חשוב לחסן את הילדים, חשוב גם להסביר להורים למה

הצעת החוק שיזמו חברי הכנסת יואל חסון (המחנה הציוני) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), הקוראת להטיל סנקציות על הורים שלא יחסנו את ילדיהם היא בעיקר פופופליזם ולא באמת פתרון מעמיק לבעיה עמוקה הרבה יותר

משבר התפרצות החצבת
התפרצות מחלת החצבת ששיאו במות הפעוטה מירושלים הוא עוד משבר בריאותי שנמצא עכשיו בקדמת הבמה.
בעבר הנושא החם היה "חיסון סרטן צוואר הרחם כן או לא".
למעשה, שנים רבות, עוד כשילדי היו קטנים אני זוכרת את הטענות ש"חיסון עלול לגרום לאוטיזם", ואיך הייתי חרדה כל פעם מחדש, בכל חיסון, בכל ילדה, שהכל יעבור בשלום!
וככל שאני זוכרת את החרדה הזו, כי חיסון זה לא דבר שאנחנו שמחים לעשות, בפרט כאשר מדובר בילדים מאוד קטנים, אני יכולה להבין את ההורים שלא מחסנים כי הם מרגישים שאין להם מספיק מידע על מנת לקבל החלטה מושכלת, או שמצד שני יש להם עודף מידע.
כי באינטרנט אין "מבוגר אחראי". כי אנחנו מצויים בעולם בו הרופא הוא מזמן לא סמכות על. ולא ניתן יותר להצניח הוראות על אנשים. צריך להסביר, לתת מידע, לשכנע. זאת ועוד, בייחוד כשבעברינו עוד מהדהד משבר רמדיה, בחסות משרד הבריאות, דומה שהאמון במערכת הבריאות נסדק ולא ניתן יותר להצניח עלינו, ההורים, פקודות. לפחות לא על כולנו.
ואז זה קורה,שהורים דעתנים שאין להם מספיק מידע ממשרד הבריאות, מתעניינים בעצמם וחוקרים לעומק דברים (לפחות לפי דעתם)
והם חשופים למידע אודות אינטרסים נסתרים (או לא) של חברות התרופות, ושל רופאים ואנשים מקצועיים שמסבירים בגובה העיניים מדוע חיסון זה או אחר אינו טוב או אף מסכן את ילדיהם. הם בעיקר חשופים לכך, כי הם צמאים למידע, וכשיש וואקום של הסברה זה בדיוק המקום אליו נכנסים אותם גורמים.
לפיכך, אני יכולה לגמרי להבין את האידאלייסטיים האלה.
מכאן שאנו מדברים על משבר אמון מול מערכת הבריאות. זה הרבה יותר מחיסון זה או אחר, בואו לא ניתמם ונאיר את ה"אידאליסטים" בתור עוף מוזר ובכך נפתור את העניין.

חיסונים בכוח, הייתכן?

מנגד, צודקים ההורים שאינם מעוניינים שילדיהם יידבקו מילדים שהוריהם מטעמים שלהם לא חיסנו אותם. כי אם יש לאותם הורים אידאולוגיה וספקות זו זכותם, אבל אם הם מסכנים בכך את הילד שלי כאן נגמרת הסבלנות שלי !
אז, השאלה לדעתי צריכה להיות לא כיצד ניתן לאלץ הורים לחסן בכוח את ילדיהם, כיצד ניתן לאיים עליהם מספיק על מנת שיתרצו ויחסנו וכד',
אלא, כיצד קרה שמספר ההורים שאינם מחסנים הלך ועלה או לפחות שנשארו "כיסי התנגדות" כאלה שהובילו לתופעה של אי חיסון.
השאלה האמיתית היא כיצד פותרים את משבר אי האמון, כיצד שואפים למערכת בריאות שקופה, יוצרת אמון וכזו הסוחפת את מרבית הציבור להתחסן ולחסן את הילדים ללא היסוס ובבטחון גמור.
יוזמות חקיקה כגון חוק החיסונים הוא שימוש בחרדות של הציבור והוא בבחינת פופוליזם זול ולא ניסיון אמיתי להבין מדוע נוצרה הבעיה וכיצד פותרים המשבר בחוכמה עתה ואף מונעים משברים עתידיים.
 

Netta Doron
בלוג על הורות,דילמות בהורות ונשים.אמא. במקצועי: קידום עסקים ברשת הלינקדאין, בניית נוכחות בלינקדאין לחברות ולפרטיים לאתר המקצועי: http://nettadoron.com/ netdor@gmail.com