חיפה חוגגת 25 שנה לפסטיבל החג של החגים

רגע לפני פתיחת פסטיבל החג של החגים 2018 ,שיתקיים על פני שני סופי שבוע בחודש דצמבר (ימי חמישי-שבת 6-8 + 13-15), ביום שמשי עם מעטה של ענני פוך, השתתפתי בסיור עיתונאים לרגל הפסטיבל. טעמתי מעט מהתפריט העשיר והמגוון המוצע למבקרים ואני נרגשת לשתף במה שחוויתי ובמה שאחזור לחוות

חיפה 12019 

צילום:נירה פרי

רגע לפני פתיחת פסטיבל החג של החגים 2018 ,שיתקיים על פני שני סופי שבוע בחודש דצמבר (ימי חמישי-שבת 6-8 + 13-15), ביום שמשי עם מעטה של ענני פוך, השתתפתי בסיור עיתונאים לרגל הפסטיבל. טעמתי מעט מהתפריט העשיר והמגוון המוצע למבקרים ואני נרגשת לשתף במה שחוויתי ובמה שאחזור לחוות.

על הפסטיבל

פסטיבל החג של החגים  2018, יתקיים זו השנה ה-25 בחיפה, עיר של דתות, תרבויות, מאכלים ונופים. אירועי הפסטיבל מבוססים על האמונה כי היכרות בין אישית ומפגש עם תרבות אחרת, על הסיפורים והנכסים התרבותיים והרוחניים שלה, הינם חשובים לשבירת המחיצות ובניית אמון בין הלאומים והקבוצות האתניות והדתיות השונות בחיפה ובישראל. מטרת הפסטיבל לקדם ולטפח את הסובלנות והכבוד ההדדי באמצעות תרבות ואמנות.

בכל שנה מגיעים לפסטיבל עשרות אלפי מבקרים מרחבי הארץ שמשתתפים בחגיגה צבעונית של מוסיקה, שירה, תיאטרון, ספרות, אמנות ועוד. הפסטיבל הינו פרי יוזמה של בית הגפן – מרכז תרבות ערבי יהודי ושל עיריית חיפה, שהחלו במסורת בשנת 1993.

השנה האירועים יתקיימו במושבה הגרמנית, בואדי ניסנאס יתקיימו סיורים רבים ומגוונים בהם יהיה ניתן לפגוש את התושבים ולהכיר את השכונה.

חוויות מהסיור המקדים

 חיפה21019

צילום:נירה פרי

סיור משחור לירוק

 פתחנו במפגש עם האגרונום  חנוך בורגר שמשרדו בשיתוף עם עיריית חיפה עושים לשיקום החורש בעקבות נזקי השריפה שפרצה  ב24 בנובמבר 2016 והפכה את העיר מירוקה לשחורה ומפוחמת, הכחידה את החי והצומח. הסיור החל בכניסה לוואדי רושמיה בשכונת רוממה החדשה והקיף את השכונה.באזור שנכחד כליל בשריפה.

את חנוך פגשנו במקום ירוק עם עצים,פרחים, ושיחים שרק שרידים מעטים מעידים על שהתרחש בו.

חיפה32019

צילום:נירה פרי

מרתק לשמוע על לבטים והחלטות שהתקבלו לגבי שיקום המקום, על השינוי הסביבתי שהשריפה גרמה כמו רעש המכוניות בכביש שבעבר לא הגיע לבתי התושבים. לראות את רשת הקוקוס המתכלה בה השתמשו למניעת מפולת במדרון עד שהצמחיה תתיצב ותתן מענה לעצירת הקריסה.  שביל שיחי התבלינים שהרציונל ליצירתו מענה לצורכי התושבים השותפים בתהליך השיקום. יצירת  מסלול טיול בטבע שבמהלכו ניתן לקטוף ולהעשיר את מטעמי המטבח הביתיים.

חיפה42019

צילום:נירה פרי

במסגרת הפסטיבל יובילו האגרונומים חנוך בורגר וחאלד חמוד בסיור בכורה חדש את המבקרים בעקבות נזקי השריפה בחיפה למפגש עם שיקום חורש אורבני.

סיור משחור לירוק – ימי שישי 7,14,21/12 בשעה 10:00

 40 ₪ ברכישה מוקדמת באתר. 60 ₪ רכישה במקום 

 

סיור בבית הגפן

חיפה52019

 

זה לא ביקורי הראשון במקום המיוחד והמאפשר הזה., מרכז תרבות ערבי יהודי  שמקבל ומכבד את כולם במאור פנים. המפגש נערך באולם ששופץ ברוח אלף לילה ולילה כשברקע מקשטים את עץ האשוח.

חיפה52019

צילום:נירה פרי

פגשנו את אסף רוזן מנהל בית הגפן . אני מביאה מדבריו בחוברת הפסטיבל: "בחיפה אנו מאמינים באדם. מכירים בשונות,וחוגגים את השותפות. אני מזמין אתכם ליהנות מפסטיבל חיפאי שבו נפגשות תרבויות ומסורות שונות , פסטיבל המציע מגוון תרבותי עשיר, פסטיבל אליו מוזמנים כולם, ולכל אחד שמור בו מקום של כבוד."

הילה גושן המנהלת האמנותית של הפסטיבל ויעל מסר אוצרת ומנהלת גלרית בית הגפן ספרו לנו על אירועי הפסטיבל בכלל ועל הצפוי להיות במקום במהלך הפסטיבל.

6חיפה2019

צילום:נירה פרי

במסגרת הפסטיבל יחנוך מרכז בית הגפן חלל פעילות חדש, "המרחב השלישי: חלל לאמנות וחינוך".  המרחב הינו האגף החדש של גלריה בית הגפן שיציע לקהל התנסויות המשלבות עבודות אמנות והפעלות המתמקדות ברכישת מיומנויות לחיים בחברה בינתרבותית.

אירוע פתיחה חגיגי ב 7.12 בשעה 12:00. (במקביל מציגה התערוכה 'צל הרים' – גלריה בית הגפן)

סיור בעקבות נשים מעוררות השראה

חיפה72019

צילום:נירה פרי

המשכנו בסיור חדש שמציג את הפאן הנשי של חיפה. השתתפנו בחלק מסיור שיתקיים בין הכרמל לים בו משתקפות דמויותיהן של נשים חיפאיות עוצמתיות, חזקות, פעילות –  למען הקהילה ולמען עצמן, בעלות סיפור חיים מרתק ומעורר השראה.

חיפה 82019

צילום:נירה פרי

בקרנו בהוסטל בית החסד  השוכן בעיר התחתית בכנסיית אל-סיידה . שמענו מפיו של ג'מאל  שחאדה את הסיפור המדהים על  אמו  אגנס שהגיע משוויץ להתנדב בבית ספר של החינוך המיוחד בחיפה והתאהבה באביו  החיפאי שעסק בשיפוץ וחלם ליצור מקום שבו אסירים משוחררים ימצאו בית חם וקרקע רכה יותר להשתלבות בחברה. על התנאי שהציב האב לאם קודם הנשואים לחיות ולהגשים את החלום בישראל.

המשפחה מתגוררת באגף של הכנסייה שיקמה את המבנה הביזנטי המדהים שרובו נשאר אוטנטי , ובנתה במקום הוסטל לאסירים. בסה"כ מתגוררים במקום 15 אסירים שחיים עם המשפחה ועוברים תהליכי שיקום. בנוסף הקימה המשפחה חנות יד שנייה שהרווחים שלה משמשים לתמיכה במשפחות נזקקות. מפעל מדהים שאם המשפחה  אגנס שחאדה ובנה ממשיכים לנהל. אגנס קבלה על פועלה בבית החסד את אות הנשיא למתנדב.

חיפה 152019

צילום:נירה פרי

פגשנו גם את אופלט חיידר  מנהלת תוכניות ופרויקטים בבית הגפןאישה מעוררת השראה שמובילה 15 שנים מסעות של יהודים וערבים במגמה להסיר חסמים ולאפשר הכרות מתוך חוויה חברתית משותפת. לאחרונה היא מוציאה קבוצות מעורבות של נשים יהודיות וערביות.

הסיור מאפשר הכרות עם הנשים החיפאיות שעושות את חיפה: פמיניסטיות, אקטיביסטיות, אמניסטיות.

הסיור  יחל במרכז הכרמל במפגש עם הד"ר חנה ספרן – פעילת שלום, פמיניזם וגאווה.

סיור בעקבות נשים מעוררות השראה – ימי שישי: 7,14,21 בדצמבר   בשעה 09:30– חדש!

משך הסיור כשלוש שעות. 110 ₪ ברכישה מוקדמת באתר | 130 ₪ ברכישה במקום

מסעדת    GARDEN

חיפה 92019

צילום:נירה פרי

צהרים אכלנו במסעדת   GARDEN במושבה הגרמנית. ופשנו את הבעלים טאהר חליפה, המסעדה לבשה כבר חג כמו גם הרחוב המרכזי של המושבה הגרמנית.

הסלט פטוש, הכרובית מטוגנת עם כורכום, הטבולה והמאפים המדהימים במילוי בשר טחון במילוי גבינה והקבב  האפוי עם כסוי של פותה, הוגשו  בצילוח מעורר טאבון והיו טעימים.

חיפה 112019

צילום:נירה פרי

שווה ביקור

מסעדת  DOUZAN

חיפה102019

צילום:נירה פרי

לקינוחים עברנו למסעדה השכנה  דוזאן  מסעדה שמוכרת  בזכות  האיילים שמעטרים אותה כל ימות השנה ולובשים אור זהוב בכריסמס.  מאחר וזו לא הפעם הראשונה שלי במסעדה הזאת אני מעידה שהאוכל שהוא שילוב של צרפתי וערבי מצויין וגם מוגש יפה. האווירה במסעדה מיוחדת ומעידה על הבעלים פאדי שהוא אומן. שם המסעדה דוזאן לקוח מעולם המוזיקה ומשמעותו הרמוניה, החזון של הבעלים הרמוניה בין  בני אדם.

חיפה 122019

צילום:נירה פרי

והקינוחים יפים וטעימים עוגת מוס שוקולד, עוגת גבינה ועוגת סאחלב, האמת אהבתי את כולם וטוב שהיה תה צמחים לצנן קצת את המתיקות.

מחוייכת, שבעה ומרוצה יצאתי לרחוב שבנתיים הואר בקישוטי החג והרגשתי חו"ל.

מה עוד צפוי למבקרים

       

6.12      אירוע פתיחה חגיגי באודיטוריום חיפה

19:20 מסביב ליום בשמונים עולמות – Dream Patrolsפרפורמנס שירה, מחול ותיאטרון- קבוצת Mot Pour Mot – Marseille  ובהשתתפות רוני סומק, יענקלה פילצר, פסקל גואטה ורביע חורי. המופע בעברית ערבית צרפתית ואנגלית.

פירקת אל נור קרדיט בית הגפן

צילום: בית הגפו

20:00  'עומרי' – קונצרט בכורה חגיגי של תזמורת פירקת אלנור בהשתתפות הזמרות ויולט סלאמה, ריימונדאבקסיס, נטלי פרץ.

60 שח מכירה מוקדמת, 80 שח במקום, באודיטוריום חיפה, שד' הנשיא 138

6.12 בשעה 21:30 אלף לילה ולילה

 על תרבות ערב ומערב ומה שביניהם– על היצירה הספרותית ותרגומיה. בהשתתפות יוסף אבו וורדהובהפקת החוג ללימודי תרבות, אוניברסיטת חיפה.

פתוח לקהל. בית בגלריה – העצמאות 97 עיר תחתית (מופיעים גם בחמישי 13,20)

7.12 בשעה 12:30 – שיעור חופשי: לומדים ערבית בכיף עם אבשלום פרג'ון

3 שיעורים פתוחים בערבית בליווי נגינת קאנון. על קשרי הגומלין בין העברית לערבית (7.12). לומדים לנהל שיחת היכרות בערבית (14.12), העברית בתנ"ך לאור הערבית (21.12) – כל המפגשים בליווי נגינת קאנון. משך כל מפגש כשעתיים. פתוח לקהל,  תיאטרון בית הגפן- שד' הציונות 33

7.12 בשעה 21:30 – מסביב ליום בשמונים עולמות – פרפורמנס שירה, מחול ומשחק

 קבוצת Mot Pour Mot – Marseille ובהשתתפות רוני סומק, יענקלה פילצר ורביע חורי. המופע בעברית ערבית וצרפתית.

פתוח לקהל – תיאטרון בית הגפן – שד' הציונות 33 חיפה9.12 בשעה 19:30 – "באין גברים קראו לתרנגול אבו עלי"

 מסיבת השקה לספרם של אבשלום פרג'וןובותנאשחאדה –  חגיגה מוסיקלית מפוארת בהשתתפות מיטב האמנים מתחום המוסיקה האתנית ומוסיקת העולם בארץ.

פתוח לקהל  – תיאטרון בית הגפן – שדרות הציונות 33 חיפה

12.12 בשעה 20:00מדיה נוצ'ה

קהילת הסלסה החיפאית במסיבת סלסה קובנית. שיעורים והרקדה בליווי מדריכים ורקדנים.

פתוח לקהל – תיאטרון בית הגפן, שד' הציונות 33

13.12  בשעה 20:30 – פני שטח: פרפורמנס לארץ וקהל

 מה תגידו לארץ ישראל אם תפגשו אותה פנים אל פנים? מאת ובביצוע נופר סלע.

40 ₪  ברכישה מוקדמת באתר. 60 ₪ ברכישה במקום.  תיאטרון בית הגפן, שד' הציונות 33 

14.12 בשעה 21:30 – מרקש אקספרס

חגיגת מוסיקת עולם סוחפת המפגישה בין קלאסיקות מזרח ומערב.

40 ₪  ברכישה מוקדמת באתר. 60 ₪ ברכישה במקום.  תיאטרון בית הגפן, שד' הציונות 33

16.12 בשעה 20:00  The Oriental Rhymes 

 מופע מחול ומוסיקה אתני מסורתי מסין

פתוח לקהל – תיאטרון בית הגפן, שד' הציונות 33

20.12 בשעה 20:30

מדונה: שירה בציבור עם יחיאל חרמש – פורמט תיאטרוני סאטירי

40 ₪  ברכישה מוקדמת באתר. 60 ₪ ברכישה במקום.  תיאטרון בית הגפן, שד' הציונות 33

21.12 בשעה 21:30 – לוליינית של זהויות

 מירה עווד מדברת על מורכבות, השלמה, תקווה ובעיקר על אהבה.

40 ₪  ברכישה מוקדמת באתר. 60 ₪ ברכישה במקום.  תיאטרון בית הגפן, שד' הציונות 33

29.12 בשעה 18:00- מיסה תרזה החגיגית מאת היידן


בהשתתפות: הרכב אורפיאוסומקהלת האיחוד בניצוחו של רונן בורשבסקי
סולנים: סופרן – נור דרוויש, אלט – דימה בכרי, טנור – לירן קופן, בס –  יואב וייס
בתוכנית – דבוז'אק – סרנדה לכלי קשת / היידן – מיסה תרזה

60 ₪  מכירה מוקדמת, 80 ₪ ברכישה במקום | הכנסיה הקתולית, עין דור 23

 

סיורים

 

סיור גרפיטי כאמירה חברתית בועטת – ימי שישי 7,14 בדצמבר בשעה 10:00– חדש!


בסיור שינוע בין היצירות השונות בשכונת הדר, ננסה להבין יותר מי היא קהילת הגרפיטי, מה החשיבות של יצירה במרחב הציבורי וכיצד מתמודדים עם המתח בין האסור למותר כדי להמשיך להתקיים.

60 ₪ ברכישה מוקדמת באתר | 80 ₪ ברכישה במקום

סיור אמנות וטעימות: בין אמנות לאומנות הבישול– ימי שישי 7,14,21/12 ימי שבת 8,15,21/12 בשעות 11:00 ו-14:00– חדש!


סיור חדש המשלב בין אמנות לאומנות הבישול והמטבח. מסלול טעים ומרהיב שיצא מבית הגפן לאחר ביקור במרחב החדש והחוויתי שלנו – המרחב השלישי הישר אל וואדי ניסנאס, לטייל בין עבודות אמנות ייחודיות שהוצבו בוואדי במשך 25 שנות פסטיבל החג של החגים, לבין בתי אוכל קטנים המגישים טעמים מקומיים, טריים וערבים לחיך. להכיר ולשמוע את סיפורה של השכונה הנפלאה שנשמרה לה כמעט כפי שנראתה עד 48, וכיום משלבת בין האותנטי והישן לבין הצעיר והמתחדש. 60 ₪ ברכישה מוקדמת באתר | 80 ₪ ברכישה במקום

נפגשים בבית: אירוח לארוחת צהריים– ימי שבת 8,15/12 בשעה 12:30– חדש!


שכונת ואדי אלג'מאל – עין הים, היא שכונה מעורבת וצבעונית למרגלות הכרמל. במסגרת אירועי חג החגים, פותחים תושבי השכונה את הדלת אל ביתם ומזמינים אתכם לבוא ולהכיר את השכונה את תושביה ואת אופייה המיוחד המתאפיין בקיום משותף וסובלני, סביב שולחן האוכל המשפחתי, על ארוחת צהריים אותנטית כמיטב המסורת של המשפחה המארחת.

80 ₪ רכישה מוקדמת באתר | 100 ₪ רכישה במקום

סיור בעקבות נשים מעוררות השראה – ימי שישי: 7,14,21 בדצמבר   בשעה 09:30– חדש!

הסיור בחלקו השתתפתי וכתבתי.

סיור בתים פתוחים – חוויה בוואדי – ימי שישי 7,14,21ימי שבת 8,15,22 בשעות: 10:00 | 12:30

האנשים שזוכרים את השכונה כמו שנראתה פעם, כשערבים ויהודים היו מבשלים יחד בחצר הבניין, כשהערבית והיידיש היו שגורות יחד ומתערבבות לבליל שפות מקומי שאפשר היה לשמוע רק בחיפה. בואו להכיר את וואדי ניסנאס דרך האנשים שיפתחו את הדלת ויזמינו אתכם פנימה, לשתות קפה, לשמוע סיפור, לשאול שאלות. משך הסיור כשעתיים. 70  ₪ רכישה מוקדמת באתר | 90 ₪ רכישה במקום

 

סיור כריסמס – ימי חמישי 13+20 16:30 | 17:30

כשאומרים חיפה בדצמבר, זה לגמרי מרגיש כמו כריסמס בחו"ל
בסיור כריסמס מיוחד וחגיגי נצא לסיבוב חיפאי מאוד, בניחוח אירופאי לגמרי, בין הרחובות המקושטים, עצי הכריסמס המאירים, הכנסיות שלבשו חג והבתים הפרטיים המהבהבים בשלל צבעים ומבשרים את בואו של החג החיפאי הכי מואר וצבעוני בשנה. מוזמנים להצטרף –  HO HO HOOOO

70 ₪ ברכישה מוקדמת באתר | 90 ₪ ברכישה במקום

פשפשים למתקדמים  – הרבה יותר מוינטג'  – ימי שישי 7,14 –  13:30 ימי שבת 8,15 10:00 +13:30 – חדש!


אם יודעים להסתכל לשוק הפשפשים טוב טוב בלבן של העין, אפשר לראות בו הרבה מעבר לוינטג, פריטים מגניבים ועתיקות. ד"ר עופר שוורצגלס, תושב המקום וידען לענייני השוק והסביבה מכיר את הסמטאות הקטנות והסודיות שלו המספרות סיפורים מיוחדים, הארכיטקטורה וההיסטוריה.

40 ₪ ברכישה מוקדמת באתר | 60 ₪ ברכישה במקום

סובב עין הים – ימי שבת 8,15 בדצמבר בשעה 10:00 – חדש!


סובב עין הים הינו מיזם קהילתי – תיירותי ביוזמת תושבי שכונת עין הים ואדי אלג'מאל, יהודים וערבים. השכונה נמצאת במורדות המוריקים של הכרמל אל מול חופי הים התיכון, מונה כ2800 תושבים יהודים וערבים, נוצרים ומוסלמים ואוכלוסייה חרדית צומחת. בשכונה מתקיים מרקם חיים ייחודי, פסיפס תרבותי ודתי, המבוסס על שכנות טובה והבנה הדדית. מסביב לשכונה מצויים שפע של אתרים ארכיאולוגיים, היסטוריים ואתרים דתיים וטבע. משך הסיור כשעתיים.

30 ₪ ברכישה מוקדמת באתר | 50 ₪ ברכישה במקום

פסטיבל "החג של החגים " מופק ע"י בית הגפן יחד עם עיריית חיפה

פרטים נוספים, כרטיסים מוזלים ותוכנית מלאה באתר הפסטיבל:  haifahag.com

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים