חייבים לעצור את הצעד הבא

זה תמיד מתחיל במשהו שולי ומתפתח לשיא חדש. לא הגיע הזמן לשנות את השגרה הזו?

בחורה עם מחשב נייד

Domino_Cascade

כמו כדור שלג או משחק דומינו ככה גם החיים פה על גבול עזה.

זה תמיד מתחיל באבן אחת קטנה. נניח – יצאו להם 5 פעילי חמאס להשתלם באיראן בנושאי טרור ואז חזרו יחד ארצה במכונית אחת. או למשל – התגלתה מנהרה התקפית ליד אחד מקיבוצי העוטף.

אם האירועים האלה היו קורים ביום עם המון חדשות אחרות – סביר שהם היו נבלעים תחת מבול הכותרות. אבל יש מקרים בהם אין מה שיסיח את הדעת, התקשורת שבה ומספרת מה קרה, ולכן הצד שממול מרגיש חובה בלתי ניתנת לשליטה להפיל אבן דומינו בחזרה. שלא ייצא פראייר.
אז מגיע תורו של הצד הראשון להפיל אבן תחת אבן שתחת אבן, ושוב תור הצד השני להפיל אבן וחוזר חלילה עד שכל אנשי הממשל של שני הצדדים יוצאים שבעים ומרוצים וכל תושבי האזור משני צידי הגבול יוצאים חבוטים וסביבם חורבות, פיזיות או רגשיות.

לפעמים הפינג פונג הזה גולש החוצה מתחומי העוטף ומגיע לבתים של כולם: גיוס בצו 8, איום לירות על תל אביב, מלחמה כוללת. סחרחורת, מהומה, פליטים, חוסר הסכמה, ועדת חקירה.

בימים אלו אנחנו בפתחה של ההדרדרות הבאה. אם נכונות ההדלפות מדו"ח מבקר המדינה – בפעם הקודמת היתה אפשרות להניח יד יציבה על שולחן המשחק ולמנוע מהקוביה הבאה לפול.

IMG-20160510-WA0000

עדיין לא מאוחר מידי לעצור את המבצע הבא.

ישראל צריכה להחליט מה היא רוצה להשיג בעזה, מהי התכלית האסטרטגית. ישראל צריכה להציב מטרות. עזה לא הולכת לשום מקום, וגם אנחנו לא. הגיע הזמן להסתכל למציאות בלבן של העיניים ולהתחיל לחשוב מה עושים הלאה, איך מסתדרים האחד לצד השני.

פה בעוטף אנחנו מרגישים את המבצע הבא מתקרב, אנחנו מכירים את שגרת הדומינו הזו, איך כל מענה שלהם זוכה למענה שלנו שזוכה בתורו למענה שלהם. אנחנו שומעים את התגברות הקולות ומקווים שההסלמה הזו תיעצר לפני ששוב נאלץ לנדוד.

אבל עצירת מפולת השלגים הזו היא לא רק אינטרס של אנשי העוטף. מבצעים גורמים לגיוס של כל אנשי הארץ. מלחמה גורמת לטילים להגיע לרוב הערים. כולנו צריכים לעמוד ולדרוש מהממשלה לעשות החלטות שימנעו את התפתחותו של התסריט הידוע מראש, ויחליפו אותו בסרט מבדר.

 

חושבים שאתם יודעים איך מרגישים אנשי העוטף? בואו לבדוק

איך מרגישים תושבי העוטף?