רפואית אישית. את הסייעת הרפואית ימצאו ויממנו ההורים של אותו ילד כולל עלויות נלוות של שכר הסייעת (ביטוח לאומי, פנסיה וזכויות סוציאליות). התשלום ניתן למועצה/ עירייה שבתורה מעבירה לסייעת שכר נמוך בהרבה פלוס תלוש מסודר.

ישנם מקומות שמתחשבים יותר בהורים ומוכנים לאפשר לילד האלרגי להיות בצהרון בתנאי שהוא יגיע עם אוכל מהבית כיוון שאינם מוכנים לקחת אחריות על הילד (העלות קבועה בחוק, אז אין הנחה). לקינוח, על ההורים של אותו ילד אלרגי לחתום על מסמך שמסיר אחריות מכל הגורמים המבוגרים שתפקידם לשמור על הילד מכל דבר שעלול לקרות לו כי אם תהיה תגובה אלרגית כתוצאה משאיפה או שהילד ייקח משהו מילד אחר זו אחריותו ואחריות ההורים שאישרו לו להיות במקום שבו המבוגרים שתפקידם לשמור עליו מסרבים להתחייב שיעשו כן.

אז את מתלוננת שהילד שלך מקבל אותה קציצה חמישה ימים בשבוע?!

ימי הולדת ומסיבות בגן/כיתה

תופתעי אולי לגלות שלכל ילד אלרגי במדינת ישראל יש זוג הורים שמביאים לו עוגה רק בשבילו כדי שיוכל לאכול ממנה. וגם במסיבות הסיום ובימי משפחה בהם בתנו השתתפה היא לא יכלה לאכול חצי ממה שהוגש על השולחן, כי מה לעשות שלא יכולתי להכין עוגה, פשטידה, בורקס וסלט שהיא אוהבת באותו יום. את חושבת שהורים מתחשבים ומכינים לכל הילדים עוגה כדי שכ-ל הילדים יוכלו ליהנות ממנה? הם לא. גם לא נעז לבקש מהם ואם יבחרו להתחשב בה אודה להם עד אינסוף. החובה שלנו, הזכות שלהם.

ועוד לא דיברנו על מסיבות ימי הולדת אחר צהריים. כל הזמנה למסיבת יומולדת גוררת מצידי טלפונים ושיחות וואצאפ מתנצלות עם תמונות של מוצרים שמותר להשתמש בהם כדי לוודא שבתנו תוכל להגיע ולהיות בטוחה. כשאני מגיעה למסיבה עם התיק של המזרק ומסבירה להורים כיצד להשתמש במידת הצורך המבט כבר אומר הכל ולרוב אני נשארת עם הילדה (שממש לא רוצה או צריכה אותי לידה).

ואם ילד עורך מסיבה בג'ימבורי הבת שלי לא יכולה להגיע.

וכשחבר טוב שלה קבע עם חברים לחגוג בסינמה סיטי, סיכמנו שהם ייפגשו ביום אחר לבילוי אישי במקום שמותר לה להגיע אליו כי היא לא יכולה ללכת לראות סרט מאז שרשתות בתי הקולנוע בישראל מגישים במבה קפואה, כזו שאם מישהו אכל או יאכל באותו חדר יכולה לסכן את החיים שלה, אז גם רוב בתי הקולנוע בישראל כבר לא נגישים לאלפי ילדים.

גם לא מופעי תרבות כי גם שם פותחים שקיות במבה…

ועוד לא דיברנו על מגרשי שעשועים לילדים שבהם ילד אלרגי לחלב ואו לבוטנים לא יכול לזוז בלי שההורים שלו יראו אותו ואת כל הילדים האחרים בגן בכל רגע נתון.

אז בעצם רוב המקומות הציבוריים שמיועדים לילדים לא באמת בטוחים לילדים עם אלרגיה למזון, אותם ילדים שלעניות דעתך מישהו באמת ובתמים מתחשב במצבם.

כמו מרבית הילדים האלרגיים למזון גם הבת שלנו בוגרת ומבינה שהבריאות שלה חשובה יותר מחגיגה או עוגה והיא יודעת שלילדים אחרים מותר ולה אסור, אז היא מקבלת עוגה טעימה כמו שאמא יודעת שהיא אוהבת בעוד אחרים מקבלים מהעוגה המרכזית. היא מבינה ומתחשבת גם כשכואב לה כי היא צריכה אחרת. היא גם מבינה שבעוד היא והאחים שלה מרכז עולמנו, אחרים מקבלים החלטות משיקולים שקשורים לילדים שלהם. כי הורה שלא רוצה לחגוג בבית יחגוג בג'ימבורי וילד שאוהב קולנוע ירצה לחגוג בסינמה סיטי ומה שחשוב זה שמי שהיא חשובה לו מוצא גם את המקום והזמן לחגוג איתה. יש בה את החמלה להבין את האחר (גם אם האחר הוא הרוב) והזכות לבחור אם השונות תכתיב את היחס של החברה אליה. היא בחרה שלא.

אם את רוצה להשוות טבעונות לאוכל כשר- אשרייך, אחרי הכל מדובר בבחירה מתוך אמונה. אבל את הילדים האלרגיים תעזבי בשקט, יש לנו עדיין מספיק חזיתות להתמודד מולן עד שאכן יהיו שווים מכדי שנצטרך להתמודד גם עם שכמותך.

הכותבת מעדיפה ביצי חופש, רוכשת חלב ממחלבות בהן היחס והמרחב לפרות מאפשר תנועה ולעולם התחשבה בכל ילד ואורח על כל העדפה תזונתית בין אם על בסיס אמונה או בריאות שהגיעו להתארח או להשתתף במסיבה בגן, בכיתה או בביתה. יעידו על כך מתכונים רבים בבלוגים קודמים.

אלרגיה לבוטנים (צילום: שאטרסטוק)
אלרגיה לבוטנים (צילום: שאטרסטוק)

דורית.