חתיכת הסטוריה ירושלמית

לכבוד יום ירושלים ובמלאת 50 שנה לאיחודה של העיר, כדאי להיזכר בימים אחרים ובאירועים שהתרחשו בה לפני מאה שנה וקצת יותר.
"הד"ר היווני מירושלים" מאת אתי שחר בהוצאת ש.זק

"הד"ר פוטיוס אפקלידס (1864-1916) היה המנהל הראשון והרופא הראשי בבית החולים העירוני בירושלים בתקופה העות'מאנית ועד מותו נשא גם בתואר רופא ראשי בעיריית ירושלים. בשל הקושי בביטוי שמו כונה בפי תושבי ירושלים ד"ר פוטי.
ד"ר אפקלידס היה יווני יליד העיר בורסה שבטורקיה והגיע לארץ עם אמו לאחר שסיים לימודי רפואה באוניברסיטת איסטנבול. בתחילת שירותו בירושלים התגורר בשכונת ממילא והפך מקורב לבני כל העדות בעיר."
(עד כאן מתוך הויקיפדיה)
doctor

סיפורו המופלא והעצוב של הרופא ומשפחתו מתגלה בחלקו במחברת שמצאה נערה ירושלמית במחסן של מכולת בקרבת המושבה היוונית בירושלים, בשנות הששים של המאה העשרים וביחד עם בעל החנות היא מתוודעת להיסטוריה של האיזור , של התקופה ושל המשפחה המיוחדת הזו שבראשה עמד האב ד"ר פוטיוס אפקלידס.
הספר כתוב רבדים רבדים ולאט לאט מוסרת עוד שכבה ועוד אחת מן הסיפור העלום של הרופא ומשפחתו בחייהם בירושלים .Photios_Efklides_house

כמו בחיים עצמם , גם הספר רווי אהבות, אכזבות, מחלות ומיתות , אבל בד בבד נשזרים גם היחסים בין כל הקבוצות האתניות המתגוררות בעיר אחת בתקופות לא קלות של מחסור ומגפות ועם זאת מצליחים ליצור יחסים הדדיים של כבוד ועזרה .

התרשמתי מאד מהספר , מאופן הכתיבה הקולחת והנעימה, מהגיבורים השונים בני כל התקופות ומפיסות ההסטוריה המתגלות שלא היו ידועות (לי לפחות)ועוררו רצון להרחיב ידע על הנושא. זהו סוג הספרים שמדברים אלי.
מומלץ ביותר.