חמושה במשקפיים: תערוכת סודות הים במכון ויצמן

משפחת הבלים יוצאת לבילוי בתערוכת סודות הים במכון ויצמן ברחובות

דגי שושנון

מכון ויצמן למדע תמיד היה גוף נוכח בחיי האינטלקטואלים. אני זוכרת איך פעם, כשהייתי ילדה, פתרתי חידה חשבונית בעיתון, וכששלחתי את הפתרון (במעטפה עם בול, בדואר) קיבלתי הזמנה להירשם לחוג מתמטיקה בהתכתבות. בשנה אחרת הם כבר שלחו מורה שהעביר חוג אצלי בבית הספר. כנערה נסעתי לשם לשמוע הרצאות לקהל הרחב, ואפילו למדתי שם קורס או שניים כשכבר הייתי אקדמאית וגדולה.

איכשהו, מאז שנעשיתי אמא, מכון ויצמן הפך בשבילי לפארק ענקי עם מדשאות ובית קפה חמוד. שמעתי על תערוכות הקיץ שעורכים במכון דוידסון, וידעתי על החווידע האגדי שהוקם שם ועל גן המדע, אבל אותי זה שימש בעיקר כמקום לשלוח אליו את הילדים עם סבא וסבתא בחופש הגדול.

והנה קיבלתי הזמנה לפתיחה של תערוכה חדשה שמתקיימת הקיץ, בגן המדע של מכון ויצמן: תערוכת סודות הים.

דגי שושנון
דגי שושנון

תערוכת סודות הים מציעה למבקרים הצצה ייחודית אל עולם הים: איך נראים החיים במים הרדודים ובמים העמוקים? מהם זרמים בים, ואיך הם משפיעים על האקלים? ומה הקשר של בני האדם לכל זה?

בתערוכה אפשר לראות אלמוגים במיקרוסקופ, לראות איך נוצרים גלים ולהפעיל מכונות שיוצרות מערבלות. אפשר ללמוד על סוגים שונים של ספינות וללמוד על היסטוריית המסע של ספינות מפורסמות. יש סרטונים שצולמו על ידי משלחת שחקרה יצורים ימיים באנטארקטיקה ומשחקי גילוי אוצרות וספינות טרופות. אפשר להתנסות בהפעלה של ג'יירוסקופ ולמשש מכשיר אמיתי שמשמש חוקרים לנטילת דגימות ממעמקי הים.

גברת הבלים, שמשון ויובב וג'יירוסקופ
גברת הבלים, שמשון ויובב וג'יירוסקופ

אם תקשיבו לסיפורים של המדריכים, תוכלו לשמוע סיפורים מדהימים על מכתב בבקבוק שהגיע ליעדו אחרי יותר משמונים שנה, ומה קורה כשספינה עמוסה בברווזוני גומי מאבדת את המטען שלה בים, ועוד סיפורים וניסיונות רבים אחרים.

מכונת מערבולות
מכונת מערבולות

וכמובן, כל המתקנים ה"רגילים" של גן המדע פתוחים למישוש ולהתנסות. תכל'ס, איפה עוד תוכלו ללמוד על מטוטלות, משקלות וגופים אפלטוניים? אני באופן אישי ממליצה לכם לחפש שם גם את חידת הגשרים של קניגסברג ולפתור אותה באופן פיזי לחלוטין.

הילדים, אם תהיתם, לא רצו ללכת הביתה.

מה הקשר בין גלי קול וגלים במים?
מה הקשר בין גלי קול וגלים במים?

 

לסיכום: שלושה דברים מדהימים שלא ידעתם על עולם הים

  • צב הים הגלדי הוא מין שעתיק כמו הדינוזאורים, והוא בעל דם חם (כלומר, מסוגל לשמור על טמפרטורת גוף יציבה), היחיד מבין הזוחלים.
  • קרקעיות האוקיינוסים מאכלסות שלושה מיליון ספינות טרופות.
  • כמעט כל מיני בעלי החיים על פני כדור הארץ – 94% – חיים בימים, רובם באיזורים הרדודים, שאור השמש חודר אליהם.

 

רוצים לדעת עוד? אני ממליצה בחום על התערוכה המרתקת הזו, שמתאימה לכל המשפחה. התערוכה פתוחה בחודשי חופשת הקיץ, יולי-אוגוסט, לאורך כל השבוע, במחירים סבירים בהחלט. פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר של מכון דוידסון – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע .

 

זה הכל להפעם. היו שלום, ונשיקות עם רוז’ מגברת הבלים!

 

∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞ 

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים