חמושה במשקפיים לקראת חג הספר – אתגר קרת: שקרן דובר אמת

על הסרט התיעודי "אתגר קרת: שקרן דובר אמת" שיוקרן בקרוב בערוץ יס דוקו

קוראים לי סופי ואני בת 43.
אני זוכרת איך פגשתי לראשונה את הסגנון הספרותי של אתגר קרת. הייתי חיילת, וקראתי את "געגועי לקיסינג'ר" כשהוא יצא לראשונה. אני זוכרת איך הסיפורים בו היו כמו אגרוף לפנים: בתעוזה שלהם, באבסורד שלהם וביכולת שלהם לשבור לי את הלב לגמרי. באותה תקופה כתבתי שירים וסיפורים קצרים, כולם נגנזו, חלקם בגלל שיצאו דומים מדי לסגנון של אתגר קרת.
עם השנים חזרתי לסיפורים שלו מדי פעם, אף פעם לא יותר מדי לעומק, כי אני אישה רגישה והלב שלי פריך. אבל מתברר שבזמן שאני נזהרתי ממנו, שאר העולם התנפל על אתגר קרת בתאוות קריאה שלא מוצאים הרבה אצל סופרים ישראלים. הספרים והסיפורים שלו תורגמו ל-37 שפות, ועכשיו, לכבוד חג הספר, ישודר בערוץ יס דוקו סרט תיעודי הולנדי על אתגר קרת ויצירתו.

etgar_keret_still_1אתגר קרת, מתוך הסרט. קרדיט: יח"צ

אתגר קרת: שקרן דובר אמת מסופר כמו אחד מסיפוריו של אתגר קרת. הסרט מתחיל בחוויה הזויה של יוצרי הסרט בעמדת הבידוק הבטחוני בכניסה לארץ. השיחה (המבויימת) שמתנהלת בין היוצרים לבין המאבטח מזכירה כל כך את האבסורד שבסיפוריו של קרת, עד כדי תחושה של חוסר נוחות.

הסרט כולו חוקר את ההשפעות על התהליך היצירתי של קרת:
בילדותו, הוריו ניצולי השואה המציאו בשבילו סיפורים לפני השינה וגידלו אותו להיות אדם בעל מחשבה חופשית, שבועט במוסכמות ושובר כללים. הגיוס שלו לצה"ל, שהיה תמונה הפוכה לגמרי לכל שנות ילדותו, וההתמודדות עם דיכאון במהלך השירות הצבאי ועם ההתאבדות של חברו למחלקה. מעשה ההתאבדות של חברו של קרת, ביחד עם הכורח שלו להמשיך את השירות, הם אלה שגרמו לקרת להתחיל לכתוב סיפורים קצרים ולהוציא אותם לאור. לאורך כל הסרט מתקיימים ראיונות עם חבריו הקרובים בארץ ובארה"ב, אחיו ורעייתו שירה. כולם מספרים סיפור על איש מאוד יצרי ומילולי שכותב כחלק מהמאבק בחוסר המשמעות של החיים, כפי שהוא ניבט מעיניו.

שמו של הסרט נגזר מדיון שעורכים היוצרים בדבר תכונותיו של אתגר קרת כמספר סיפורים. הם מתייחסים לסיפור לילנד (פתאום דפיקה בדלת, 2010, הוצאת זמורה ביתן), בו אדם מתעמת על סף מוות עם כל השקרים שסיפר בימי חייו. הטענה של יוצרי הסרט ושל האנשים הקרובים אל קרת, היא שהוא למעשה מספר של שקרים – דברים שלא קרו באמת. אלא שבניגוד לדמות בסיפור לילנד, המספרת שקרים רעים או עצובים, קרת מספר שקרים טובים, כאלה שמגבירים את ההבנה של האמת בלב השומע ומעניקים יתר משמעות לחייו.

צפיתי בסרט הזה דרך עיניים של כותבת וקיבלתי הצצה מעמיקה לתוך הדבר הזה, שמפעיל את אתגר קרת כסופר. אבל זה לא הבונוס הגדול באמת שמקבלים מהסרט הזה. הבונוס הגדול באמת הוא שקיבלתי סרט שהוא עצמו סיפור של אתגר קרת, כמו שאתגר קרת יודע לספר. הוא כאילו שקר, אבל למעשה יש בו אמת מאוד מאוד גדולה.

מומלץ בחום רב, וכותבים, שימו לב למה שהוא אומר בסרט בערך מדקה 29:29 על המוטיבציה לכתוב.

 

אתגר קרת: שקרן דובר אמת  Etgar Keret: Based on a True Story
בימוי: סטפן כאס (55 דק', הולנד, 2017)

בכורה: יום רביעי, 13.6, בשעה 21:00 ב-yes דוקו, ב-yesVOD וב-STINGTV.

זה הכל להפעם. חג הספר שמח ונשיקות עם רוז' מגברת הבלים!

 ∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

♥ הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 יש לי עוד אתר, ובו אני כותבת לפעמים שירים וסיפורים. יותר בעניין הזה? מוזמנים לבדוק גם אותו! בראש של גברת הבלים