חייה הפרטיים של גברת שארמה | ראטיקה קאפור

רֶנוּקה שארמָה היא רעיה, אם וכלה מסורה, שנושאת על כתפיה את התא המשפחתי בניו דלהי בזמן שבעלה עובד ומנסה לחסוך כסף בדובאי. חייה מתנהלים על פי התוכנית עד ליום שבו היא פוגשת בתחנת רכבת תחתית גבר זר. מה קורה בספר ומה הוא לימד אותי ?

ידיעות ספרים, פן | נובמבר 2017 | פרוזה | 175  עמ'

העטיפה הקדמית של הספר 

עיצוב העטיפה של טליה בר הוא גאוני ומעורר מחשבה .

רֶנוּקה שארמָה כמו בעטיפה מחזיקה את כולם על ידיה. בעמידת ריקוד על רגל אחת המסמל את הרצון שלה לעמוד יציבה למרות הקשיים בחיה היא נושאת את כולם, את בעלה ובנה. את הלב המייצג מצד אחד את הבדידות והסוד על הבחור החדש.  את המחשב המייצג את הקידמה במסורת של הודו הישנה.

bnm

הדיסוננס שלי ושל גברת שארמה 

גדלתי לתוך תרבות מסורתית לא משנה כמה נסיתי להשתלב בקידמה ולפרוץ גבולות משהו בי תמיד היה בדיסוננס. למה אני כותבת את זה ?

אני לא הודית ולא יודעת איך חיים שם,  לא היה לי רומן או משהו דומה, זה הרבה יותר קטן אבל לא פשוט. השילוב בין הקידמה לקווים הברורים והנוקשים של התרבות מעוררים את הדיסוננס כל פעם מחדש.

רנו (שם הקיצור של רֶנוּקה שארמָה)  נחושה לשלב את משפחתה בחלום של הודו החדשה. מחד היא אמא , רעיה וכלה מסורה המנהלת את חייה על פי ערכים מסורתיים ושמרניים ומאידח יש לה רומן עם גבר זר והרצון לעצמאות, חופש וקידמה מעוררים בה דיסוננס .

אני מבינה את גב' שארמה, את החלומות, השאיפות והרצון להשאר שם למען המשפחה אבל לא מסכימה איתה על הדרך.

עול המחויבות לתפקידים המסורתיים הוא הדרך שלה לשמור על השגרה והפחד ממה יגידו גורם לה לשקר אפילו לעצמה.

היא משקרת לעצמה ומפילה את האחריות על האחר  למשל כשהיא מאשימה את הגבר הזר בכך שהוא לא שאל אם היא אישה נשואה , היא גם משקרת לעצמה  לא פעם "אני לא חושבת שזה לא בסדר" משהו בטוחה יודע שזה לא בסדר אבל היא מנסה להשתחרר .

היא משלמת מחירים בשם האושר של התא המשפחתי, למען בעלה ובנה אבל המחירים כבדים מדיי לטעמי.

העטיפה האחורית של הספר 

המלל מאוד מבטיח, משהו בי מאוד רצה לקרוא על חייה הפרטיים של גברת שארמה ולו רק בגלל שרציתי  שהוא יסחוף אותי כמו שהשחקן ראג' קאפור סחף את אמי והדודות שלי בסרטים הישנים של הודו. הם חיכו לסרט ההודי נרגשות ואז היו מדברות עליו ימים שלמים. אבל הסוף של הספר הוא יותר כמו סרט תורקי שעוד לא נכתב לו הפרק הבא .

dhj

סקירת ספר  : אנג'ליקה אגבייב לדף העסקי בפייסבוק : אנג'ליקה Angel To Business,

אנג'ליקה אגבייב
האנשים והעסקים שאני מעריכה ואוהבת, הם כאן מהזווית שלי.על המלאכים שפגשתי בדרך וקטעים ספר על "דרך המלאך" שיראה אור בקרוב.