חמושה במשקפיים: הרקב – סירי פטרסן

על הספר השני בסדרת הפנטזיה הנורבגית "טבעות העורבים", בלי ספוילרים בכלל

יש משהו מיוחד בסדרות של ספרים. הספר הראשון בדרך כלל מרתק וסוחף, ומביא לכך שהספרים הבאים בסדרה יצאו לאור גם הם. אבל אז מגיעה השאלה: איך הספר השני? האם הוא מרתק באותה מידה? האם הוא עמד בכל הסטנדרטים שהציב הספר הראשון או שאולי הוא כישלון גדול והיה עדיף לסופרת להפסיק כבר אז? ואם עמד בסטנדרטים ובאתי להמליץ עליו, איך אני עושה את זה בלי ספוילרים? הרי על האהבה שלי לשפות זרות כבר קראתם בפוסט הקודם, על הספר הראשון בסדרה, ואיך אפשר לספר על ספר שני בלי לספר מה היה בראשון ואיך דברים התגלגלו משם?

the rot

תזכורת קצרה: בת אודין, הספר הראשון בסדרת טבעות העורבים, מספר על הירקה, נערה בת 15 שמגלה שהיא יותר "לא כמו כולם" מאשר חשבה קודם. הספר מלווה את מסע ההתבגרות שלה בעולם הפנטסטי יימסלנדיה, בתקופה של תהפוכות פוליטיות ומלחמות. היא רוכשת ידידים ואויבים ומגלה אמיתות חדשות על עצמה ועל העולם שלה. הספר נגמר ב… הביטוי שהכי מתאר את זה הוא cliff hanger. או כמו שאימא שלי אומרת, "נשארתי עם הלשון בחוץ". בדיוק כשחשבתי שהספר מגיע לכדי פתרון עגול ומסודר, בלי שוונצים או אי-נעימויות, באה סירי פטרסן ופוערת תהום עצומה לרגלי הקוראת ממש בעמוד האחרון. להגיד שנשארתי וחצי תאוותי בידי יהיה הגדרה לא נכונה בכלל. נשארתי במצוקה ספרותית.

לשמחתי, בהוצאת סיאל חשבו עלי כשהם תכננו את ההוצאה לאור של הסדרה בעברית. במקום לקנות את הסדרה בהדרגה, ספר אחד בכל פעם, הם קנו את הטרילוגיה מראש, ויונתן בר תרגם את כולה עוד לפני שבת אודין יצא לאור. כך יצא שלא נשארתי תלויה באויר למשך נצח (תנחומי לקוראיו של ג.ר.ר. מרטין, הבנתי שאתם ממש סובלים).

כבר כשקיבלתי ליד את הרקב, התרגשתי. האיור על הכריכה – וכן, זה איור. אף עורב לא נפגע במהלך הכנת הכריכה – מזעזע. גולגולת עירומה של עורב ונתזים של דם שמשתרעים מהצד הקדמי של הכריכה, דרך השדרה ועד לגב. כמו האיור בספר הראשון, גם זה לא איור סתמי או ערטילאי. הסופרת, שהיא גם המאיירת, הניחה את הסמלים החזקים ביותר בחזית הספר. כמו ספר כישוף, שצריך ללטף בו את הנחש האוכל את עצמו כדי שהספר יפתח.

אבל זה לא מה שבאתם לדעת. באתם לדעת אם הספר השני שווה כמו הראשון. אז לשאלה הזו התשובה היא לא. הספר השני מתעלה על הראשון.

הירקה, תשמחו לדעת, לא נחה. כמו בביטוי המטופש "אני אנוח רק בקבר", גם הירקה כנראה תנוח כבר רק בקבר. אם בהתחלה פחדתי בכל פעם שהקבר מחכה לה בפרק הבא, אז ככל שהרקב מתקדם, ככה עולה בי התחושה שהירקה עוד תקבור את כולנו. בסוף בת אודין חשבתי שאני לא יכולה לחבב אותה יותר ממה שאני כבר, אבל הרקב משרטט את המשך ההתבגרות של הנערה הזו. אם בבת אודין היא גילתה אמיתות, הרי שברקב מערכת האמונות והידיעות שלה נבחנת בצורה קיצונית ומעמיקה עוד יותר, והירקה נאלצת להתמודד עם שאלות פילוסופיות על טוב ורע, צודק ולא צודק, ניצחון והפסד. גם פה, כמו בבת אודין, יש התייחסויות למיתולוגיות מהעולם שלנו, והן מעשירות בעיני את החוויה הסיפורית. כל זאת בתוך עולם משורטט היטב, שאין בו הנחות או ויתורים. הכל אצל סירי פטרסון צבוע בצבעים עזים, וזה יפה בעיני ומתכתב עם העובדה שהסופרת היא גם קומיקסאית וגם מאיירת. כן, תחזרו רגע לכריכות ותעיינו קצת. אפשר להישאר בתוך האיורים האלה דקות ארוכות. ואז תחזרו אלי כשתגלו את הקסם של הגופן שהשתמשו בו בשם הספר.

סירי פטרסן התחילה חזק בבת אודין, ואז הגבירה ברקב. אני קצרת סבלנות לדעת איך הסאגה תיגמר בהעוצמה – הספר השלישי והאחרון בסדרה.

 

הרקב מאת סירי פטרסן – ספר שני בסדרת טבעות העורבים
תרגם מנורבגית: יונתן בר
איור עטיפה: סירי פטרסן
הוצאת סיאל 2019
456 עמודים

זה הכל להפעם. אהבה ונשיקות עם רוז' מגברת הבלים!

 ∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

♥ הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 יש לי עוד אתר, ובו אני כותבת לפעמים שירים וסיפורים. יותר בעניין הזה? מוזמנים לבדוק גם אותו! בראש של גברת הבלים