חשבון הנפש של חברת המועצה – ד"ר ריקי שי

8228877461378094715

לאחר 20 שנות פעילות ציבורית בעיקר בתחום החינוך וקידום מעמד האישה החליטה ד"ר ריקי שי , האישה שנחשבת האישה החזקה בדרום להיכנס לפוליטיקה. לקראת יום הכיפורים החלטנו לראיין את ד"ר ריקי שי לחשבון נפש מעמיק.

ערב טוב ריקי, אנחנו שמחים שהחלטת לפתוח את הבית והלב לשיחה פתוחה ולשאלות לא קלות שנשאל בהמשך. מה גורם לאישה שנראה שדיי הצליחה ,בכוחות עצמה, בחייה הן בתחום המשפחתי, גידלת ילדים לתפארת שמאוד מצליחים, את מרצה מוערכת בתחום החינוך, יש לך בית שכל אחת הייתה רוצה לגור בכזה מקום. אז במקום ליהנות ולקטוף את הפירות שכה עמלת עליהם כל חייך את נכנסת למקום שנחשב בעיניי רבים קצת "מפוקפק" שלא מתאים לאנשים הגונים. איך את מסבירה את כניסתך לפוליטיקה?

ראשית, אני שמחה על שאלות ובהחלט אין לי בעיה לענות על כל שאלה. אין ספק, שבמהלך חיי עסקתי בפעילות ציבורית, בזמני, בכלים שהיו לי אולי באופן קטן אך בהחלט משמעותי, כניסתי לפוליטיקה הייתה בין השאר על מנת להשפיע באופן עמוק ונרחב על דברים שאני מאמינה בהם שיכולים לקדם את החברה בכלל ואת האנשים החיים בה בפרט. תמיד טענתי שפוליטיקה זה בסה"כ פוליטיקאים ופוליטיקאים הם רק אנשים . וככל שיותר אנשים חדורי אידאלים ועקרונות הרואים בשרות הפרט ערך עליון ייכנסו לעולם זה כך נראה חברה מתקדמת וצומחת יותר.

שנית, דווקא כמי שצמחה מתוך קושי הן כאישה והן כאם אני מביאה את ההיבטים האלה לשולחן המועצה על מנת להקל ולו במעט על נשים שרוצות לשלב אימהות וקריירה ללא נקיפות מצפון וזה בהחלט אפשרי השילוב בין השניים .

אז איך את מסבירה את העובדה שלמרות שאת "נלחמת" בעד הנשים לא רואים אותן מספיק במחאות שכל כך צודקות לגביהן ולגביי חיי משפחתן?

אני בהחלט מבינה את הנשים , גם אני הייתי עד לפני כמה שנים "במרוץ הישרדות " – בית, גידול ילדים, פרנסה, משכנתא ועוד. לכן לא ניתן לשפוט אותן. אני ברוך ה' יצאתי ממרוץ ההישרדות, ילדיי בגרו ולא תמיד מה שרואים משם רואים מכאן. גם כתושבת ,אני חושבת שהייתי מאוד נאיבית אך כשאני רואה קבוצות על בסיס משותף שמקבלות כספים והרבה את מבינה שנשים "קופחו" במהלך הרבה שנים, כי הצרכים שלהן אף פעם לא נידונו ברצינות בפוליטיקה המקומית והארצית. לשמחתי, המגמה בצרכי נשים ואימהות היא על סדר היום ומתחילה לקבל ביטוי נרחב.

אני חייבת לציין שכחברת מועצה מהקואליציה הרגשנו את פועלך הן בכל המרכזים הקהילתיים, הן בהעצמת האישה על כל רבדיה (הכשרה, השכלה, ימי תרבות ופנאי) והן בעסקים אפילו ברובד הארצי שנלחמת עליהם בחירוף נפש אחרי המלחמה אז איך נוטשים כזו עשייה ענפה ועורקים לאופוזיציה?

שאלה מצוינת, אני אדם שידוע יותר בנושא העשייה, הגעתי לפוליטיקה עם תכניות מובנות , עם חזון מוגדר לאן אני רוצה שהדברים יגיעו. אני גם הייתי חברת המועצה שלקחה על עצמה 3 תיקים (חינוך בלתי פורמאלי, קידום נשים ועסקים) בהתנדבות מלאה ובאהבה גדולה. מעבר לעשייה שנעשתה בתחומים אלה, כמי שהגיעה מהשכונות האמנתי ש"מבני עניים תצא תורה" והפרויקט של כיתות מנהיגות בשכונה היה פרויקט שהאמנתי וקידמתי בבתי הספר האלה, גם נושא הכנה לשירות משמעותי בתוך המרכזים הקהילתיים זה נושא שבער בתוכי בכלל כל נושא החיבור בשכונות בין אנשים וצמיחת הילדים והנוער , אלו כלים, ניסיון וידע שצברתי במהלך השנים ובמשך שנה וחצי רציתי לתת באהבה גדולה לציבור . ראיתי בזה שליחות ,ייעוד. לצערי, היו שחשבו שהחשיפה שלי מוגברת מדיי והאהדה גדולה ופעלו בדרכים לא דרכים. אז בהזדמנות זו, אני אוכל לומר שאני אולי סולחת להם אך בשמיים יש לאנשים אלה חשבון פתוח שיצטרכו לסגור… ובכל זאת, הגעתי לעשייה בהתנדבות ואני אמשיך לעשות אותה בכל מקום שאדרש לכך , במיוחד בסיוע לפרט גם בתחומים שאני אמונה עליהם וגם בכל פניה שפונים אליי.

שמעוני ואת הייתם התקווה הגדולה של העיר. אנשים שואלים כעת את עצמם אם אפשר להאמין עדיין לפוליטיקאים, גם אם הם אנשי מעשה מוכחים וגם אם הם מדברים על ערכים, כמוך. אני שואלת אותך כציבור אם את עדיין מאמינה שפוליטיקאים יכולים לשנות משהו ולמה לי בכלל להאמין לפוליטיקאים אם הם מתגלים כבני אדם שיכולים לטעות ולפשל?

כמי שרואה את הציבור  כדבר העיקרי הוא ה"בוס" מבחינתי , במהלך השנה וחצי עבדתי לצד איתמר והייתי נאמנה לדרכנו  הן בפועלי למען הציבור והן  לדרך המשותפת , הגעתי לזירה זו לעסוק בצרכי ציבור ולהצמיח אותו למקום טוב יותר, אני שמחה שאני מגיעה עם עקרונות וערכים מאוד ברורים ועמוד שידרה מוסרי שאני יכולה לישון טוב בלילה ולהסתכל על עצמי  ולהיות גאה במה שמשתקף ולכן אני משלמת מחיר מאוד לא פופולרי ולספוג התנכלויות אך אני אדם מאמין ואם החליט ראש העיר "למדר" אותי מעשייה בשל ערכיי אני בטוחה שהקב"ה רוצה שאמשיך את שליחותי מהיכן שאני נמצאת בו.

ובכל זאת, גם כחברת אופוזיציה היו לך מס' הישגים לא מבוטלים: הצלחת להוריד את הארנונה ב7.5% למגורים ו 3% לעסקים הקמת עצומה פייסבוק, כתבת מכתב לסילבן שלום ואכן לא העלו ארנונה, גם בנושא הצהרונים – שעתיים אחרי שהעלית את התחשיב בפייסבוק וציינת שהעלות היא רק 380 ₪  והקמת עצומה בה אלפי אימהות חתמו, העלה מנגד ראש העיר והוריד את המחיר ל375 ₪ , הבנתי שבישיבת המועצה תעלי את  תחום החנייה (במיוחד לעובדים במקום) וגם בתחום של כל החינוך המיוחד שגם פנו אלייך לסיוע. לא פעם שמענו את איתמר שמעוני "עוקץ" אותך בנאומיו על כך שאת חברת אופוזיציה שגורמת לו לא לישון לפעמים. איך את מסבירה את זה?

השליחות שלי היא לעסוק בצרכי ציבור , לא משנה היכן אתה נמצא –אופוזיציה /קואליציה ואם אתה רואה שמשהו לא תקין תעלה זאת ותעשה הכל על מנת לתקן. כשהייתי בקואליציה אמרתי את דעתי ואני חייבת לציין ששמעוני קיבל זאת כי זה היה ריאלי ונכון וכל דבר היה ב"סוף מעשה במחשבה תחילה", למשל היום, הייתי אומרת לו לא לציין על גבי שלטים 21 מעונות יום שאפילו לא נבנה אחד, זה הטעיית ציבור ואז גם לדברים שעשה כבר לא יאמינו, או לדוגמא על כך שהוא לוקח הלוואות לבניית מוסדות ציבור ,גנים ובתי ספר הוא לא מזכיר שמשרד החינוך משלם עבור זה, כמי שנמצאת בתוך אני יודעת לאן "מוזרמים" הכספים ולא לדברים החשובים ,לצערי .אי אפשר "לזרות חול בעיני הציבור"  ולומר שעכשיו ההשלמות של מה שלא עשה בני וקנין בבניית גנים כי חוק "חינוך חינם מגיל 3 "יצא רק לפני שנתיים ולכן עתה  התקבלו תקציבים לבנייה זו.  כמו כן,  כרגע סובבים אותו יועצים צעירים שהרייטינג והפרסום הכי קובע ללא חשיבה לטווח ארוך, כך קורה שמוציאים מיליונים על פרסום בעיתונות מקומית, טלוויזיה, רדיו ללא פרופורציה ו"משלימים" דרך חניות, צהרונים, ארנונה ומיסים על גבם של התושבים.

חוצמזה, אני באופוזיציה מתוך בחירה, אני אופוזיציונרית גאה והרבה פעמים אני רוצה לענות לשמעוני ולומר שאופוזיציה היא נשמת אפה של הדמוקרטיה, שהישיבה שלי באופוזיציה היא ההוכחה המוחלטת והניצחת שאותי  אי אפשר להשחית. אי אפשר להסית ולהסיט מהדרך הנכונה. יסמנים לא יגרמו להתפתחות אלא לדריכה במקום, אופוזיציה תיתן זוויות חדשות אחרות שיקדמו את העיר וכן, אני נלחמת נגד האלימות של כל מי שמנסה להשתיק אותי, למרות שזה לא נעים זה אפשרי  וחובה עלינו ל לעשות זאת כי אף אחד לא יעשה זאת בשבילנו ובמקומנו.

ובכל זאת ישנן עוד חברות מועצה הנמצאות בישיבה מדוע אינן תומכות בדעתך הרי את מייצגת השקפה כל כך נכונה עבורנו הנשים (ולא רק)?שלא לדבר על זה שלפעמים הן אפילו נגדך ואנו רואות אותך מתמודדת מול 20 חברי מועצה שתוקפים אותך מכל צד?

איני יכולה לדבר בשמן, הן תוכלנה לענות על השאלות הללו. אני רק יכולה לציין שבעבר במסגרת ישיבתי בקואליציה הבעתי דעתי  בנושא הלבנת עובדת-מנהלת בפרסיה על ידי מר שמעוני ואני באופן אישי לא נתתי ולא אתן יד להלבנת אדם בכל מצב וסיטואציה. אך שוב, אני יכולה לדבר רק בשם עצמי.

הרי ממה נשים פוחדות בעצם? מכך שגברים דורסניים יתקפו וינצחו אותן, לכן לא נראה הרבה נשים בעשייה ציבורית, אך עברתי המון שנים של ניסיונות ודחיות חברתיות מכל הסוגים , וגם במצבים שנשארתי אפילו בודדה, האמנתי בדרכי ובדרכו של הקב"ה שמעביר אותי שיעורים לא פשוטים ולכן ממקום של ניסיון (בעיקר) אני מלמדת נשים העצמה – ולא ניתן ללמד אדם מבלי לתת דוגמא אישית. איך היית מרגישה אם הייתי מלמדת העצמה נשית בכל הסדנאות שלי ובעצמי הייתי בורחת מהמערכה כי כמה גברים תוקפים אותי. היית באה ללמוד אצלי? סביר להניח שלא. אני כאן כי אני חזקה ומתמודדת עם האתגרים הניצבים מולי ויחד אנחנו כוח עצום שיכול לשנות מציאות.

יכולתי לשבת עימך שעות , אני מבטיחה עוד ראיון עומק נוסף, אז מה את מאחלת לשנה החדשה?

אני מאחלת לכל עם ישראל שנה טובה ומתוקה, שנת שיתוף, אחווה, ערבות ומעורבות , שנת עשייה והשראה והכי חשוב שנת בריאות הגוף והנפש ומלאאא אהבה. תודה רבה לך על הכל.

 

 

 

rikishai
ד"ר ריקי שי חברת מועצת העיר אשקלון - מתמודדת לראשות עיריית אשקלון 2018 כחברת מועצת העיר ממונה על החינוך הבלתי פורמלי,קידום נשים ועסקים, ולאחרונה ממונה על השירות לתושב. ריקי שי אשת חינוך, PhD במדעי ההתנהגות ו-M.Aבניהול חינוך, מרצה ובעלת מכללה מזה 15 שנים (משנת 2000) . בתפקידי כמנכ"ל מכללה הכשרתי אלפי עובדים ומנהלים מכל הארץ בסדנאות לשיפור מיומנויות ולמימוש עצמי. עוסקת גם במחקר ופיתוח בתחום החברתי ובנושאים הקשורים לקידום והעצמת נשים, מרצה בקורסים ללימודי נשים ומגדר ולימודי תעודה מנהלות מעון,מטפלות וסייעות בחינוך מאמנת (coaching) אישית ומתמחה בהפרעות קשב וריכוז, סופרוויזרית למאמנים מתחילים מלווה ומכשירה אנשים מכל התחומים להציב מטרות ולהגשים חלומות. מחברת הספר "להתחבר לטבע שבך" במטרה להביא את ההתחברות לאדם ולכל העוצמות שבו ולהביא אותן למימוש עצמי. הקימה את "בית האישה" באשקלון, ומשמשת מנהלת בפועל, תפקיד הכולל כתיבת תכניות ההדרכה, הכשרת מנחים, מאמנים,שיווק, ניהול, ייעוץ לארגונים ולפרטיים והנחייה. בין היתר מעבירה סדנאות לארגונים הבאים: רשויות,עיריית באר שבע, מועצות מקומיות,תמ"ת- הכשרה מקצועית, מתנס"ים, מכללות ,קתדרות שונות ועוד.