חרפושיות מצריות מאבני חן – תערוכה חדשה במוזיאון היהלומים ברמת-גן

מוזיאון היהלומים ע"ש הארי אופנהיימר ברמת גן מציג תערוכה חדשה: כוח מגן- חרפושיות מצריות מאבני חן מאוספי מוזיאון ישראל.

מוזיאון היהלומים ע"ש הארי אופנהיימר ברמת גן מציג תערוכה חדשה: כוח מגן: חרפושיות מצריות מאבני חן, מאוספי מוזיאון ישראל.
התערוכה עוסקת בקשר שבין תרבות מצרים העתיקה ואבני חן.
התערוכה תיפתח לקהל הרחב החל מיום ב' 23.11.15
ותימשך עד ליום שישי 29.4.16

תערוכת חרפושיות - מוזיאון היהלומים רמת גן - טבעת אצבע עם חרפושית סטאטיט מזוגג וזהב  צילום מוזיאון ישראל - ולדימיר נייחין   (2)

 
בתערוכה יוצגו חרפושיות מאבני חן שונות, חרפושיות הנושאות כתובות מיוחדות וחרפושיות אשר שימשו לטקסים שונים, תכשיטים מצרים עתיקים ותכשיטים ויקטוריאניים בהם משובצות חרפושיות.
החרפושיות המוצגות בתערוכה, שייכות לאוספי מוזיאון ישראל, בניהן: חרפושיות מאבני חן שונות, חרפושיות הנושאות כתובות מיוחדות וחרפושיות אשר שימשו לטקסים שונים.

תערוכת חרפושיות - מוזיאון היהלומים רמת גן - מחרוזת עם חרפושיות וקמיעות עתיקות - פאיאנס וזהב  צלום מוזיאון ישראל - ולדימיר נייחיין

"אוסף שרה ובן ציון הראל" למינרלים ואבני חן, המוצג דרך קבע במוזיאון היהלומים ברמת גן, מאפשר להפנות מבט אל אחת התרבויות המרתקות והחשובות ביותר בהיסטוריה האנושית – מצרים העתיקה. אבני חן הדומות לאלו המצויות באוסף הראל, היו מוכרות גם למצרים הקדמונים, אשר הוקירו אותן ואף ייחסו להן כוחות מאגיים בהתאם לצבעיהן השונים.
החרפושיות היו הקמיעות הנפוצים ביותר במצרים הקדומה, מתקופת הממלכה התיכונה ועד התקופה התלמית, ונועדו הן למתים והן לחיים. החרפושיות גילמו תקווה לצמיחה מחודשת, אך כוחן הועצם גם באמצעות כתובות וסמלים אשר נחקקו על בסיסן השטוח, או באמצעות שימוש בחומרים מסוימים.

תערוכת חרפושיות - מוזיאון היהלומים רמת גן - צמיד עם חרפושיות עתיקות - סטאטיט מזוגג וזהב  צלום מוזיאון ישראל - ולדימיר נייחין

אבני החן בהן השתמשו המצרים לחרפושיות, קמיעות ולתכשיטים נחשבו בזמנו ליקרות מציאות, אם כי בימינו הן נחשבות "יקרות למחצה". לחלק מהאבנים (כקרניאול, ג'ספר, או לפיס-לאזולי) יוחסה משמעות מאגית ולכן היו נפוצות בתעשיית הקמיעות.

תערוכת חרפושיות - מוזיאון היהלומים רמת גן  צמיד עם חרפושיות עתיקות - סטאטיט מזוגג פאיאנס וזהב  צלם מוזיאון ישראל - ולדימיר נייחין

תכשיטים נגעו בכל פן של החיים בתרבות המצרית, ובכל שכבות החברה. הם נענדו על ידי נשים והן על ידי גברים. במהלך החיים ניתן היה לענוד אותם כסמל לדרגה או תפקיד, כאות הצטיינות צבאי או אזרחי, כאמצעי הגנה, כקמיע למזל או כפריט דקורטיבי. את כל החפצים האלו ניתן היה לקחת אל הקבר, לאחר שבעליהם נפטרו, על מנת שישמשו אותם בעולם הבא.

תערוכת חרפושיות - מוזיאון היהלומים רמת גן - צמיד עם חרפושיות עתיקות פאיאנס סטאטיט מזוגג וזהב  צלום מוזיאון ישראל ולדימיר נייחין

בעת המודרנית, השליטים הזרים שפלשו למצרים, נכבשו אף הם בקסמן של החרפושיות, אשר המשיכו וממשיכות עד היום להקסים ולעורר את דמיונם של בני האדם. גם אם ניטל מקמיעות אלו הממד המאגי, עדיין אנו ממשיכים להתפעל מהשימוש באבני החן, מעבודת האמנות המעודנת ומהסיפורים ההיסטוריים והמרתקים הגלומים בהן.

תערוכת חרפושיות מוזיאון היהלומים רמת גן - תליון נטיפה עם חרפושית - קרניאול וזהב  צלום מוזיאון ישראל - ולדימיר נייחין

כח מגן: חרפושיות מצריות מאבני חן
שעות פתיחה:
ימים א, ב, ד, ה, 10:00-16:00,
יום ג' 10:00-18:00.
דמי כניסה:
ילד – 12 ₪.
מבוגר – 24 ₪.
מוזיאון היהלומים ע"ש הארי אופנהיימר,
רחוב ז'בוטינסקי 1 רמת גן
(כניסה מרח' שלום זיסמן 3)
טלפון: 03-5760219
ערכה: נדיה היבא