חמושה במשקפיים: העוצמה – סירי פטרסן

סקירה על הספר השלישי והאחרון בטרילוגיית טבעות העורבים

הסקירות הקודמות בטרילוגיה:
בת אודין
הרקב

נוצות תלושות, מגואלות בדם. זה מה שרואים על הכריכה של העוצמה – הספר הסוגר את טרילוגיית טבעות העורבים. אם קראתם את הסקירות על הספרים הקודמים בסדרה, אתם כבר יודעים כמה הכריכה היא חלק מהסיפור המתגלגל פה. דם, בכלל, הוא אלמנט שחוזר הרבה בסדרה הזו. מתאים מאוד לרומן התבגרות, לא?

evna

←שימו לב – הפסקה הבאה מכילה כמה ספוילרים לספרים הקודמים בסדרה→

הירקה היא נערה מתבגרת. היא מגיעה מארץ בשם יימסלנדיה, והיא לא מתאימה לשם בכלל. בתור התחלה – אין לה זנב. היא לא סתם איבדה אותו, היא נולדה בלעדיו. היא בת אודין – הרקב בכבודו ובעצמו. אלא שבעצם, שום דבר הוא לא כמו שהוא נראה בחיים של הירקה. בבת אודין הירקה עוברת את חלקו הראשון של המסע שלה, ובו היא מגלה על עצמה אמיתות חדשות. ברקב היא עוברת לעולם אחר, ומגלה שיש יותר מעולם אחד, עם יותר ממערכת חוקים אחת. היא מוצאת חברים ואויבים ומשפחה ולומדת הרבה על החיים.

←סוף הספוילרים. אפשר לחזור לקרוא→

 

זוכרים כמה התלהבתי משני הספרים הראשונים בסדרה? גם בשלישי סירי פטרסן מגבירה את הסיפור בכל העוצמה.

בהעוצמה, הירקה נדרשת לפעולה. היא הולכת להציל את העולם. איזה עולם? כן, את זה אני לא אספר. יש אקשן, יש פוליטיקה, יש ציפיות ואכזבות ויש אישיות אחת שהולכת ומתחזקת לאורך כל הספר עד לרמה של גיבורת על. הירקה היא גיבורה אהובה. אין ספק שהסופרת אוהבת אותה מאוד – היא נתנה לה תכונות נהדרות ומאוד אנושיות, והיא עזרה לה לגדול לאורך הסדרה כמו בת שמביאה גאווה להורים שלה. אפילו הטרופ המשומש עד לעייפה בספרי התבגרות נשיים מקבל פה ביטוי אחר מאשר בדרך כלל, והוא מעצים את הירקה עוד יותר מאשר קודם. הדבר המעניין ביותר, מלבד ההבשלה וההתעצמות של הירקה, הוא החמלה שהדמות שלה משרה על הקוראת כשהיא פוגשת בדמויות האחרות בספר. הרגשות שהירקה חשה כלפי הדמויות מתאימים לרגשות שהקוראת חשה כלפיהם. הילדה הזו מדבקת!

לבסוף, אני רוצה לדון בסוף: סוף הספר, שהוא גם סוף הטרילוגיה. איך גומרים טרילוגיה? איך רומן שמתפרש על פני שלושה המשכים יכול לבוא לנקודת סיום שתהיה גם מקיפה וגם מספקת? גם פה, לסירי פטרסן הפתרונים. לא אספר לכן איך היא סיימה את הספר, אל חשש. כן אספר שהגעתי אל המילה האחרונה וכוסי מלאה. אני מרוצה. ואני כבר הולכת לקרוא שוב את כל הטרילוגיה מההתחלה.

שימו לב – כרגע ניתן להשיג את הספר רק באתר ההוצאה.

העוצמה מאת סירי פטרסן – ספר שלישי בסדרת טבעות העורבים
תרגם מנורבגית: יונתן בר
איור עטיפה: סירי פטרסן
הוצאת סיאל 2019
465 עמודים

הסקירות הקודמות בטרילוגיה:
בת אודין
הרקב

זה הכל להפעם. אהבה בכל צבעי הקשת ונשיקות מיוזעות עם רוז' מגברת הבלים!

 ∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞∞

 הי! אהבתן מה שקראתן? אתן מוזמנות לעקוב אחריי באופן קבוע, בכפתור “עקוב אחרי” כאן למעלה או בדף הפייסבוק שלי גברת הבלים 
 יש לי עוד אתר, ובו אני כותבת לפעמים שירים וסיפורים. יותר בעניין הזה? מוזמנים לבדוק גם אותו! בראש של גברת הבלים