חיים פשוטים

בחורה עם מחשב נייד

עָלֶה בְּעִבְרִית וְעָלֶה בְּעַרָבִית

 "שְׂפָתָן כִּכְרוּכִית חַמָּה, מִבָּצֵק עָלִים 

וּבֵינֵיהֶם מִלּוּי תַּפּוּחִים וּדְבַשׁ…"

 ספר השירים חיים פשוטים מאת רחל ארזני בהוצאת "אופיר ביכורים" – כמוהו ככרוכית. כמו העלה בעברית והעלה בערבית בשפתן של הנשים העולות מתימן, כך גם הספר מורכב מעלים-עלים: עלים על החיים בתימן, קודם העלייה, ועלים על קשיי ההסתגלות לחיים המודרניים בארץ ישראל.

בעברית משובחת וקולחת מתארת המחברת אירועים ומצבים, המהווים את רקמת חייה, ואינה פוסחת גם על ימינו אנו. העלייה מתימן מצטיירת כאן באור אוהב ואוהד, אך גם ביקורתי לא פעם, שזור בתיאור מנהגים מיוחדים האופייניים לעלייה ססגונית זו.

cover-simple-A 

"נולדתי

עם שרירים מגוידים

ופרקים מסוידים

אסורים

באיסורים.

זה אסור

וזה אסור,

ואיך פורצים כבלים

ואיך מגמישים רגלים ? " ( קורים ע"מ 52)

שיריה של ארזני כתובים כהלכה, נעימים ואינטיליגינטיים.  סגנון כתיבתה של המחברת מתאפיין לעתים במינימליזם ולעתים באריכות. הכל בהתאם לנושא המדובר בו.  שפת כתיבה מגוונת, שפה יום-יומית לצד הרמזים או ציטוטים מן המקורות. יש בשיריה כנות ללא שיעור. אך יש בהם יופי פראי ומסתורי.

רוב השירים שכונסו באסופה "חיים פשוטים" מתארים מציאות  סביבתית  מפורטת וסדורה, שנעוץ בה עוקץ לתרבות ממנה צמחה (כך לפחות בחלק מהשירים ). בחלק מהשירים קיים מתח בין תרבות – ארץ המוצא   לבין כמיהה לחיים פשוטים,  שאינם מוכתבים מראש, מבלי האפשרות  לבחור . לאלה נוספו גם שירים נוקבים ומודעים לעצמם שעסקו בסבלם של "בנות תימן".

שיריה  משקפים   ניסיון חיים ותודעה גבוהה לצדק ולחופש.

רחל ארזני ומשפחתה נשקו לאדמת ארץ ישראל וטעמו מעפרה  ב-17.02.1950. עלו במבצע "על כנפי נשרים" ("מרבד הקסמים"). התגלגלו במחנות העולים – אוהל, צריף ודירת קופסה של  עמידר. חוו  את "תקופת הצנע"  וספיחיה. בעבר עסקה רחל ארזני בהוראה. היום היא עורכת דין ומגשרת וחיה בפתח-תקווה.

 פרומו לספר בקישור הבא :

https://www.youtube.com/watch?v=dGvPM-7RAYk