חנוך ברקת האיש שעומד מאחורי תעשיית העסקים החברתיים בישראל!

הוא פועל למען תעשיית העסקים החברתיים בישראל,עסקים עם תרומה לא קטנה לחברה ותחשבו על זה!

תמונה של חנוך ברקת

השם הזה נשמע  לכם מוכר מוכר? ואתם אנשי הקהילה העסקית,וקוראינו בארץ וגם בחו"ל עכשיו עכשיו  כולם ביחד בוודאי!! אז זהו , שלא בכול יום אני משתכנעת לראיון "אחד על אחד עם " בלי להניד עפעף,
גבר,גרוש ( זאת לא סיבה לפסול..)פלוס שלוש ,מה לי ולעסקיו? אלא שכאן מגיע המרצע שהיה חבוי עמוק עמוק בתוך השק. כמה גברים אתם מכירים שקמים בוקר אחד ,טוב לא בדיוק בבת אחת, עוברים תהליך זורקים את המשרה המכובדת ב"אייפקס" האיש שמשנת 1955 כיהן כמנכ"ל חברת אייפקס ,שותפים ישראל ,היה שותף בהנהלה הבינלאומית של  Apax Partners  ועם רזומה כל כך עשיר?אחרי שהם קוראים את ספרו של "רון ינאי "לכל אדם יש שביל"מתחילות להתעורר אצלו שאלות : כאלה של מי אני מה אני? אבל מה אני תורם  עוד ועושה? ולכן מיהרתי להגיד כן כן כן! להשכלה כללית:

Apax הינה קרן בינלאומית להשקעות פרטיות והון סיכון שמנהלת קרנות בהיקף כ- 20 מיליארד דולר במערב אירופה, ארה"ב, וישראל. בתקופה זו נעשו בישראל כ-40 השקעות הון סיכון בחברות כמו פאנדטק, קומטאוץ וסרגון.

בשנים 2004-5 – כיהן  חנוך כשותף מטעם אייפקס בקבוצת אייפקס-סבן-ארקין ואחראי הצוות בישראל להכנת המכרז שעסק ברכישת גרעין השליטה של בזק במסגרת ההפרטה. היקף העסקה הגיע לכמיליארד דולר ולאחר הזכייה במכרז מונה כדירקטור בבזק עד שנת 2006.הוא עסק בעוד עסקים מכובדים כי הוא כזה שלא יכול לשבת בשקט . 

ככה מתחילות להתעורר אצלו שאלות. וככה הן גם מתחילות יותר ויות לכרסם,מופיעים סימני שאלה ,אולי אני במקום הנכון? כן לא? כן לא? כמעט 11 שנים בהייטק ,עניבות,חליפות,ביזנס,.הוא קם ועוזב הכולל. וזהו עכשיו הוא מולי במסעדת ליליות,בבית הקפה ,בגינס, הכי עממי והכי סימפטי ,אז ביותר מנעים מאוד עם הכי רגש קבלו את "חנוך ברקת" האיש שעומד  מאז שנת 2008 כמייסד ומנכ"ל  קרן דואליס להשקעות חברתיות (ע"ר)עמותה המשקיעה בעיסקיים-חברתיים למטרות רווח (ולא למקסום הרווח) בתחום של הכשרה ותעסוקת אוכלוסיות חלשות. דוגמא ?הקרן השקיעה בשילוב עסק כמו מסעדה ביחד עם תוכנית חברתית להכשרה ותעסוקה של נוער בסיכון בתחום הטבחות כמו במסעדת ליליות בתל אביב( בו אנו ישובים כעת) או בקפה רינגלבלום בשכונה ד' בבאר שבע.
ספר לי קצת יותר על הקרן?
אנו עמותה רשומה,שפועלת לקידום מטרות חברתיות בתחום הכשרה והעסקה לקבוצות מוחלשות. בונים הרבה מאוד פרויקטים ,דואליס שואפת לסייע לעסקים חברתיים שמוקמים למטרות רווח אבל מוותרים על מיקסום הרווח הכלכלי לטובת הפעילות החברתית ומאמינה כי ניתן לחתור לאיזון בין מטרותיו החברתיות של העסק החברתי לבין מטרותיו העסקיות. דואליס קובעת לכל עסק חברתי מדדים לבחינת היקף השגת המטרות החברתיות. מדדים אלה, ביחד עם המדדים העסקיים, משמשים למציאת האיזון הראוי בין המטרות החברתיות לבין המטרות העסקיות של העסק החברתי. 
 אז איך אתם פועלים?
דואליס פועלת במתכונת של קרן הון סיכון, כאשר בכל השקעה, בנוסף להשקעה ההונית, הקרן מסייעת ומלווה את היזמים בחשיבה אסטרטגית, במערכות הניהול, הדיווח והבקרה הפיננסיים ובשיווק. כמו כן הקרן מסייעת בליווי ובחיזוק העסק החברתי ובשותפות עם גורם ציבורי או עמותה בתחום הפעילות החברתית של העסק החברתי. לכל עסק מוקם דירקטוריון הדואג לאיזון בין הצד העסקי והחברתי, המורכב מיזם העסק החברתי, אנשי עסקים מתחום הפעילות העסקית, נציגי עמותה בתחום האוכלוסיה המוחלשת הרלוונטית ונציגי קרן דואליס.הקרן פועלת בשיתוף פעולה רב מגזרי ומשלבת בכל אחד מהעסקים החברתיים בהם היא שותפה עמותות אשר מתמחות באוכלוסיות היעד, יזמים פרטיים, משקיעים, אנשי עסקים וגורמים רלוונטים ברשויות המקומיות ובמשרדי הממשלה. לצד פעילות זו, הקרן פועלת לקדם שינויים רגולטוריים הנדרשים לביסוס תעשיה של עסקים חברתיים בישראל ואף פועלת להעמקת המחקר בתחום חדש ומתפתח זה.
והרווחים?
רווחי דואליס מהשקעות בעסקים חברתיים חוזרים להשקעות חדשות.
מהו עסק חברתי?
עסק חברתי הוא ביטוי לתפיסת עולם המבקשת לקדם מטרה חברתית באמצעות פעילות עסקית. בבסיסו של העסק החברתי שוכנת היוזמה החברתית, שמטרתה הפקת תועלת או רווחה חברתית, כאשר הוצאתה של היוזמה מן הכוח אל הפועל נעשית באמצעות פעילות עסקית "קונבנציונאלית".העסק החברתי נדרש לשאת בעלויות הכרוכות בתפעולו ובה בעת להיות רווחי. מחוייבותו של העסק להגשמת המטרה החברתית העומדת ביסוד הקמתו, מטילה עליו עלויות חברתיות נוספות שאינן נחלתו של עסק שאינו עסק חברתי. לכן, העסק החברתי אינו ממקסם רווחיו בדומה לעסק מקביל לו, שאינו עסק חברתי.
מהן המטרות שלו?
לעסק חברתי שתי מטרות: מטרה חברתית ומטרה כלכלית. זהו עסק ששואף להגשמת מטרות חברתיות, תוך השגת רווחיות כלכלית – מיזם שמשתמש בכלים עסקיים כדי לפתור בעיות חברתיות. עסקים אלו בוחרים להגיע לקיימות ממשית מבלי להסתמך על פילנתרופיה קלאסית של תרומות ומענקים.
איש שיחה חביב ומרתק חנוך שאחז בתפקידים רבים שנתנו לו מן הסתם גם רווחה כלכלית,חברתית, ושקט תעשייתי,ואל תנסו לתת  לו אף פעם את התשובה של הבלתי אפשרי. כי מיד תקבלו ממנו תשובה בחזרה,

"לוקח קצת יותר זמן ופותרים! זה גם המוטו שלו בחיים."

 הצצה קטנה לרזומה מגלה לי כי בעבר גם ישב תקופה עם המשפחה ביפן כדי להקים את חברת הבת היפנית שמכרה רכיבים לחברות כמו Sony, Sanyo, Panasonic .ומשם רק עלה וצמח בתפקידו בארץ בהידוק קשריו בחו"ל. כמו כן עסק בלא מעט פעילות ציבורית: כמו חבר בשולחן העגול הממשקי במשרד ראש הממשלה מטעם המגזר העסקי,יזם את תוכנית "פקחים צעירים" לנוער ברשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים, ועוד ועוד.

עכשיו רגע האמת שלנו ,השאלון:  

מדוע אתה עוסק במה שאתה עוסק ?

 כי אני נהנה ממה שאני עושה,מאמין במה שאני עושה,וזה נותן הרבה אתגר וחדשנות.

 מהו האירוע שהשפיע עליך יותר מכל?

המוות של אבי ,כאן בתוך המסעדה ,אחרי ארוחה טובה עם כוס יין . כמו צדיק.

-מה מעורר בך השראה ?

דברים מרגשים,חדשנות,אנשים מעניינים.

-מה המאכל האהוב עליך, ואיפה אתה הכי אוהב לאכול אותו?

קובה מטפוניה במסעדת "אמא" אצל יורם בירושלים.

-אם היית קורא מחשבות את מחשבותיו של מי היית רוצה לקרוא ?

של הילדים שלי,הלוואי ,והייתי רוצה מאוד להבין אותם.

 אם יכולת לשוטט בזמן, באיזו תקופה היית רוצה לבקר ?
בתקופת התורה,אני אוהב את סיפורי חז"ל מאז,תקופה מיוחדת מאוד הייתה אז.

עם איזה דמות היית רוצה לשבת לארוחה?

דוד בן גוריון,או הרצל, מייסדי המדינה והציונות.

מה מוציא אותך מדעתך ?

תחושת חוסר אונים,ובינוניות.

מה מצחיק אותך ?

בדיחה טובה.

מה מפריע לך?

קשה לי חוסר ההתחשבות של הזולת,חוסר רגישות.

מה הדבר הנועז ביותר שעשית ?

לעבור לגור ביפן,עם ילד בן 3 חודשים בלי לדעת שפה,והיכן נגור.

איך היית משפר את המדינה ?

זה מורכב: ישנם כמה דברים מהותיים: האחד התרבות השלטונית: אנשים בהנהגה

שיהיו מנהיגים ולא פוליטיקאים. ושתרבות ההתנהגות של האזרח ,תהיה מכבדת אדם לאדם.

מי האדם שהיית רוצה להידמות לו?

רונלד כהן,ויעקב בורק .

איפה תהיה עוד 10 שנים ?

בפרויקט הבא שיאתגר אותי .

מי הכי היית רוצה שיקרא את התשובות שלך לשאלון?

צעירים בישראל שייקחו  ממנו השראה.

 

אסוציאציות
(בחלק הזה אתה צריך "לזרוק" את האסוציאציה הראשונה שעולה לראשך )

אהבה

נשיקה.

אלוהים

מאמין.

מוות

אבא.

טלוויזיה

משעמם.

-תרבות

חשוב.


קולנוע

יעבור מן העולם .

ישראל

המדינה שלנו.

משפחה

שבת.

אושר

אהבה.

פוליטיקה

עצוב.

עיתונות

אינטרסים.

עבודה

כל הזמן.
תהילה

אפשר בלי.

ילדות

לא פשוט.

אינטרנט

המצאת המאה.

אכן זאת הסיבה ש"חטפתי" את הסיפור! איש עם המון נתינה,אהבה, ותרומה לחברה!!

 
 
 
one-on-one-header1