חנוכה 2019 – המלצות לדמי חנוכה

החג האהוב עלי מכל החגים הוא חג החנוכה.תשאלו למה ומדוע?
הנרות הדולקים, הסביבונים הצבעוניים, ההתכנסות המשפחתית ,השירים היפים והשמחים ,סופגניות עגלגלות ולביבות מתקתקות, והכי דמי חנוכה…כל אלה מחזירים אותי תמיד לשנות ילדותי בהם חגגנו את יום הולדתי שחל בנר הרביעי של חנוכה.
אז תשאלו, מה צריך יותר מזה?
צריך. ספר שיעשה לכם את החג. ואם אפשר יותר מספר אחד – מה טוב!

חג חנוכה מגיע!!!

החג האהוב עלי מכל החגים הוא חג החנוכה.תשאלו למה ומדוע?

הנרות הדולקים, הסביבונים הצבעוניים, ההתכנסות המשפחתית ,השירים היפים והשמחים ,סופגניות עגלגלות ולביבות מתקתקות, והכי הכי – דמי חנוכה!

כל אלה  מחזירים אותי תמיד לשנות ילדותי בהם חגגנו את יום הולדתי שחל בנר הרביעי של חנוכה.

אז תשאלו, מה צריך יותר מזה?

צריך. ספר שיעשה לכם את החג.  ואם אפשר יותר מספר אחד – מה טוב!

אז הנה ההמלצות שלי לשלשה ספרי מבוגרים שנכנסו לי ללב ,ושני ספרי ילדים, אותם קראתי ואהבתי במהלך שנת 2019.

צבע החלב- נל ליישון

צבע החלב – נל ליישון

תרגום: רותם עטר

תשע נשמות . יולי 2018 . 224 עמ’

milk_master

“צבע החלב” מספר את סיפורה קורע הלב של מרי.

הוא מסופר בגוף ראשון מפי מרי, נערה ממשפחה כפרית ענייה, שכותבת אותו כעדות לחייה באנגליה בשנת 1830 ומתאר את קורותיה על פני ארבע עונות בלבד, במהלך שנה אחת, שנה בה התחוללו שינויים גדולים בחייה.

מרי היא נערה מרדנית בת 14-15, האחות הצעירה מתוך ארבע, בעלת “פה גדול’ ולשון מושחזת ומום מלידה ברגלה, ושערה בצבע החלב.  למרות פשטותה היא שנונה, כנה ואיכפתית ומוצאת את היופי בכל דבר אם זה הפריחה, אם זה חום גופה של הפרה או השמש בשמיים שמסלקת את העננים.

הסיפור מסופר בדיאלקט של אנגליה הכפרית של המאה ה -17, וכתיבתה של מרי היא פשוטה, ללא סימני פיסוק, הדקדוק והתחביר לא תקינים , אבל בהם טמון קסמו של הסיפור, כי זה קולה של מרי. והקול שלה כל כך טבעי, כל כך נכון עד שאי אפשר שלא להתאהב בה. היא לא מתכוונת להקסים את הקורא, היא לא מחפשת להתחבב על הקורא, אבל הסגנון החשוף והישיר של הדיבור שלה נכנס ללב ואי אפשר לעמוד בפניו.

“צבע החלב” הוא ספר מדהים! קשה להאמין כמה רגש ועוצמה מתוארים בספר כה קטן!

הוא מאותם ספרים שאי אפשר להניח מהיד.

צבע השמיים שלנו- אמיטה טראסי

צבע השמיים שלנו – אמיטה טראסי

מאנגלית: רחלי לביא

הוצאת אריה ניר, הוצאת מודן. מרץ 2018

colorofmysky_master

צבע השמיים שלנו הוא רומן שובה לב ובו זמנית קורע לב שהביא אותי לידי דמעות. הסיפור בוחן את גורלן של מוקטה וטארה, שתי ילדות בהודו, מרקע שונה, שגרות תחת אותה קורת גג ויוצרות קשר שהוא קשר לכל החיים. הספר מסופר לסירוגין  בקולה של טארה ובקולה של מוקטה ונע קדימה ואחורה בזמן, בין השנים 1987 ל 2009.

ספר יפהפה שמציג את הקשר המשפחתי ששני בני-אדם יכולים לחלוק, גם אם הם לא באמת משפחה. אף על פי שלטארה היו חיים מיוחסים וקלים, ולמוקטה חיים קשים מלאי עוול וברוטאליים , הן האחיות האמיתיות של הלב.

הרומן מציג את התקווה שיכולה להתקיים במקום הכי לא-סביר, ואיך יגון וכאב יכולים לשנות אדם, איך הקשר שורד בגידות וסודות. סיפור על איך קצת אהבה, מקום בבית, חיוך אדיב, יד אכפתית, יכולים לעזור לאדם שחי בגיהינום מוחלט. הבעיות הממשיות של פשעים נגד נשים, סחר המין, יחד עם התעללות בילדים, הפלות, מחלות, עוני והניגוד בין מנהג מסורתי עם החיים המודרניים בהודו, מטופלים בעדינות אך מבלי להסתיר או לכסות, מה שהופך את התיאור לעוצמתי אפילו יותר.

זהו ללא ספק הספר הטוב ביותר שקראתי מזה זמן רב ואני ממליצה מאד למי שלא קרא אותו לקרוא, ויפה שעה אחת קודם!

צערו העתיק של הירח- נעמה דעי

צערו העתיק של הירח – נעמה דעי

הוצא’ עם עובד . אפריל 2019

zaaro_master

“צערו העתיק של הירח’” שנכתב על ידי נעמה דעי הוא ספר ביכורים מקורי,שכתוב נפלא, נוגע ללב, על סיבה ותוצאה, על אובדן ורגשות אשמה. בכישרון יוצא דופן היא נותנת לכל אחת מדמויותיה, בני משפחה וחברים שטלטלה גדולה משנה את חייהם, את קולה המיוחד, ומכניסה את הקורא לתוך עולמן החרד, הכאוב, המתייסר, הזועם, המבקש נחמה.

עלילת הספר מתרחשת על רקע התנחלות, ומתארת תקופה של שנה אחת, בחייו של אריאל קהן בן ה -15 משפחתו וחבריו בעקבות תאונת דרכים קשה שהוא עובר. כל פרק בספר מציג את  האירועים מנקודת מבטה של דמות אחרת, תוך מתן זוויות שונות ותובנות. לכל דמות שפה וסגנון דיבור המתאימים לה והם אלה שמעניקים לסיפור תחושה אמיתית ואמינה לחלוטין. כל אחד מהם זעמו וטענותיו עמו .כל אחד מהם עם יסורי המצפון שלו. כל אחד מהם עם רגשות החמלה שבו.  וכל אחד מהם בדרכו מעיד על בית שהיה חם ומלא בשמחת חיים ואמונה למול השבר שמוליד האסון במשפחה. כל אחת מהדמויות מתמודדת עם נקודות החולשה שבה, עם החלום שלה ושברו, וכולם מתנהלים בצילו של האסון, שאריאל הוא החוט המקשר.

לכל מי שעדיין לא קרא את הספר המופלא הזה אני אומרת: מהרו לקרוא!

ספרי ילדים:

טיפ טיפה אמיץ – ניקולה קינר

טיפ טיפה אמיץ – ניקולה קינר

איורים: ניקולה קינר

הוצא' אגם.2019. 34 עמ'

טיפ_טיפה_האמיץ

"טיפ טיפה אמיץ" מתרחש ביער סתיו יפהפה, ומספר את סיפורו של נבי, ארנב ביתי , שמעולם לא עזב  את ביתו שבעץ. הוא אוהב להישאר בבית, לקרוא, לסרוג ולשתות משקה חם. כל ההרפתקאות שחברתו לונה עוברת בחוץ, נשמעות לו מפחידות מדי, ותמיד הוא מסרב להצעותיה לצאת החוצה ואף אינו חושש לספר לה שהוא מפחד לצאת. עד שללונה נמאס,והיא מאבדת את הסבלנות כלפיו ואומרת לו:

 "לִפְעָמִים, נָבִי, צָרִיךְ לִהְיוֹת טִיפּ טִפָּה אַמִּיץ!"

 "טיפ טיפה אומץ" הוא ספר מתוק ונפלא ובעיקר אופטימי ומשרה בטחון, שמעורר בפשטותו את נושא הפחד ואומץ הלב בילדים וההתמודדות איתו. הוא מראה שכולנו הרבה יותר אמיצים ממה שאנחנו חושבים.  כולנו נאלצים לפעמים להתמודד עם הפחדים שלנו ,להתעמת עם הלא ידוע שמפחיד אותנו כל כך ,לבטוח בעצמנו, ולהתגבר. וכשמצליחים, מבינים שבכלל לא הייתה סיבה לפחד.

האיורים יפהפיים, צבעוניים ומפורטים מה שהופך את הספר לספר ויזואלי שמאפשר להבין את הסיפור בעזרתם בלבד, דבר שימושי לילדים הצעירים שעדיין לא יכולים לקרוא, אם כי ברור שהטקסט מוסיף עניין רב יותר.

מומלץ לגילאי 3-6, וראשית קריאה.

מה יגידו – אורית דנין

מה יגידו – אורית דנין
איורים : יפעת נחשון
הוצאת אוריון.2018

575-464bמה יגידו

הסיפור הוא על רוני המתגוררת במושב ונוהגת לבלות זמן רב בשדה מאחורי ביתה. רוני אוהבת במיוחד לקטוף פרחים ולשזור אותם בשערה, אבל היא מתביישת לצאת ככה מהשדה וללכת הבייתה. בכל פעם, לפני שהיא עוזבת את השדה כדי לחזור למושב, היא מנערת את הפרחים מעל ראשה, כדי שאף אחד לא יראה אותה ככה.

כי מה יגידו אלו שיראו אותה ככה?

אורית דנין מצליחה לתרגם למילים חששות, פחדים ומחסומי אומץ שיש לכולנו, ומלמדת את הקוראים הצעירים  איך אפשר להתמודד עם הפחדים באופן מעשי. הסיפור קולח באופן טבעי. הכתיבה נהדרת, מחורז בחן ומלווה באיוריה היפים של יפעת נחשון .

ספר ילדים מקסים, מלא צבעים ושמחה שעוזר לילדים להתמודד עם רגש שלילי ומעודד להפוך את הרגש השלילי לחיובי.

מומלץ לגילאי 6-8,ראשית קריאה.

חג אורים שמח!