מי מפחד מחשבון?

הרבה ילדים מפחדים מחשבון בעקבות חוויה לא נעימה שחוו בילדות וסוחבים את זה איתם שנים. האם ניתן לשנות זאת? בהחלט. איך אני יודעת? כי הייתי שם

צילום: סלי לוי פרג'

בכיתה ד' נחשפתי בפעם הראשונה לנושא שברים. לא הבנתי את הנושא והתקשתי להבין את ההגיון שמאחוריו. התביישתי לבקש עזרה מהמורה כי לא רציתי שתחשוב שאני טפשה. "איך אפשר לקחת שלם ולחלק אותו לכמה חלקים?", שאלתי את עצמי מספר פעמים. אחר כך הגיע הנדסה שהתפתח לגיאומטריה ושם בכלל כבר לא היה עם מי לדבר. הכיתה התקדמה בחומר ושוב הרגשתי טפשה. הסתרתי את זה טוב כי אף אחד לא ידע. שם הכל התחיל.

מתוך אלבום משפחתי
מתוך אלבום משפחתי

שם התקבעה האמונה שאני לא טובה בחשבון, ואני בחיים לא אצליח. לא יעזור כלום, אני ומספרים זה לא. זה ליווה אותי בחטיבה כשלמדתי כל הקיץ כדי לעבור הקבצה מ-ב' ל-א', והמשיך לתיכון ששם כבר לא הייתה שאלה בכלל כמה יחידות אעשה לבגרות. הולכת על המינימום הנדרש כי "מתמטיקה זה מפחיד" ואני לא טובה בזה. למרות שהלכתי למורים פרטיים וקיבלתי עזרה, התחושה ש"אני לעולם לא אצליח במתמטיקה" לא הרפתה. כי אף אחד לא דיבר איתי על האמונות והתחושות שלי כלפי עצמי. לפני המבחנים רעדתי, וכשהגיעו התוצאות הסתרתי. את הבגרות במתמטיקה סיימתי בציון 92 כשמבחינתי זה לא טוב כי זה רק 3 יחידות וזה מה שאני מסוגלת.

צילום: סלי לוי פרג'
צילום: סלי לוי פרג'

היום, כמעט שני עשורים אחרי,  אני יודעת שאם רק היה מאחורי איש מקצוע שיתמוך וילווה אותי, יפריך את האמונות שאימצתי על עצמי במשך השנים שהתקבעו טוב, אז היה לי הרבה יותר קל. כשאני מלמדת את התלמידים שלי ומסתכלת על החומר, אותו חומר שאני למדתי, אני מבינה שכל מה שהייתי צריכה זה מישהו שיפשט את הדברים, שילמד אותי לדבר מתמטיקה, כי מתמטיקה זאת שפה, וכמו כל שפה, ברגע שיודעים לקרוא הכל הופך קל.

מתוך הקושי שלי, פתחתי את העסק שלי "עט ללמוד" שבו אני מלווה ילדים ובני נוער בתהליכי למידה אפקטיביים. לראות את התלמידים מגיעים עם אותם פחדים ומחשבות כמו שלי, ולדעת שלי יש את הידע והניסיון לשנות זאת, זה הסיפוק האמיתי בעבודה שלי. במפגשים עם התלמידים אנחנו מדברים על פחדים, מה הם חושבים על עצמם, ואיך הגיעו למסקנה הזאת. אני מלמדת אותם להחליף את האמונות השליליות בחיוביות ומוסיפה שמתמטיקה זה קל. הם מסתכלים עליי במבט מוזר שאומר "ממש". אז אני מספרת את הסיפור שלי וחיוך של תקווה נפרש על פניהם.

צילום: סלי לוי פרג'
צילום: סלי לוי פרג'

לאט לאט הם פותרים לבד תרגילים, והחומר מתחיל להתחבר כמו פאזל, והכל הופך פשוט – בדיוק כמו שאמרתי. המוטיבציה שלהם גדלה, הם משפרים ציונים ויותר מכל, הם חוזרים להאמין שהם יכולים ומסוגלים ומבחינתי זה שווה הכל.

אהבת? אשמח לתגובתך

רוצה לדעת עוד עליי ולהכיר אותי טוב יותר?
מוזמנים לאתר שלי   לדף הפייסבוק או לערוץ היוטיוב שלי

רוצה לקבל כלים לעזור לילד שלך ללמוד נכון?
מזמינה אותך להצטרף לקבוצת הפייסבוק שלי הורים עוזרים לילדים ללמוד נכון