חיות בסרט ורוד: "לכו להיבדק, להגיד עד גיל 50 שהכל טוב ויפה זה לא תופס"

חודש המודעות לסרטן השד הוא תזכורת לכמה דברים שחשוב מאוד שתדעי ותעשי. עכשיו.

מתי נבדקת בפעם האחרונה?

את השאלה הזו אני לא מפנה רק אליך אלא בעיקר לעצמי, שכן אני לא זוכרת משהו שקשור לבדיקת סרטן השד בעשור האחרון.  ד"ר אגבריה עבד מנהל מחלקת אנקולוגיה בבית החולים בני ציון בחיפה אומר שעדיין, נשארה הסטיגמה שבדיקה שכזו אמורה להיערך בסביבות גיל 50. אז אנחנו מחכות. אבל  אם למדתי משהו לאחרונה זה שלא מחכים לאף אחד או לשום דבר שיכול להפתיע אותך. "למה אנחנו בכלל מדברים על סרטן השד? כי זו המחלה השכיחה ביותר בקרב נשים והאכזרית ביותר ולכן אם אנחנו משקיעים מאמצים בה אנחנו יכולים לשפר את התוצאות. אם אנחנו מגלים מוקדם בשלב מוקדם  1 או 2 הסיכויים לצאת מהמחלה הם מעל  90%", מדגיש ד"ר אגבריה.

אנחנו סוגרים השבוע את חודש אוקטובר שהוא חודש המודעות לסרטן השד, ומה אגיד, המודעות שלי לנושא לא גבוהה במיוחד, אם לאמר בעדינות. די מביש להודות שאני מודעת יותר לתכנית אוכל האחרונה, לשטויות שמדברים השכנים שלי או לסטוריז שלא חיפשתי בפייסבוק מאשר לנושא הכל כך חשוב הזה. אז אם הוחלט להקדיש חודש שלם להחדרת המודעות למה שיכול להציל חיים, אני לא יכולה בשום אופן להתעלם, גם אם זה אומר לזוז קצת מאזור הנוחות ולמצוא את עצמי באירועים או במקומות שהם לא חלק משגרת חיי.

גילוי מוקדם מציל חיים. ד"ר אגבריה עבד, מירי ארבל, אורלית אורוביץ צילום :משה מעוז
גילוי מוקדם מציל חיים. ד"ר אגבריה עבד, מירי ארבל, אורלית אורוביץ צילום :משה מעוז

ביו סקלפצ'ר היא חברה- מכללה לתחומים שרחוקים ממני שנות אור כמו בניית ציפורניים,  מריחת לק ג'ל, פדיקור. כל מה שאולי עושה כל בחורה שנייה במדינה, אבל נטע פלג מעולם לא ניסתה על אצבעותיה. עולם הטיפוח שלי עד כה עצר בשלב הקמים.  בכל זאת הגעתי ברצון לערב שהתקיים בסניף המכללה ברחוב העצמאות בחיפה בשני האחרון ובו בעלת החברה אורלית אוקוביץ' העניקה תרומה בשם כל משתתפת למחלקה האונקולוגית בבני ציון (ידוע גם בקרב החיפאים כבית חולים רוטשילד). אוקוביץ' הכירה את החברה עוד בדרום אפריקה וכשחזרה לישראל החליטה להיות הזכיינית של החברה בארץ, מוצרי החברה מובססים על מוצרים טבעיים ויש לה סניפים  קורסים וסלונים מורשים בכל הארץ.

אם הייתי צריכה זריקת השראה , ואני צריכה כזו באמצע של כל שבוע, קיבלתי אותה ממירי ארבל שהגיעה למפגש, סיפרה על עצמה וכמה שחשוב למשתקמות מהמחלה לעשות ספורט. ארבל  חברה בקבוצת "לביאות בוורוד" המונה 100 נשים מכל רחבי הארץ  ועוסקת בספורט חתירה  ומתחרה בתחרויות בארץ ובחו"ל. ארבל, אשר נפגעה קשה בשרירי החזה שלה כשעברה ניתוח להסרת הגידול, סיפרה: " אנחנו, הלביאות הוורודות, חותרות בסירות דראגון תחרותיות כדי לחזק בחזרה את השרירים שנפגעו. אנחנו מתאמנות בכנרת ו השנה התחרינו בקפריסין מול נשים בריאות וניצחנו אותן".

טיפוח ובריאות. מישהי שחיה בסרט ורוד צילום: משה מעוז
טיפוח ובריאות. מישהי שחיה בסרט ורוד צילום: משה מעוז

בהמשך הסביר ד"ר אגבריה: "יש לנו אמצעים היום לגלות את המחלה, דרך בדיקת ממוגרפיה או גם אולטראסאונד של השדיים, או MRI של השדיים מומלץ לכל אשה ללא קשר למצב שלה. כל מקרה זה לגופו של עניין אבל אני ממליץ לכל אשה פשוט לשים לב לשד שלה, לכל שינוי או תחושת אזהרה כמו כאבים, רגישות או שינוי במבנה ובצבע או גוש מתחת לבית השחי. כדאי לשלול את הדבר הכי גרוע שזה סרטן השד, אבל חייבים לבדוק. הרבה נשים משכילות או במעמד סוציו אקונומי גבוה לא רוצות להיבדק אבל צריך להגיד את האמת בפרצוף.

כשאני התחלתי אונקולוגיה לפני עשרים שנה סרטן השד היתה מחלה של נשים מבוגרות אבל היום זה התחיל לרדת ואנחנו רואות גם נשים בנות 30 שחולות לכן עד גיל 50 לשבת ולהגיד שהכל טוב ויפה זה לא כל כך תופס. שימו לב לקבוצות סיכון למשל משפחתית כמו אמא או אחות. ברגע שיש גורם סיכון כלשהו אז אפשר להתייעץ עם כירורג שד".

במרכז רחלי בן גלים המיתולוגית ועוד ידועניות באירוע. צילום: משה מעוז
במרכז רחלי בן גלים המיתולוגית ועוד ידועניות באירוע. צילום: משה מעוז