חסודים יקרים: הניחו ליוסי קליין

מאמרו של יוסי קליין, "אליטה חסודה שלי", עורר סערה שיצאה מפרופורציה ומסרבת לגווע אבל עלינו להיות מוטרדים יותר מהעובדה שאנחנו חיים בחברה שלא דוגלת בחופש ביטוי, לא בקיאה בהבנת הנקרא ולא מבדילה בין דעה להסתה

הגעתי לטור הדעה הנפיץ של יוסי קליין, "אליטה חסודה שלי" בסוף. בהתחלה נתקלתי בפוסטים נוטפי זעם בפיד שלי בפייסבוק, מחברים שבישרו שהם רוצים לבטל את המנוי ובדרך המליצו לסגור את "הארץ", העיתון היחיד שאמיץ מספיק להגיש לכם דעות שונות ודוגל במה שנשאר מהמושג חופש ביטוי בתקשורת. אחר כך נתקלתי בכתבות פופוליסטיות, שעלו באתרים המרכזיים, כגון "הורים שכולים מהמגזר הדתי-לאומי נגד יוסי קליין" על כך שהעז לכנות אותם "מסוכנים מחיזבאללה".

בדרך נאלצתי לקרוא מפי בכירים במדינה איך דבריו של קליין הם "בלתי מקובלים להישמע". נשיא המדינה, רובי ריבלין, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הביטחון, אביגדור ליברמן וח"כ בצלאל סמוטריץ' הזדעזעו וגינו בזה אחר זה את עיתונאי "הארץ" הוותיק. קצת מצחיק לצטט תגובות מראש ממשלה שמפחד מעליית התאגיד, שעשוי להשמיע קולות שהיה מעדיף להחניק ועשה עד כה כל דבר כדי לטרפד את עלייתו או מחבר הכנסת סמוטריץ', שבטוח שגייז הם "לא נורמליים, תופעה שלא ניתן לה לגיטימציה". אנשים אלה אינם בדיוק פני הדמוקרטיה.

בסוף הגעתי לטקסט של קליין ודבר אחד יש לי להגיד לו: כל הכבוד על הביצים לכתוב את דעתך ללא הנחות ולהביע את מה שרבים חושבים אך חוששים לכתוב. עשית לי חשק לעשות מנוי ל"הארץ".

למי ששכח, למרות שהסיכוי לכך קטן, הנה חלק מהטקסט שלו שעורר סערה:

"הדתיים הלאומיים מסוכנים. מסוכנים יותר מהחיזבאללה, יותר מנהגים דורסים וילדות עם מספריים. את הערבים אפשר לנטרל, אותם לא. מה הם רוצים? להשתלט על המדינה ולנקות אותה מערבים. אם תשאלו, הם יכחישו. הם יודעים, שמוקדם מדי להיות כה גלויים. אל תאמינו להכחשות שלהם. הלאומיות הדתית שלהם היא לאומנות קיצונית, עטופה ביראת שמים חסודה. היא מחלחלת למערכת החינוך, מתחזקת בצבא ומשפיעה על בית המשפט העליון. הם כבר בדרך אלינו, עוד רגע והם פורצים את הדלת".

הטור הנוקב, הנועז והמנומק של יוסי קליין לגיטימי כמו כל הבעת דעה אחרת. להזכירכם, אנחנו עדיין חיים במדינה דמוקרטית הדוגלת בחופש ביטוי. כל מי שמיהר וזעק "זה טור הסתה!" וקרא לפטר את קליין או להשליכו לצינוק, צריך לשוב לשיעורי אזרחות והיסטוריה ולקרוא מהי הסתה. אחסוך לכם: הסתה היא ניסיון לשכנע אדם או קבוצת בני אדם לבצע מעשה שלילי, בדרך כלל פשע. קליין לא הסית אף אחד לשום דבר. בדיוק כפי שגדעון לוי, עוד עיתונאי רדוף ב"הארץ", לא "הסית" אף אחד נגד טייסי הקרב במאמרו שעורר סערה בזמנו, "הרעים לטיס".

כמו במקרה של לוי, קליין הביע דעה חדה שפגעה במישהו בדרך ותמיד מישהו יפגע כי זה דרכו של טקסט לא מתחנחן וכמו אצל לוי, גם כאן רבים קראו לפטרו או לפחות שיתנצל על דעתו. גם האיום לבטל מנוי הוא מגוחך. שיבטלו ונראה אותם קוראים לצד הקפה והקרואסון, את הביביתון המכונה "ישראל היום". שם אף אחד לא ידגדג להם את התאים האפורים. אבשר לכם חד וחלק: עמוס שוקן הוא מו"ל אמיץ וחסר פשרות, שמקדם חופש עיתונות אמיתי בעולם רווי אינטרסים שונים. יותר מכך, שוקן לא התקפל מול הלחצים האיומים שהופנו כלפיו ואף תמך בקליין בתקשורת.

אז אולי חלק מהקוראים לא אהבו את סגנון הכתיבה החריף של קליין. זכותם. אולי אחרים האמינו שהדימויים שלו "מוגזמים". ועדיין, כולנו אמורים לשאוף לקרוא דעה חריפה שמעוררת דיון ומחשבה. כולנו אנשים בוגרים שאמורים להיות חסינים ובעלי חוש ביקורת מפותח על מנת להתמודד עם טקסט בעיתון, קיצוני ככל שיהיה. כולנו אמורים להיות מסוגלים לקרוא, להרהר ולעטוף דגים עם העיתון למחרת, במיוחד אם הדברים מקוממים או לא נראים לנו. אפשר גם לכתוב טור דעה שלא מסכים עם דבריו. קוראים לזה שיח. דבר מבורך לכל הדעות.

בשום פנים ואופן אנחנו לא אמורים, כאזרחים החיים במדינה חופשית, לסתום פיות או לדרוש טורים מתקתקים הקוראים לחיבוק קבוצתי ולדובוני אכפת לי. כי אם כן, אז אנחנו לא במדינה הנכונה ומקומנו בסין הקומוניסטית.

יוסי קליין

מעבר לעובדה שאנחנו אמורים להילחם בחירוף נפש על הזכות להשמיע את עצמנו, לא יזיק ללמוד לקרוא טקסט המוגש בשפה שלנו עד הסוף. לצערי הרב, את הגולשים לא מעניין העובדות ואפילו את השיעור הבסיסי בהבנת הנקרא הם לא טרחו לעבור. לאורך כל טור הדעה שלו, קליין לא התייחס לכך שדתיים לאומיים לא עשו צבא ולא נהרגו במלחמות ועדיין, הורים שכולים מיהרו להזכיר לנו בתקשורת ש"בניהם שירתו בצבא ונהרגו במלחמות" ושהם "סולחים" לקליין על דבריו כי "כולנו אחים".

זו בדיוק הנקודה שקליין ניסה להעביר בטורו, הוא לא זקוק לסליחה שלהם והוא לא אח שלהם כמו שאני לא אחותם. בקושי עם אחי הביולוגי אני מדברת אז יהיה נחמד אם דתיים לאומיים יפסיקו לנסות לאחד אותנו ביחד בלבביות יתרה ודיבורי גאולה רק כי אנחנו יהודים. קליין צדק. "לאומיות היא אוניברסלית, יהדות היא אתנית. עם הלאומיות שלהם עוד אפשר להתווכח , ליהדות, מבחינתם, יש רק גרסה אחת: שלהם".

אין לקליין ואין לי, לשם העניין, שום דבר במשותף עם ח"כ סמוטריץ', מפלגת "הבית היהודי" או עם המתנחלים שנאחזים בכוח בבתים הגנובים שלהם היושבים על אדמה מופקעת. כשפינו אותם, בהיתי המומה בתמונות הקשות, בהן הרביצו באלימות לשוטרים והפכו לפורעי חוק וחשבתי לעצמי, אלוהים ישמור, מי האנשים האלה ולמה הם לא בכלא?

רבים מהדברים שניסח קליין אפילו ידועים לכולנו. כמו העובדה שהמגזר הדתי- לאומי הוא כוח סקטוריאלי משפיע שמחזיק את המפלגות החזקות בביצים. "קל לקנות את הקולות שלהם", כתב קליין. "תנו להם הפקעות וקיבלתם אותם, תנו להם תקציבים וקניתם אותם, תנו להם טרנספר והם שלכם לנצח. הם נאמנים למי שנותן. הם יתמכו בחוקי תקשורת דראקוניים, במאגרי גז חזיריים, בבית משפט עליון מעוקר. הם מרקידים את ראש הממשלה על האצבע הקטנה ואת השרים כבובות על חוט".

מישהו יכול לקום ולטעון שזה לא נכון? איפה בדיוק קליין שיקר לכם?

מכל קצוות המפה הפוליטית האשימו את קליין בכך שהוא עשה הכללות וכי לא יפה להכליל. קליין לא טרח להימנע מכך כי הוא העביר רעיון מרכזי ולא התעניין מה קורה אצל כל אחד בביתו וכשעושים זאת לא מתנצלים או מחפשים יוצאי מן הכלל. קליין פשוט הביט ימינה ושמאלה וראה כי האויבים שלנו נמצאים מבפנים. לידיעת כולם, הטור של קליין לא פיצל אותנו יותר ממה שאנחנו. קליין אף הבהיר למה השתמש בביטויים שבחר: "בקרב הציונים הדתיים היו גם חברי המחתרת היהודית ויגאל עמיר. בהכללה אתה לא נכנס לפרטים, אני מתייחס לציונות הדתית כגוף פוליטי שהפרטים שבו יכולים להיות כמו שבשמאל יש את אודי אדיב מצד אחד עד עמוס עוז דרך חנין זועבי, כולם כאילו שמאל".

גם את הביטוי "מסוכנים יותר מחיזבאללה" רבים לא הבינו עד הסוף. הסכנה עליה כתב קליין היא חמקמקה ולא נראית לעין. היא ערמומית ומוסווית אבל היא צומחת, גדלה ובסוף היא תתגלה. נתקלתי בתגובת גולש, שסיכם יפה את הסכנה האורבת לנו לצד אנשים פנאטיים: "האויבים המסוכנים ביותר שלנו הם הציונות הדתית, רבניה ועושי דברם. הם יביאו לחורבננו. לא החיזבאללה, לא החמאס או כל ארגון איסלמי אחר. כי נגד ארגוני האיסלם הרוצים ברעתנו יש לנו צבא חזק ומקצועי. נגד הציונות הדתית יש לנו רק גיס חמישי, הימנים התומכים בהם שום צבא לא יעמוד נגד ההרס שהם יביאו עלינו".

חילונים רבים חוששים מהיום בו חיילים מהמגזר הדתי-לאומי יגיעו לתפקידים בכירים בצבא וישתלבו בהנהגת העתיד של מדינת ישראל. לטענתם, אם הם יקבלו כוח לידיים אז המדינה תהיה בסכנה, בין היתר על רקע הוראתם של רבנים בציבור הדתי לאומי, כי על החיילים הדתיים לסרב פקודה לפנות יהודים מבתיהם.

אם לצטט את פרופסור יגיל לוי, החוקר יחסי צבא-חברה ופוליטיקה, שנתן ראיון ל"מחנה" במהלך עופרת יצוקה: "התופעה הזו של צביעת המשימה הצבאית בצבע דתי היא בעיניי מסוכנת משום שהיא מצדיקה קיצוניות.  היא מפחיתה לבטים לפני שיורים על בית הספר, היא ודאי לא נותנת מקום לדילמות מצפוניות והיא כן יוצרת למשל הזדהות גדולה של כוחות השדה עם מתנחלים, שבעצם נתפסים כמי שמבצעים את העבודה האמיתית של שירות האלוהים וזאת תוך נכונות להעלים עין מעבירות חוק וביניהן פגיעה בפלסטינים. כך מה שמטריד אותי אינו ההביט התרבותי אלא איזה מין צבא צומח כן. זה מסלול מסוכן, כי המשימה מקבלת את הכותרת של קידוש השם, דבר שמאפיין ארגוני טרור – רק שאנחנו לא טרור".

הנה לכם הקשר בין המגזר הדתי-לאומי לחיזבאללה. חשיבה לא רציונלית עלולה להמית עלינו אסון.

מאמרו של יוסי קליין מטריד אותי כי הוא גורם לי לתהות מה הולך להיות פה והאם יכריחו אותי לחיות בניגוד לערכים ולאמונות שלי. אבל יותר מדאיגה אותי העובדה שחבריי השמאלנים, אלה שמתיימרים להיות ליברלים שדוגלים בחופש דעה והבעה, ניסחו טקסטים כאילו התחפשו לצל. נפעמתי מהזעזוע שלהם, מכך שעיתונאי הצליח להתבטא ולכתוב את דעתו מבלי שיעשו לו טרנספר לעיתון אחר. אז כן, האויבים שלנו הם אנחנו.