אין גיל ליצירה

אין דבר יותר מרגש מלראות ילדה קטנה מתלהבת מהבובה שפיסלה לבד. בעצם יש – סבתא שלא מפסיקה להתפעל מהכוס שהכינה בסדנת פימו. אפילו המשקפים העבות שלה לא מסתירות את הניצוץ בעיניים.

תמיד אהבתי לעבוד עם ילדים ,פיתחתי מאות הפעלות וסדנאות יצירתיות ומאתגרות והייתי בטוחה שהחלום הכי גדול שלי הוא לגעת בלבבות של אלפי ילדים ולעזור להם לגלות את הכשרון שלהם. עם הזמן גיליתי שגם האימהות נהנות ליצור ולפסל, פתחתי סדנאות וקורסים לעיצוב עוגות. אבל את החלום הגדול שלי בלעבוד עם גיל השלישי גיליתי לגמרי במקרה.

צילום" אנה מינביץ'
WhatsApp Image 2019-11-28 at 08.58.10

יום אחד הזמינו אותי להעביר סדנת פיסול דמויות בבצק סוכר לקבוצת נשים. נכנסת לחדר עם המון התרגשות ופוגשת את הילדות ה"בוגרות" שלי בנות 80-85. סבתא אחת ניגשת אליי ושואלת האם ניתן למקם את הרמקול לידה כי היא לא שומעת. היא מצביעה על עוד חברה ולוחשת לי באוזן ש"מירה כמעט ולא רואה, תצטרכי לעזור לה". "וגם סוניה תתקשה לפסל כי ידייה רועדות". וואו, אני מסתכלת על פו הדוב החמוד שטייל איתי מנתניה וקולטת איזה אתגר מחכה לי. חוששת אך מתחילה את הסדנה. ואיזה פלא: הן צוחקות, מתלהבות, לא מפסיקות לפטפט ולחייך ממש כמו בנות 5. מסתכלת על "פו הדוב" של מירה ומציעה לה עזרה בעדינות. "מה פתאום! תראי איזו יצירת אומנות מושלמת הכנתי לעוגת יום ההולדת של הנכד שלי". הלב שלי מתמוגג מאושר והתרגשות. רק לחשוב שהן בגיל של סבתא שלי וקורות לי "גברת המורה". ניגשות בסוף הסדנה להביא לי חיבוק ונשיקה ומספרות שמזמן לא נהנו ככה וחיכו לזה כל החיים.

צילום: אנה מינביץ' (סדנת עיצוב בחימר פולימרי)

WhatsApp Image 2019-11-28 at 09.14.26 (3)

אחר כך היו עוד המון סדנאות לגננות, מורות, צוותים בבתי ספר ועוד. ראיתי את האושר בעינייהן, כל פעם התרגשתי בטירוף .לבי התמלא בגאווה ואושר שהצלחתי לגרום להן לשמוח כמו בילדות. "אין לי ידיים שמאליות, ראית?". מתרגשות מהחחויה גם אחרי כמה שנים. אחרי 10 שנים החלטתי לצאת החוצה עם החלום הגדול של: אני רוצה לפתוח חוגים לגיל השלישי – מסע קסום ומאתגר שמיד מחזיר לילדות, לתמימות, התלהבות ושלווה.  פעם בשבוע אנחנו נפגשות והן שוכחות האצבעות כבר לא כמו שהיו פעם, ועיניים לא רואות את כל הפרטים הקטנים. אבל ברגע שהן לנוגעות בחומר, לשות, מערבות צבעים ומגלגלות כדורים, אני רואה מולי קבוצת שובבות בנות 5-6 מתלהבות, מתגלגלות מצחוק, חוטפות את הנצנצים ומדבקות אחת מהשניה. נהנות, מצלמות את היצירות שלהן ושולחות למשפחה בגאווה.
צילום: אנה מינביץ', סדנת עיצוב שלטים לחדר בחימר פולימרי (פימו)

WhatsApp Image 2019-11-28 at 09.14.26 (1) WhatsApp Image 2019-11-28 at 09.14.26 (2)

צילום: אנה מינביץ', סדנת פיסול דמויות בבצק סוכר לגננות WhatsApp Image 2019-11-28 at 08.49.18

אין גיל ליצירה. תמיד נמצאת שם "הילדה הקטנה והתמימה", נפש יצירתית שאולי חיכתה לרגע הזה כל החיים.  אני פה בשביל לאפשר את החיבור הזה, בכל גיל, לכל אחת. אני כבר רואה את היצירה המהממות שניצור יחד: תמונה לחדר של נכדים, שלט לדלת בעיצוב אישי, קישוטים לחדר של נכדה. אולי אפילו אצליח ליצור חיבור עם הנכדים שיתעניינו וירצו ליצור עם סבתא? נשמע כמו חלום, נכון?

תעזרו לי בבקשה להגשים אותו: תחשבו על מקומות באיזור המרכז שישמחו לפתוח חוג כזה מיוחד ומושקע. אתם בטוח מכירים מישהו שמכיר מישהו שעובד באחד המקומות שאולי אני אפילו לא מכירה את השם שלו.

תקשרו ביננו בבקשה. ברגע שהפרויקט הזה יצליח הרבה ללבות יתמלאו באהבה ושמחה. בוודאות זה יחזור אליכם. תודה!

אחוזת פולג
פאלאס –  https://azrielipalace.co.il/
בית בכפר
בית גיל פז

 

תעקבו אחריי:

https://www.instagram.com/annushka.polymerclayart/

https://www.facebook.com/annushka.sculptureart/

http://www.annushka.co.il/