חרדת בחינות והשפעתה על מערכת היחסים

בחורה עם מחשב נייד

קרוב ל- 15% מהניגשים למבחן פסיכומטרי סובלים מהתקף חרדה קל או קשה. נכון המצב גם לגבי סטודנטים ותלמידים במכללות ואוניברסיטאות. חרדה היא גורם משתק המשפיע על התלמיד באופן רגשי ושכלי כאחד. בגלל עוצמת החרדה מתבטא הדבר גם בהשפעה ישירה על בני זוג כאשר בני הזוג נמצאים בלימודים. לדוגמה הגבר לומד קורס מחשבים והאשה לומדת תואר ראשון במשפטים. אם לאחד מבני הזוג יש חרדת מבחנים היא תשפיע לרעה במערכת הזוגית ועלולה להביא לקרע ולניתוק בין בני הזוג עד לפירוק הקשר. חרדת בחינות מביאה ללחץ רב על מי שסובל מכך. הפחד לאכזב את הסביבה הקרובה, פחד מכישלון אישי והפחד לאכזב את בן או בת הזוג בכישלון בבחינה או בקבלת ציון נמוך. הפחד יוצר תסכול ולחץ רב המשתחרר באופנים שונים בין בני הזוג ומתבטא ביצירת לחץ ומצב בו קיים חוסר תקשורת מלווה בהרבה כעסים. הכעסים לא תורמים לבן הזוג המשתדל לקבל בהבנה את החרדה של בן הזוג האחר. הכעס יוצר מירמור ותסכול.

איך לטפל בחרדת מבחנים

בן הזוג הסובל מחרדת מבחנים חייב להודות כי הוא סובל מחרדה. יש הרבה שיטות טיפול להקלה ומציאת פתרון איך למנוע חרדת מבחנים אך ללא שיתוף פעולה של בן הזוג הסובל מכך לא יוכל אף מטפל לעזור. ההודאה בחרדה היא השלב הראשוני בכל טיפול. בן הזוג הנמצא קרוב ומנסה לעודד ולתמוך יכול לנסות בעדינות להפנות את הסובל מחרדה לקבל טיפול או לפחות ללכת לייעוץ ממש כמו בטיפול זוגי בו שני הצדדים פונים לייעוץ ומעלים בעיה המפריעה לתקינות הקשר ואז מחפשים פתרון. כיום יש מגוון שיטות טיפול ומעיון ברשת האינטרנט ניתן ללמוד על שיטות אלה ולקרוא על סימפטומים, סיבות ודרכי טיפול. גם הרפואה המשלימה מציעה שיטות טיפול רבות, חלקן שיטות להקלה וחלקן שיטות טיפול יסודיות המתמודדות עם הסיבות להופעת החרדה וטיפול בבעיה עד ליצירת שליטה. ניתן למצוא בכל בית מרקחת תרופות רבות ללא מרשם רופא ועם מרשם רופא. התרופות מקלות על הסימפטומים ומאפשרים לבן הזוג להקל על הלחץ. חשוב להבין כי טיפול תרופתי ללא טיפול נפשי רק מקל אך לא מאפשר את פתרון הבעיה לכן בתמיכת בן הזוג כדאי ללכת לייעוץ ולבחור שיטת טיפול מקצועית.

איך יודעים שסובלים מחרדת מבחנים

עייפות, מצר רוח ירוד, דכדוך ופחדים הם סימנים פיסיים בולטים המתעוררים לפני בחינת פסיכומטרי או מבחן אחר לדוגמה. כאשר אחד מבני הזוג שם לב לסימנים אלה יחד עם התנהגות בה בן הזוג השני דוחה מבחן שוב ושוב ומנסה להתחמק מהמבחן אפשר להבין כי קיימת בעיית חרדה. ביטוי פיסי נוסף לחרדה מבחינות הוא דופק לב מהיר, הזעה, רעידות וכאבי בטן המלווים בכאבי ראש עזים ומיגרנות.

דנה שמעוני
ככל שאנחנו גדלים, מתבגרים ומתפתחים, החיים מציבים בפנינו אתגרים חדשים. המסע שלי בחיים האלה מגוון ומלא צבעים, וכל שלב, כל גל, כל שביל חדש מזמן לי שיעור, אותו אני רוצה לחלוק אתכם, הגולשים.