חיה בסושילנד

אם עדיין לא יצא לכם לאכול דגים וסושי ביפן, כאילו לא טעמתם סושי אמיתי מימיכם.
איכות וטריות הדגים, הטעמים וצורת ההגשה, האירוח המושלם. חוויה בה מתענגים כל החושים.
איזה מסעדת סושי אוהבים ילדיי? ומה מעדיפים אנחנו?
וגם, אבולוציית הסושי על קצה המקלות ואיך לאכול סושי כמו יפני.

Oishiso! נראה טעים צילום: ליאת לופט-מוריטו

דייג אוהב דגים? כך גם היפנים. לא פעם יצא לי לראות בתכנית טלוויזיה או בביקור באקווריום את תגובתם של היפנים כשהם רואים דגים. על דגי נוי הם יגיבו ב Kawaii (חמוד) ועל האחרים הראויים למאכל ב- Oishiso! (נראה טעים.) אולי זה מסביר למה ביפן אין הרבה צמחונים.

סיבה נוספת היא פתיחתה המאוחרת של יפן לעולם במאה ה-19. עד אז היא היתה תלויה בתוצרת ובמשאבים המקומיים. כאי מוקף אוקיינוס, היפנים חיו מאורז, אצות ודגים. זה חקוק להם עמוק בדי.אנ.איי והדגים היוו את המקור העיקרי שלהם לחלבון.

סושי בסופר מרקט
סושי בסופר מרקט. צילום: ליאת לופט מוריטו

אם עדיין לא יצא לכם לאכול דגים וסושי ביפן, כאילו לא טעמתם סושי מימיכם.

אין כמו המקור.  איכות וטריות הדגים, הטעמים וצורת ההגשה, האירוח המושלם.  חוויה בה מתענגים כל החושים.

סושי על מסוע.   Kaiten Sushi
סושי על מסוע. צילום: ליאת לופט מוריטו
Kaiten Sushi

 

הסושי מופיע בכל מקום ובכל צורה. בחנויות הנוחות (קונביני), ארוזים בקופסאות בנטו בסופר או בחנויות מיוחדות לממכר סושי, וכמובן במסעדות. החל מהסושי הזול והנגיש הנקרא Kaiten sushi, סושי המגיע בצלחות צבעוניות על מסוע, ועד לסושיות ללא תפריט, תלויי העונה, התוצרת היומית ובחירת השף. ובין היקרות ביותר לזולות הטווח הוא אינסופי, והאוקיינוס הוא הגבול.

צלחת ב-90 ין, פחות מדולר, במסעדת סושי על מסוע. צילום: ליאת לופט מוריטו
צלחת ב-90 ין, פחות מדולר, במסעדת סושי על מסוע.
צילום: ליאת לופט מוריטו
Oishiso! נראה טעים צילום: ליאת לופט-מוריטו
Oishiso! נראה טעים
צילום: ליאת לופט-מוריטו

הילדים שלי מטורפים על מסעדות קרוסלת הסושי על מסוע. הם בוחרים צלחות ישירות מהמסוע או מזמינים מהתפריט הממוחשב. המנות מוגשות על צלחות קטנות בצבעים שונים, לכל צבע מחיר שונה. את הצלחות מניחים אחת על השנייה ובסוף הארוחה המלצרית מחשבת את עלות הארוחה, מגישה לנו את החשבון ואנו משלמים ביציאה. הילדים אוהבים את המקום כי מלבד מנות של סושי יש שם גם מנות אחרונות, שניצלונים, צ'יפס, אדממה, אטריות אודון, מרק מיסו ועוד מנות שילדים אוהבים.

ואנחנו, הגדולים, שמחים להתפנק בסושייה למבוגרים בלבד. כל שף המכבד עצמו משכים קום ומגיע מדי יום לשוק הדגים צוקיז'י כדי לרכוש דגים טריים ומשובחים.  לארוחה המורכבת מבחירות השף, התלויות בעונה ובתוצרת היומית קוראים Omakase.

שוק הדגים Tsukiji צילום: סוזי אוקובו
שוק הדגים Tsukiji
צילום: סוזי אוקובו
מבחירת השף בסושייה נחשבת. צילום: יניב פוגל
בחירת השף בסושייה נחשבת.
צילום: יניב פוגל

אבולוצית הסושי על קצה המקלות:

המאה ה-4 לפנה"ס

 בימים ההם תושבי דרום מזרח אסיה הבינו שעליהם להוסיף חלבון לתזונה שלהם. הם המציאו דרך לשמר דגים. הם שימרו את הדגים במלח ואורז, תהליך התסיסה הטבעי של האורז סייע בשימור הדגים ונאכל גם אחרי חודשים. סוג הסושי הזה נקרא Narezushi. תהליך דומה של שימור מתבצע גם בהפקת בישול סאקה.

במאה ה-8 לספירה

ה – Narezushi מצא דרכו ליפן והפך שם לפופולרי.

מאות 14-18 לספירה

בתקופת מורומאצ'י (1333-1573) החלו להשתמש בחומץ אורז למטרת שימור וטעם ולכן כבר לא היה צורך לחכות חודשים לזמן ההתססה, כל שצריך היה לערבב אורז עם חומץ ולהגיש. אז החל המודל המוכר של ניגיריזושי, סושי מעוצב ביד, שהפך את הסושי ממאכל משומר למאכל הייחודי במטבח היפני המופלא.אותו ניגיריזושי הפך לכוכב בטוקיו וביפן כולה בסוף תקופת האדו. מעמדו כמזון מהיר וטעמו עשו את שלהם. מסעדות אקסלוסיביות צצו והתרבו בזכות המאכל הטרנדי והמיוחד.

תחילת המאה 20

אחרי מלחמת העולם השנייה והמחסור במזון שנוצר, הסושי הפך למעדן נדיר. כתוצאה מכך, החלו להופיע מסעדות סושי טייק אווי וסושי על מסוע והציעו סושי זול ונגיש לכולם. וכך שוב הפך הסושי למזון מהיר, לפאסט פוד.

שנות השישים-שנות השמונים

הסושי הופך מפורסם לא רק ביפן, אלא מגיע עד הוליווד. שפים אמריקאים הציעו גרסאות שלהם לסושי שיתאימו למערב, כמו הקליפורניה רול. עד סוף שנות השמונים הסושי התפשט לעולם כולו והגיע לאירופה, מרכז ודרום אמריקה, אסיה, אוסטרליה וגם אלינו למזרח התיכון.

כשמסעדת הסושי הניו יורקית Hatsuhana קיבלה ארבעה כוכבים מהניו יורק טיימס ב-1983, המטבח היפני קיבל סוף סוף הכרה כמתחרה רציני למטבח הצרפתי הנודע.

איך אוכלים סושי כמו יפני?

 1. סושי נועד לאכילה בביס אחד. אין להפריד, לחלק ולבצוע את הסושי.

 2. סשימי נאכל עם מקלות בלבד, אך ניגיריזושי נאכל עם מקלות או עם האצבעות, אפילו במפגשים פורמאליים.

 3. לא טובלים את האורז בצלוחית הסויה משתי סיבות: האורז עלול להתפרק, האורז יספוג יותר מדי סויה והטעם יהיה מלוח מדי. לכן נטבול בצד של הדג או שנעזר בג'ינג'ר הכבוש כדי למרוח מעט מרוטב הסויה.

 4. לא להגזים בכמות הסויה בצלוחית. היפנים לא אוהבים שאריות מבוזבזות של חומרי גלם.

 5. סדר נכון של אכילת הדגים כדי לחוות את הטעמים במלואם: מתחילים בדג לבן, דגים כסופים, אדומים (כמו טונה), סלמון ואת הסושי השמן ביותר משאירים כמעט לסוף, תמגוסושי (סושי עם חביתה יפנית מתוקה) נחשב כמו מנה אחרונה מעצם מתיקותו ולכן נשמר לסוף, מאקי סושי (רולים מגולגלים) נאכלים אחרונים.

 6. למה ג'ינג'ר? הג'ינג'ר נאכל בין סוגי סושי שונים כדי לנקות את החיך לקראת הסושי הבא.

 7. אם מבקשים להוסיף עוד וואסאבי, מורחים מעט על גבי הדג ולא בצלוחית הסויה.

  מנות סושי מפלסטיק בחזית מסעדה ביפן. נראה בדיוק כמו המקור! צילום: ליאת לופט מוריטו
  מנות סושי מפלסטיק בחזית מסעדה ביפן. נראה בדיוק כמו המקור!
  צילום: ליאת לופט מוריטו

כמה זמן לוקח להיות סושי שף ביפן?

למראית עין נראה שזה פשוט וקל להכין סושי אך למעשה נדרשת כאן מיומנות ודיוק כמו שרק יפנים מסוגלים. שלוש השנים הראשונות ללמידה מוקדשות לבישול נכון של אורז. שמונה שנים נוספות נדרשות כדי ללמוד איך לשים את הכמות המדויקת של אורז ביד ולעצב ממנה גוש מלבני, למרוח וואסאבי, להניח פיסת דג על גוש האורז ולעצבה לכדי גודל של ביס.

אמן הסושי מוצא דרכים גאוניות ביצירת הסושי עם הטעם האלוהי והמושלם, העונתי והטרי ביותר.

המלצה שלי לקאיטן סושי ברובע אומוטסנדו (Omotesando) בטוקיו, מומלץ מאד לנסות. התפריטים מופיעים שם גם באנגלית: Heiroku Sushi

מגיעים לטיול עצמאי ביפן? מחפשים מקומי דובר עברית שיראה לכם את העיר כמו שצריך? צרו איתי קשר ונקבע סיור פרטי בטוקיו ובסביבתה.

liatluftmorito@gmail.co

לפרטים נוספים על סדנאות הבישול והסיורים שלי:

http://heb.israpanit.com/home

סופשבוע נעים

ישראפנית