חתימות בראי הגרפולוגיה

בחורה עם מחשב נייד

חתימות בראי הגרפולוגיה

מהי חתימה?

חתימה היא צורת סימון שבעזרתה מסמן אדם מסמך או יצירה שכתב, יצא או אישר. החתימה משמשת אחרים כדי לאשר את מידת האותנטיות של הפעולה. (מתוך וויקיפדיה)

ובכן, כגרפולוגים – חתימה היא אחד הסימנים המאפיינים ביותר הנותנת תמונה המתארת את אופיו של הכותב. יחד עם זאת חשוב לומר כי לחתימה אין משמעות רבה מידי כאשר היא עומדת בפני עצמה, עלינו לראות את כתב ידו של הכותב על מנת לקבל תמונה מלאה.

החתימה אינה קלה לאבחון מאחר ואין לה כללים, בניגוד לכתב היד אותו אנו לומדים כבר בכיתה א'. בבית הספר לימדו אותנו את כללי הכתיבה התמה, כיצד לכתוב את האותיות, להשאיר שוליים, שורות ורווחים, אך לעומת זאת את החתימה אנו מסגלים לעצמנו עם הזמן לאחר אין ספור ניסיונות למצוא את ה"אני" שלנו בתוך החתימה ואת זאת, אף אחד אינו מלמד אותנו.

שינויים בחתימה

החתימה מתפתחת מגיל מאוד צעיר בעודנו משרבטים על הדף צורות שונות ומשונות כאשר בגיל ההתבגרות, ישנה חשיבות לכיצד "האני" שלי מתגבש לצורה ייחודית שתייצג משהו אישי.

החתימה כאמור אינה נלמדת והיא יכולה להשתנות עם השנים אם כי בבסיסה היא שומרת על אופייה הייחודי.

כפי שכתב היד משתנה השכם והערב בשל מצבי רוח, חולי, או תקופת משבר, אך בבסיסו נשאר הגרעין (תכונות האופי), כך גם החתימה.

 אין אדם יכול לחתום בדיוק באותה הצורה פעמיים, גם אם חתם בדיוק לפני דקות ספורות על מסמך מסוים. אין שתי חתימות שהן זהות בדיוק. כאשר מדובר בשתי חתימות זהות לחלוטין, כאן כבר ניתן לחשוד בזיוף חתימה הנבדקת אצל הגרפולוג המשפטי.

מבחינה משפטית יש תוקף ומשמעות לחתימה מאחר והיא מחייבת. לעולם לא תחתמו על חוזה או מסמך חשוב מבלי לחשוב או להתייעץ קודם. חתימה היא אחת מהפעולות השכיחות והחשובות שאנו עושים בחיי היומיום. אנו חותמים על צ'קים, על משכנתא, הוראות קבע, קבלות והיד עוד נטויה….

חתימה היא מעין הצהרה, התחייבות כלפי משהו שיכול לשנות את חיינו.

סוגים שונים של חתימות

בבואנו לחתום, אנו נייחס בדרך כלל חשיבות למעמד ולסיטואציה. כאשר נגיע למכולת לרכוש מוצרים ונתבקש לחתום, החתימה תהיה בהכרח שונה מכשנהיה למשל במעמד של הסכם חתימת עסקת נדל"ן או חתימה על כתובה, שהרי המעמד מחייב.

דוגמא נוספת המבהירה את העניין, יתכן כי לאדם אחד יהיו שתי סוגי חתימות. חתימה רשמית וחתימה פרטית או סתמית.

דוגמא קלאסית ניתן למצוא אצל פקידות הבנק, שם הם נדרשות לחתום על מאות ניירות וטפסים מול לקוחות ולכן מן הסתם החתימה תהיה יותר בכיוון השרבוט מאשר חתימה רשמית ומלאה. לעומת זאת כאשר היא תידרש לכתוב מכתב רשמי למנהל הבנק, החתימה מן הסתם תהיה שונה.

החתימה מורכבת משלושה חלקים:

שם פרטי – המייצג את ה"אני", התדמית האישית של האדם.

שם משפחה – המייצג בחתימה את התדמית החברתית וההשתייכות המשפחתית.

התוספת – שהוא מעין שרבוט, רפרפת או נקודה.

לכל חלק בחתימה יש משמעות חשובה ואחרת, בייחוד אם החותם בוחר להשמיט או להדגיש חלק מסוים בחתימה (שם פרטי, או שם משפחה), משנה את הסדר, או רק משרבט.

שימושים בחתימה

השימושים בחתימה הם רבים ומגוונים. בימים עברו נהגו להשתמש בשעווה לצורך חתימה, כדוגמת מכתבים, כאשר סמל ייחודי של החותם או משפחתו היה מוטבע בתוך השעווה.

במשפחות מלוכה ומשפחות מיוחסות, החותמות היו מוטבעות על אביזרים שונים כדוגמת טבעת.

"…ואתם כתבו על היהודים כטוב בעיניכם, בשם המלך, וחתמו, בטבעת המלך: כי כתב אשר נכתב בשם המלך, ונחתום בטבעת המלך – אין להשיב" (מגילת אסתר ח', ז')

בטקסים דתיים מסוימים, היה נהוג לחתום בטיפת דם.

חתימה משמשת בביצוע עסקאות, בחתימת חוזים, באישור הסכמה וכד'.

ביצירות אומנות, כגון ציורים של ציירים מפורסמים, מלחינים, פסלים, זמרים, שחקנים וכד', החתימה משמשת לצורך הזדהות של היצירה עם היוצר או עם דמותו.

כגרפולוגים – החתימה משמשת אותנו על מנת לקבל תמונה אודות אופיו של הכותב/החותם ותכונות האופי שלו. מה הוא מעוניין להציג כלפי חוץ ומה באמת הרגשתו וטבעו האמיתי.

אבחון החתימה

כאשר אנו באים לבדוק חתימה, היא תעשה בצירוף של כתב יד ולא בנפרד.

החתימה היא כמו כרטיס הביקור של הכותב, מה הוא רוצה לשדר החוצה, או מה הוא רוצה להיות. הטקסט לעומת זאת מלמד אותנו על הרגשתו הפנימית ומתוך כך ניתן להסיק במידה וקיים פער בין הרצוי למצוי בעולמו של הכותב.

עלינו לזכור שהחתימה יכולה להשתנות בעקבות גיל, מצב משפחתי, מעמד סוציאלי, קבלת תפקיד, משבר וחולי. על כן על הגרפולוג יש לקבל אינפורמציה על מצבו הבריאותי והנפשי של הכותב, האם נוטל תרופות העלולות לגרום לתופעות של רעד וחוסר יציבות ובנוסף לבדוק כתבים וחתימות מתקופות שונות בחייו, בדומה לכתב היד הנבחן גם הוא על פי קריטריונים אלו.

השוני בין החתימה לטקסט הוא משמעותי מאוד לצורך הבדיקה והאבחון. ישנם כללים מסוימים לבדיקת החתימה, אך ניתוחה של החתימה תהיה בשילוב עם אינטואיציה מפותחת המתבססת על ידע וניסיון של הגרפולוג הבודק.

תמר- גרפולוגיה, הכוונה ואימון תעסוקתי

גרפולוגית מוסמכת, יועצת תעסוקתית ומאמנת אישית

054-7862445

https://www.facebook.com/grapho.tamar/?ref=settings

תמר - גרפולוגיה, הכוונה ואימון תעסוקתי
נעים להכיר, שמי תמר עוזרי, פסיכוגרפולוגית ומאמנת אישית (קואוצ'רית). עוד מימי ילדותי הסתקרנתי לגבי בני אדם, ניסיתי לפצח מה באמת מניע אנשים לחשוב ולהתנהג בצורה כזו או אחרת, מה מפחיד אותם, מה קשה להם ומה עוצר אותם מלהתקדם הלאה. אם לומר את האמת, עד היום אני נפעמת כל פעם מחדש כאשר אני זוכה להציץ לנבכי נפשו של הכותב. כתב ידו של האדם חושף בפנינו הגרפולוגים נתונים מרתקים על הכותב ועל העובר עליו. היום כבר ידוע שרק כאשר נמצאים במודעות אמיתית, רק אז יוכל לבחור האדם את הבחירות וההחלטות הנכונות עבורו, לקדם מטרות ולחולל שינוי בחייו. אני מודה לקב"ה כל יום על הזכות שנתן לי להיות שליחה לסייע, להבין ולתת כלים לכל אלו המעוניינים להתקדם עוד צעד או שניים קדימה. הבלוג הזה נועד על מנת להביא לכם, הקוראים, חומרים מעניינים מתחום הגרפולוגיה והאימון, ומתן מענה אפשרי ככל הניתן לשאלות שיעלו במסגרת הבלוג. הנני בעלים ב- תמר - גרפולוגיה,הכוונה ואימון תעסוקתי, ניתן להתחבר גם לעמוד הפייסבוק https://www.facebook.com/grapho.tamar/ שירותי המכון: גרפולוגיה משפטית, חוות דעת למעסיקים ייעוץ גרפולוגי אישי הכוונה ללימודים ותעסוקה תהליך ליווי ע"י אימון אישי לקידום מטרות אישיות. חוגי בית והרצאות