חתונה או אכזבה ממבט ראשון?

הפורמט המדהים ויוצא הדופן של "אהבה ממבט ראשון" (קשת) יוצר הזדמנות נדירה למציאת זוגיות, אך מצד שני, מלחיץ וכמעט חונק את המשתתפים, שמרגע המפגש נאלצים לחיות כבעל ואישה. מה האתגר שהם נאלצים לעבור וגם כמה טיפים שיסייעו למשתתפים לצלוח את הדרך ואולי להישאר יחד

בחורה עם מחשב נייד

* נכתב על ידי יעל כהן מרדכי.

"אתה יודע בכל מצב אחר ואם לא הפורמט המחייב הזה, יש מצב שאני ואתה היינו נעלמים אחד לשני" כך פנתה אחוה לטל בפרק נוסף של "חתונה ממבט ראשון" ששודר אתמול ב'קשת'. טל לא נותר חייב והשיב: "ברור, כנראה שהיינו נעלמים אחד לשני היום".

הכוח טמון בפורמט

דווקא כאן טמון הכוח שיש בפורמט יוצא הדופן של "חתונה ממבט ראשון". זוג נפגש לראשונה בחתונה, שמהווה באופן מפתיע משהו, את הדייט הראשון של בני הזוג. בשלב זה הם למעשה שני זרים. עם הזמן הם לומדים להכיר האחד את השניה ומטבע הדברים הם מגלים דברים שהם אוהבים באדם שפגשו וגם דברים שאינם אוהבים.
ב"חיים האמיתיים" אנחנו בדרך כלל מכירים מישהו, לעיתים קרובות באמצעות אתרי ההיכרויות או הרשתות החברתיות, ומתחילים לתקשר באמצעות הודעות, שיחות טלפון וכד' עד שהמצב מבשיל לדייט. אם הדייט היה מוצלח ממשיכים הלאה לדייטים נוספים כמובן.

חתונה ממבט ראשון

מה קורה ב"חיים האמיתיים" כשמשהו משתבש כבר בתחילת הדרך?

אנחנו רגילים לשמוע טיעונים כמו "הוא שלח לי הודעה מוזרה; הוא לא עונה לי; יש שני וי כחול על בווטסאפ והוא עדיין לא ענה לי!; הוא אמר לי…; הוא לא אמר לי …; הוא היה צריך להגיד לי…" ועוד. כך למשל, באחת מקבוצות הפייסבוק שאני חברה בה העלתה אחת המשתתפות תמונה שנויה במחלוקת ששלח לה בחור שעימו היא מתכתבת, אך טרם פגשה ושאלה את חברות הקבוצה מה עליה לעשות. הרבה מחברות הקבוצה השיבו לה "להתרחק! אני לא הייתי נפגשת איתו!" הפייסבוק מלא בקבוצות שונות, שבהן ניתן לראות הרבה מאוד התייעצויות מהסוג הזה, שלעיתים יכולות לעשות עוול אדיר, לא רק לבחור שכלל לא יכול להציג את הצד שלו, אלא גם לאותה בחורה, שעלולה לפספס כך מישהו שהיא הייתה עשויה להתחתן איתו.

התחלה של קשר היא שברירית ועדינה וכך יש לנהוג בה

בתחילתו של קשר כל דבר קטן שלא נראה לנו או לא נשמע לנו מהווה כמעט תירוץ לפסילת בן או בת הזוג הפוטנציאליים. אנחנו מלאים הגנות, מחשבות, פחדים וחסמים שלעיתים מונעים מאיתנו את האפשרות להצליח לשרוד את התקופה הראשונית של הקשר.

ואם נחזור לטל ולאחוה, נוכל להבין שדווקא חוקי הפורמט, לפיהם רק אחרי תקופה של 42 ימים יכולים בני הזוג לקבל החלטה האם להמשיך יחד או לחוד, מאפשרים להם לצלוח יחד את רגעי המשבר. הרי אילו לא היו בפורמט המחייב, ייתכן שלא היו טורחים להתגבר על הקושי והמשברים ואולי היו בוחרים לסיים את הקשר.

חתונה ממבט ראשון

אחד האויבים הבולטים בקשר: פרשנות שגויה

אחת הסיבות המרכזיות שבגללן אנחנו מתקשים לעיתים לשרוד את תחילתו של קשר היא הפרשנות שלנו. בתחילת קשר אנחנו עוד לא מספיק מכירים את הצד השני כדי להבין באמת כיצד הוא מתנהג ופועל ומדוע. יש הרבה חוסר ודאות. במקום להבין זאת ולפעול בהתאם, אנחנו ממהרים לפרש כל דבר, לעיתים קרובות לשלילה ולמצוא "הסברים" להתנהגות של הצד השני. בתחילת קשר לעיתים הביטחון העצמי שלנו לא מספיק מבוסס ואנחנו לא בטוחים אם מי שפגשנו מעוניין בנו או לא. כשהביטחון העצמי שלנו נמוך אנחנו נוטים לפרש וליצור לעצמנו את התסריטים השליליים והגרועים ביותר: "הוא לא מעוניין בי; הוא לא מתעניין בי; הוא התאכזב מאיך שאני נראית; אני משעממת אותו" ועוד. אנחנו לא עוצרים לברר ולשאול למה התכוון המשורר או מדוע פעל כך ולא אחרת. או במילים אחרות, אנחנו לא מספיק משקיעים בתקשורת. היעדר תקשורת או תקשורת לקויה היא בעיה נפוצה בקרב זוגות רבים ובתחילת קשר האתגר לעיתים גדול יותר. לתקשורת חשיבות עצומה ולכן במקום להניח הנחות או לפרש, אפשר פשוט לברר ולשאול. לספר מה הבנתם ולבדוק האם יש קשר בין מה שהבנתם לבין כוונתו של הצד השני.

חתונה ממבט ראשון

אז מה בעצם ביקשה אחוה מטל?

אם נחזור למשבר שהיה לטל ולאחוה ברכב, היה ניתן למנוע אותו או לדלל את עוצמתו לו טל היה מבין שמה שאחוה מבקשת ממנו בעצם זה אמפתיה. אחוה מבקשת מטל לראות אותה ואת המקום שבו היא נמצאת בימים אלה, להבין שהיא רחוקה מאזור הנוחות שלה: מהמשפחה; מהחברות; מהפילאטיס והריצה; מההתנדבות בעמותה. למעשה, היא רחוקה מכל מה שהיא מכירה ורגילה אליו. אם טל היה אומר לאחוה: "אני יודע ומרגיש שאת עושה כאן מאמץ ומשתדלת. אני רואה שזה לא פשוט לך ודורש ממך השקעה ורצון ואני מעריך את זה. ספרי לי מה אני יכול לעשות כדי להקל עלייך" הוא היה מונע את המשך מעגל הפגיעות שהשניים יצרו. זה לא מסובך, אך כן דורש מוטיבציה ומודעות. אנחנו לפעמים צריכים פשוט לעצור, להתבונן בבן או בבת הזוג שלנו ולראות אותם. לשמוע את המקום הכואב שלהם ולתת לו מענה. רק אחרי שהשקטנו את המקום הכואב שלהם נוכל לבוא ולספר להם על הכאב שלנו. אחרת, ייווצר  שיח חירשים או עיוורים שכלל לא רואים זה את זה. מכאן קל מאוד להיכנס ללופ ולמעגל פגיעות שהולך ומתעצם ומנוהל על ידי העלבון והאגו הפגוע שלנו.

לסיכום, אין ספק שהפורמט של "חתונה ממבט ראשון" מהווה מצד אחד אתגר לזוגות ומצד שני הזדמנות יוצאת דופן וחד פעמית ליצירת זוגיות. מעניין בסופו של דבר מי מבין הזוגות אכן יישאר יחד ויפיק את המירב מההרפתקה. בינתיים, חיים ויעל נראים מבטיחים. גם אם הם עדיין לא מאוהבים זה בזו, אין ספק שאנחנו התאהבנו בהם כבר מזמן.

יעל כהן מרדכי היא יועצת זוגית מוסמכת ומאמנת לזוגיות בריאה. כותבת, מרצה ומנחת סדנאות.

חדש! פגישות להתפתחות אישית וזוגית גם בסקייפ.

לשיחת ייעוץ ללא תשלום: 0545250268.

Logo