חזירת הפלא – סיפור על כוכבת-העל אסתר המביאה איתה חזון ותקווה

אנחנו חוגגים כעת את חג החירות, ובעולם שלנו שעובר שינוי משמעותי יש קריאה להחיל אותו לא רק על בני האדם, אלא על כל יצור חי באשר הוא, אסתר ומאמציה מביאים סיפור יוצא דופן של חמלה וצמיחה וקריאה לשינוי.
אני גאה להביא לכם את הסיפור המרגש של אסתר, שהפכה לכוכבת-על מפורסמת והסיפור של החווה שלה "Hapilly Ever Esther"

"לשנות את העולם" אסתר בבית.

אסתר היא חזירת-משק רגילה לחלוטין שאומצה כחיית-מחמד. כשהיתה גורה נעשתה טעות קריטית לגביה וכך נוצר הסיפור המיוחד הזה. והשאר, כמו שאומרים: היסטוריה… אסתר היא דמות שמשמשת השראה לרבים בעולם מודחק ההולך ומשתנה וזו שמחה גדולה עבורי לשתף אתכם בסיפור הזה שמרגש אותי עמוקות, כדי שיוכל לרגש גם אתכם…
מיכל ביאל ויסלברג
ישראל אפריל 2016

חזירה רגילה לחלוטין, ועדין כוכבת-על. אסתר חזירת הפלא.
חזירה רגילה לחלוטין, ועדין כוכבת-על. אסתר חזירת הפלא.

תחילתו של הסיפור בחיבור בין שני הבחורים המקסימים: דרק וסטיב, שעברו לגור יחד, כשהם חולקים את ביתם עם חיות המחמד שלהם. חיית-מחמד נוספת הצטרפה לביתם: אסתר החזירה, גיבורת הסיפור שלנו. אבל יש כאן סיפור הרבה יותר גדול: על שינוי עצום ומבורך בחייהם של הגיבורים שחולל שינוי בחייהם של רבים אחרים, ויש כאן רמז לחזון גדול וחשוב שהוא חלק מהמהפכה הגדולה ביותר שחווה המין האנושי אי פעם: "מהפכת הטבעונות".

כמו כל כוכבת-על יש לאסתר שלל של בגדים ופריטי לבוש ואופנה שונים בעזרתם היא מלהיבה את מעריציה.
כמו כל כוכבת-על יש לאסתר שלל של בגדים ופריטי לבוש ואופנה שונים בעזרתם היא מלהיבה את מעריציה.

את דף האוהדים בפייסבוק שנקרא בפשטות "Esther The Wonder Pig" ("אסתר חזירת הפלא") פגשתי בתחילת דרכי כטבעונית,  בסוף שנת 2013. הדף הנפלא הזה היה חדש וכבר היו לו כ-20,000 אוהדים, הוא הכיל תמונות וסרטונים שפורסמו באופן יומיומי של חזירה מתוקה וגדולת מימדים. התאהבתי באופן מיידי בה ובשני האבות שלה ואני מלווה אותם מאז. נכון להיום, פסח 2016,  יש לדף קרוב ל-700,000 אוהדים והכמות גדלה מדי יום. חזירת הפלא הביאה לחיי ולחייהם של אחרים הרבה שמחה, יופי והשראה.

בין היתר  גיליתי שדמותה של אסתר יכולה לתת תמיכה אמיתית, ולעיתים ברגעים קשים, בעיקר אחרי היחשפות לתיעודים איומים מתעשיות המזון מן החי אני מוצאת עצמי נכנסת לדף וצופה בתמונות וסרטונים שלה, זה מעניק לי נחמה אמיתית וגם תזכורת לכך שתהליך חשוב של שינוי קורה בכל העולם. זה רק חלק מהערך המוסף של הדמות הנפלאה הזו, הסיפור של אסתר מכיל עוד הרבה רבדים חשובים נוספים שיובאו בהמשך…

פשוט נחמה. אסתר בבית עם חברים, עושה את אחד הדברים שהיא הכי אוהבת - שינה.
פשוט נחמה. אסתר בבית עם חברים, עושה את אחד הדברים שהיא הכי אוהבת – שינה.

חלק מהעובדות המוזכרות כאן נלקחו מכתבה שפורסמה באוגוסט 2014 ע"י אמנדה סגה באתר קנדי. טרם כתיבת הפוסט שלחתי הודעה לדרק וסטיב באמצעות דף הפייסבוק שלהם וביקשתי את אישורם לכתוב עליהם ולפרסם תמונות מהדף שלהם, תגובתם עוזרת להבין את הקסם המיוחד של שני הבחורים האלה: תוך מספר שעות הם ענו לי ואישרו בשמחה: מבחינתם, כל פרסום עליהם וכל אזכור של אסתר עוזר להפיץ אהבה ושפיות וחמלה בעולם, והרי זה מבורך.

מרגש. תשובתם של דרק וסטיב, שניתנה תוך מספר שעות: "בבקשה מיכל, הרגישי חופשי, אנחנו אוהבים את זה כשמשתפים את אסתר שלנו למען חמלה בעולם."
מרגש. תשובתם של דרק וסטיב, שניתנה תוך מספר שעות: "בבקשה מיכל, הרגישי חופשי, אנחנו אוהבים את זה כשמשתפים את אסתר היפה שלנו, זוהי הדרך בה אנו משנים את העולם."

כיום, באפריל 2016 כמעט שנתיים אחרי אותו ראיון, ובעולם בו הדברים כל הזמן משתנים, מאד משמח לראות חזון שמתוכנן ומבוצע כראוי: הקמת חוות "Happily Ever Esther" ובעברית: "אסתר מאושרת לנצח". קישורים לדף של אסתר ולכתבה המקורית באתר הקנדי ניתן למצוא בסוף הפוסט.

*לידיעת הקוראים: במהלך הכתבה יופיע מספר פעמים המושג "חוות החופש", מושג שאני מוצאת עצמי מבטאת בקלילות ובטבעיות, זהו שם ייחודי לשפה העברית, ולא רק זה: זהו השם שנבחר עבור החווה הראשונה להצלת חיות משק שתוקם בארץ בקרוב ביוזמת שתי פעילות למען בעלי-חיים: עדית רומנו ומיטל בן-ארי, שם שנבחר במחשבה רבה, כי באנגלית אין שימוש במושג "חוות חופש" (Freedom Farm) אלא במונחים כמו: "חוות הצלה" או "חוות מקלט". עדית ומיטל, שרצו להתבונן על הנושא מהצד החיובי שלו מצאו את התיאור המושלם למיזם שכזה וסביר להניח שזה ייהפך להרבה מעבר לשם החווה, שזה יתפוש כמושג נפוץ ושמיש.

הסיפור קורה על רקע עולם שמשתנה לטובה, ובו זמנית הולך ונעשה קשה ואכזרי עבור תושביו, בעיקר אלה שאיתרע מזלם להיוולד כחיות משק. הדרך האיומה בה המין האנושי מתנהג אל חיות המשק העדינות והתבוניות נחשף פה מזווית מיוחדת. יחד עם זאת, זהו סיפור אהבה שכל אחד יכול להזדהות איתו, שמראה לנו איך הדברים צריכים להתנהל בעולם מתוקן. את הסיפור של אסתר מספרים דרק וסטיב מהצד הטוב של העניין, מהצד של האהבה והחמלה, מתוך רצון עמוק לסחוף עימם רבים נוספים לשינוי התודעתי החשוב הזה.

family
משפחה יפה. דרק, סטיב, אסתר וכל יתר הילדים.

סטיב ג'נקינס ודרק וולטרס הם אוהבי חיות והיו כאלה מאז ילדותם. דרק הוא קוסם במקצועו, וסטיב איש נדלן. כשעברו לגור יחד כל אחד הביא את חיות הבית שלו וכיום הם חולקים את ביתם פרט לאסתר גם עם שני כלבים, שני חתולים ושלושה ארנבים.  קשה לנחש, אבל אסתר לא תמיד היתה מרכז עולמם של הזוג….

 דרק מאז ומתמיד התעניין בקוסמות. החל מגיל 12 למד את המקצוע ביסודיות ויצר לעצמו מופע קסמים של איש אחד שאיפשר לו להתפרנס כקוסם מקצועי. הוא גדל מאז ומתמיד עם כלבים וחתולים וארנב, כי "אין מופע קסמים מושלם ללא ארנב" ומשפחתו עסקה מאז ומתמיד בציד כתחביב, משהו שהוא מעולם לא התחבר אליו נפשית, הוא ידע מאז ומתמיד שאינו מסוגל לירות בחיה.

יש לציין שבקנדה זה חוקי לגדל חזירים כחיות מחמד, אבל מדובר בזנים מיוחדים שגודלם אינו עולה על זה של כלב בינוני. סטיב הביא יום אחד את אסתר הביתה כ"הפתעה" לדרק, הוא קיווה שכשיראה אותה ליבו יימס. "חשבתי שיהיה קל יותר לשכנע אותו ביתרונות שבגידולה אם אציג אותה כעובדה קיימת מאשר לבקש את רשותו מראש ולהסתכן בכך שלא יסכים", הוא מספר. "הציפייה היתה שבשיא גודלה היא תהיה חזירונת קטנה, בדיוק כמו כלבלב רק קצת שונה, אבל קרתה לגביה טעות. וכמו שאומרים: השאר היסטוריה… אסתר הגורה שהביא סטיב הביתה באוגוסט 2012 שקלה כ-2 קילו. עובדה מעניינת היא שאין כמעט הבדל בגודל בין גורי חזירים רגילים וננסיים ועם הזמן הם מתפתחים לגדלים שונים בהתאם לסוג החזיר שהם.

‏‏baby-esther
אסתר הגורה ביומה הראשון בבית

אילו התגלה הדבר מלכתחילה, יש להניח שאסתר היתה מסיימת את חייה במשחטה והופכת למזון, אך אותה "טעות" שסטיבן ודרק החליטו "לזרום" איתה שינתה לנצח את גורלה כמו גם את גורלם שלהם, וכשהבינו מה קורה, סטיב ודרק כבר היו מאוהבים באסתר ולא היה סיכוי שיוותרו עליה. זה חייב אותם להיערך מחדש ולעשות שינויים באורח חייהם, המשפחה כולה: דרק וסטיב, אסתר ויתר חיות המחמד יצאו יחד למסע משנה חיים.

shower
חינוך לצרכים ולנקיון. "אסתר נקייה וריחנית" מספרים דרק וסטיב.

בני הזוג מצאו עצמם חולקים את חייהם עם חזירה ענקית בעלת תיאבון מאד גדול, וכמו שנאמר קודם: לא כך תוכננו הדברים, אבל הם הלכו עם הבלתי-צפוי ועשו כל מה שהורים אחראים שאוהבים את ילדם לא משנה מה היו עושים: ארגנו עבורה סביבת חיים הולמת, שינו את חייהם שלהם כך שיתאימו מבחינה טכנית, פיזית ומוסרית לילדתם החדשה, וחינכו אותה לצרכים בחוץ בדיוק כפי שמחנכים כלב.

דף הפייסבוק של אסתר - תמונת הנושא
דף הפייסבוק של אסתר – תמונת הנושא

בדצמבר 2013 הם הקימו את דף הפייסבוק "Esther The Wonder Pig". במקור הוקם הדף עבור החברים והמשפחה, אבל אף אחד לא חזה מראש  את ההצלחה הגורפת והעניין שנוצר, וזה איתחל בעצם את פרסומה העולמי של אסתר. מהר מאד הבינו דרק וסטיב שהם מגדלים כוכבת-על. דף הפייסבוק אמור היה להיות דף רגיל בו הורים גאים מציגים תמונות של ילדתם החדשה והמיוחדת כל כך, אבל כשהחל לצבור אוהדים, שיתופים תגובות ולייקים בקצב כל כך מטורף, כשמספר האוהדים צמח לכמה אלפים ואז לעשרות אלפים ותוך שנתיים כבר הגיעו לכמה מאות אלפים, מכובד מאד בשביל דף שנפתח על ידי אנשים אנונימיים, וזה הניע את הזוג לדרך פעולה חדשה.

ואולי יש קשר לתקופה ולמהפכת הטבעונות שצוברת תאוצה בימינו אלו, ובשילוב עם הקסם והמתיקות של אסתר והקשר המיוחד כל כך עם הוריה המאמצים, נוצר רצון אצל אנשים רבים להכיר אותה מקרוב ובעקבות ההיכרות איתה להכיר יותר מקרוב חיות משק בכלל, להבין שהן כל כך הרבה יותר ממוצר, לדעת עליהן ולחוות מקרוב את הרגישות,המתיקות והאהבה שלהן  ואת הערך המוסף העצום שיכול הקשר איתן לספק לנו, בני האנוש.

יחד עם ההחלטה לגדל את אסתר, דרק וסטיב הבינו מהר מאד שלקחו על עצמם פרוייקט גדול, ומופלא וגם מאתגר מאד. גידול חזירה כמו אסתר כרוך בהרבה עבודה והוצאות, כך גם ניהול דף הפייסבוק שהלך ותפס תאוצה דרש זמן ומשאבים, הם התגייסו לכך בשמחה ובאהבה והסיפור הלך וגדל ובהמשך החל להווצר פרוייקט חדש: החווה של אסתר, עליה ידובר בהמשך.

דרק וסטיב נפגשו לראשונה במסעדת גריל-בשרים בה עבדו: סטיב כמלצר וברמן ודרק כקוסם. מהר מאד הפכו להיות זוג, כששניהם מביאים לזוגיות את אהבתם הרבה לבעלי חיים, אך מאז הגיעה אסתר לביתם אהבתם לבעלי חיים והכבוד שהם רוחשים להם התרחבו והעמיקו לאין ערוך, הם הבינו שהם רוצים לשנות את האופן בו יתייחסו מרגע זה ואילך לכל יצור חי באשר הוא. כך שממש בתחילת הדרך היה להם ברור שלא בא בחשבון לגדל חזירה ולהמשיך לאכול בשר של בני מינה או של כל חיה אחרת, וכך הפכו שניהם לטבעונים.

hospital
דרק וסטיב עם אסתר בבית חולים לחיות בתחילת 2016 כשאסתר אושפזה בגלל בעיה ברגלה שהסתבכה.

דרק מספר שתמיד נהנה מההתפעלות שיצרו הקסמים שהציג בהופעותיו, אך בו-זמנית היה מודע לכך שקסם אינו אמת, שיש איזשהו טריק מאחורי זה שידוע ומובן רק מאחורי הקלעים. הוא חי עם זה בשלום עד שאסתר נכנסה לחייו, אז הבין שיש הונאה קבועה ומתמשכת גם בחיי היומיום של רובנו: שהם נראים משהו אחד, כשבפועל משהו אחר לחלוטין קורה מאחורי הקלעים, כמו במקרה של תעשיות המזון מן החי שמוצגות כמשהו טבעי, חשוב ותורם לבריאות כשבפועל מאחורי הקלעים יש עולם שלם של רוע, אכזריות קשה וניצול כמו גם מוצרים שמזיקים לבריאות ותהליכי הייצור שלהם מזיקים לכדור הארץ.

ליטוף מאבא

ליטוף מאבא

אסתר גרמה לו להפתח להבנה הזו והוא לא הסכים יותר לשתף עם זה פעולה "בהשראת אסתר," הוא מסביר "אנחנו מנסים לגלות את הטריקים ולחבר את האמת שמאחורי הקלעים עם זו שמוצגת בפני הקהל והיא שקרית לחלוטין, והכוונה כמובן למה שקורה במשקי-החי המתועשים." נוכחותה של אסתר לימדה אותו אמת חשובה נוספת: "חשוב להיות אמיתי, ואפשר להגיע לאנשים דרך אהבה וצחוק" כך שבעקבות ההיכרות עם אסתר חל אצלו שינוי בפן המקצועי: הוא עדין עושה מופעים באירועים שונים, אך כיום הוא לא מנסה להעמיד פנים שיש לו כוחות נסתרים ולא עושה יותר טריקים 'כבדים' אלא מכניס היבטים קומיים להצגה שלו, הוא הבין שמה שבאמת 'עושה את זה' לאנשים זו האפשרות לצחוק מכל הלב וליהנות.

kitchen
המטבח של אסתר – תמונת הנושא

דרק וסטיב משתמשים בהבנה הזו בניהול דף האוהדים שלה, ובמקום 'להפגיז' את הקהל שלהם בתמונות קשות של שחיטות ובבקשות להפחית בצריכה מהחי, הם מעדיפים להביא חיוך וצחוק עם תמונות חמודות ומשעשעות של אסתר, מתוך חיי היומיום שלהם, ובדף הנלווה: "המטבח של אסתר" מקום בו הם מציגים מבחר של מתכונים ותבשילים טבעוניים, הם לא מגדירים את המאכלים כ'טבעוניים' אלא כ'מתכונים שאסתר אישרה' (מאחר ואסתר עצמה היא טבעונית), כשהמטרה היא לא להפחיד אנשים ולהבריחם. הם מבינים שיש לא מעט אנשים שהמילה 'טבעוני' מסמלת עבורם איום, הם גילו שכשהם מגדירים מאכל מסוים כ'מאושר ע"י אסתר' זה מקל על אנשים להתקרב ולגלות עניין מבלי לחוש מאויימים.

גם סטיב תמיד גידל כלבים וחתולים וגם נחש כחיית מחמד. לפני שהחל בעיסוקו הנוכחי כאיש נדלן חלם להיות וטרינר או ביולוג ימי, כילד תמיד הציל ואסף חיות פגועות ונטושות וניסה לעזור להן, כך שגם עבורו כל התהליך המופלא עם אסתר היה המשך טבעי לחיים כאוהב חיות שפועל עבורן, רק שהמימדים והתפישות השתנו והתרחבו.

present
החיים לצד אסתר מדהימים ורצופי אתגרים. אסתר מביאה מתנה.

בני הזוג לא שוכחים לציין שנוכחותה של אסתר והחיים לצידה רצופי אתגרים, למעשה דרק וסטיב ממליצים לכל מי שישאל אותם לא לאמץ חזיר כחיית מחמד, גם בשל העבודה הרבה, וגם בגלל שחזירים מאד זקוקים זה לזה ומי שרוצה לאמץ חזיר, עדיף להתקשר לחוות החופש הסמוכה ולאמץ בתשלום חזיר השוהה שם. בארצנו ישראל, עדין אין חוות לחיות משק, אך במקומות כמו ארצות הברית, קנדה ומדינות נוספות בעולם מוקמות עוד ועוד חוות כאלה, ואדם יכול לאמץ חזיר, לשלם עבור אחזקתו ולבוא לבקרו בכל זמן.

כחודש לאחר שהגיעה אליהם, וטרינר שבדק את אסתר העלה לראשונה את האפשרות שהיא חזירה רגילה, אותו וטרינר ציין את העובדה שזנבה חתוך, פרקטיקה שאינה מיושמת על חזירים ננסיים שמיועדים לאימוץ, והיו עוד כמה סימנים שמשכו את תשומת ליבו. במשך מספר חודשים דרק וסטיב עוד קיוו שיתברר שהוא טועה, הם החלו לעשות מעקב גדילה, רק כדי להיות בטוחים, ודי מהר נוכחו לדעת שאסתר חורגת מכל טבלה אפשרית. תוך מספר חודשים הגיע משקלה ל-100 ק"ג. בשלב הזה הם כבר מזמן זנחו את התקווה שהיא אכן ננסית. הם גם הבינו שזה לא מעשי לאמן אותה לעשות את צרכיה בארגז חול כמו חתול, חיה בגודל כזה חייבת ללמוד לעשות את צרכיה בחוץ. הרבה אתגרים חדשים נוצרו כתוצאה מהמצב המיוחד, ובתוך כל זה אסתר גרמה לשני האבות שלה לעשות 'חישוב מסלול מחדש' לגבי סגנון החיים שלהם ולקבל פרופורציות שונות ואחרות לגבי מה נכון וחשוב. כשסטיב ודרק החליטו להמשיך לגדל את 'חזירת המיני' שלהם למרות שהתברר שאיננה מיני כלל, הם שינו בין היתר  את השם המקורי שלה מ"קיג'יג'י" ל"אסתר" שנראה היה להם מיושב והולם יותר לחזירה בסדר הגודל שלה.

מ'קיג'יג'י' ל'אסתר' - שם שהולם יותר חזירה גדולה ורצינית.
מ'קיג'יג'י' ל'אסתר' – שם שהולם יותר חזירה גדולה ורצינית.

והחשוב מכל: לפני שאסתר נכנסה לחייהם סטיב ודרק היו אוהבי בעלי חיים, אבל יחד עם זאת הם גם אהבו לאכול בשר ומזון מן החי, "המשפחה של דרק הם משפחה של חובבי בשר אדוקים, ואני סברתי תמיד שבורגר אינו בורגר אמיתי אלא אם כן יש בתוכו בייקון" מספר סטיב "אני באופן אישי מאד קשה עם אוכל ולא אוהב לאכול ירקות, אבל באותה נקודה הפכנו שנינו לטבעונים ומעולם לא הבטנו לאחור, ואם אנחנו יכלנו לעשות זאת, אז אנחנו אומרים חד-משמעית: "כל אחד יכול."

למעשה הם עברו בתחילה לצמחונות, אך תוך שנה עברו לאורח חיים טבעוני מלא, כולל מזון, לבוש וכל דבר שהם קונים. "כל אחד יכול להשתנות," הם אומרים "צריך רק לרצות, זה סוג של שינוי שלא ניתן לכפות אותו על מישהו, אבל ברגע שאתה אומר: 'אני בעצם יכול להתנהל בצורה טובה וחומלת יותר', לא משנה אם הסיבה היא הבריאות שלך, היחסים שלך עם בעלי חיים כמו אסתר או סיבה אקולוגית, ברגע שאתה מחליט, זה הופך להיות קל ופשוט."

מאפינס - אחד מהמתכונים הרבים שאישרה אסתר
מאפינס – אחד מהמתכונים הרבים שאישרה אסתר

לאורך הזמן נוצר "המטבח של אסתר", כשהרעיון הוא להפוך את המטבח הטבעוני לקל וזמין ולהביא מתכונים פשוטים, ביתיים, לעיתים כאלה שממבט ראשון אפילו לא יזוהו כטבעונים. "אנחנו מקבלים מאנשים תגובות כמו: "לא זיהיתי שזה טבעוני", הם מספרים "לעיתים אנחנו שמים תמונות של פיצה ומקבלים תגובות כמו: "חשבנו שהכל טבעוני, והנה שמתם פיצה…" מאנשים שלא מתארים לעצמם שגם פיצה עם גבינה יכולה להיות טבעונית. החזון שלנו הוא לפתוח את המודעות של אנשים לדברים חדשים שלא ידעו שקיימים ואפשריים, להבהיר להם שגם דברים פשוטים ויומיומיים שהם רגילים לבשל ולאכול יכולים להיות טבעונים, להראות להם שלעיתים כל מה שצריך זה שינוי קל כדי להפוך אוכל להיות 'מאושר על ידי אסתר'.

למעוניינים: הנה קישור לדף "המטבח של אסתר": www.facebook.com/Esthers-Kitchen-322435514572629

סטיב מספר שהוא מרגיש הרבה יותר בריא פיזית מאז הפך לטבעוני ושגם הוא וגם דרק איבדו כמה קילוגרמים ממשקלם, אבל עבור דרק זה יותר מלרזות פיזית "אני מרגיש כאילו ירד מעל כתפי משקל רב נפשי ומנטלי, שרבץ עלי, משקל שנובע מאשמה שאני חש מימים ימימה על ניצול בעלי חיים ודברים שאני מעולל להם בעצם תהליך הקנייה של מצרכי מזון, המשקל הזה אינו קיים יותר, וזה לעיתים משהו שאינך יודע שהיה קיים עד הרגע בו אתה מפסיק את הצריכה מהחי."

זה ידוע שחזירים הם אינטליגנטים, סטיב ודרק מרבים לדבר על רמת האינטליגנציה הגבוהה של אסתר, הם מעולם לא היו צריכים ללמד אותה טריקים, היא פשוט למדה דברים 'על הדרך', כמו למשל, לשבת על פי הוראה שלהם "זה היה פשוט מדהים כמה מהר היא קולטת ולומדת דברים." אומר סטיב. הם לא מפסיקים להתפעל מעד כמה היא מצחיקה, מלאת אהבה וסקרנית עד אין קץ "היא תמיד תשים לב לכל דבר חדש, אם היא יוצאת החוצה וכשהיא חוזרת משהו הוזז מהמקום היא לא תשקוט עד שתחקור אותו ותבין את שורש הדבר." הם מוסיפים: "לפני שאסתר הגיעה לחיינו, היינו כמו רוב האנשים, חילקנו את החיות לשני סוגים: אלה שאנחנו מגדלים בבית, מלטפים, מתחבקים איתן, שומרים עליהן, או חיות שאנחנו מעריצים כמו דולפינים, ואז היה את הסוג השני של החיות, אלה שחיות בחוות המזון-מן-החי, ונועדו לשרת את צרכינו וארוחותינו, חיות המשק. כשראינו את אסתר לצד הכלבים והחתולים זה הוריד את חומת ההפרדה הזו וגרם לנו להבין שחיות המשק הן חכמות, מרגישות ותבוניות בדיוק כמו חיות הבית, ורק בגלל הרגל של שנים התרגלנו, התרגלו כולם לחשוב אחרת."

"בתקופה בה עדין אכלנו בשר, היה לנו קל לדלג על סרטונים קשים של ניצול בעלי חיים והתאכזרות אליהם, אבל אסתר הפכה להיות עבורנו הפנים של כולם ואחרי שהכרנו אותה והתאהבנו בה, לא יכלנו יותר להתעלם מהזוועות שמעוללים להם, אסתר שברה את אותה חומה בתוכנו. למעשה, מה שאנחנו מנסים לעשות כיום זה לגרום לאנשים להתחבר אליה, לבנות איתה קשר חיובי שיוריד גם אצלם את אותה חומה. אנחנו קוראים לזה "אפקט האסתר".

אפקט האסתר - מבט מקרוב.
אפקט האסתר – מבט מקרוב.

חוות החופש Happily Ever Esther הושקה במאי 2015 ביום הולדתה השלישי של אסתר. מראש הוחלט שתהיה התמקדות מיוחדת בחווה על החזירים, שהם חיות אינטליגנטיות במיוחד שאפשר ללמד אותם דברים שאי אפשר ללמד פרות או כבשים/עיזים, שבחווה שלהם תהיה לאנשים אפשרות לטפל בחזירים החיים בחוות החופש: הם ישלמו את הוצאותיהם של החזירים ויבואו לפגוש אותם ולטפל בהם פיזית (יוצאת הדופן היחידה תהיה אסתר שתמשיך לגור בבית עם מאמציה). האנשים שיטפלו בחזירים ידאגו להם לשמיכות ומזרונים ויראו שחזירים עשויים להיות חיות נקיות ומחונכות לצרכים, ולהתאים עצמם לסביבת המחייה שמספקים להם.

דרק מספר על עובד שבא להחליף להם את החלונות בבית ופגש את אסתר, וכשהבין שהיא חיה איתם, הדבר הראשון שאמר היה: "איך יכול להיות שאתם חיים עם חזיר? זו חיה מסריחה." דרק אומר שאחת המטרות שלהם היא ללמד אנשים שזה לא נכון, ואסתר לצורך העניין מריחה נפלא.

דייר חדש הגיע לחווה - תיש.
דייר חדש הגיע לחווה – תיש.

פרט לחזירים יש בחווה גם תרנגולות ועיזים שדרק וסטיב הביאו לשם, יש כמה דורבנים ורקונים (דביבונים) שהגיעו מיזמתם לגור במקום, וגם סוס וחמור שהביאה חובבת בעלי חיים שהצילה אותם מלהמכר, והנקודה הכואבת היא שאנשים רואים בחיות אלה אוכל, וגם כשהם מצילים אותן, הם לוקחים אותן לשוחט, המציאות היא שחיות אלה שוות כסף כשהן מתות, ועולות כסף כשהן חיות. בין הסוס והחמור נוצרה חברות עמוקה והם הפכו להיות זוג בלתי נפרד.

יש לציין שהרעיון של החווה נולד עוד טרם נוכחותה של אסתר, לדרק וסטיב היתה עוד לפני כן תכנית פרישה לפיה הם תכננו שיהיה להם שטח אדמה עליו יחיו, הם חשבו על זה כעל "חוות ההצלה הפרטית שלנו", אך נוכחותה של אסתר, השינוי התזונתי והתודעתי שהביאה לחייהם ומה שהם קוראים "אפקט האסתר" שינו את הדברים בצורה מפתיעה.

ברגע הראשון בו דרק וסטיב הבינו שאסתר היא חזירה 'רגילה' במימדיה עוד בטרם החליטו להמשיך לגדל אותה, עמדו בפניהם שתי אופציות: למצוא לה מקלט לבע"ח ניצולי משקים בחוות חופש כלשהי, או למכור אותה. האפשרות השניה כלל לא באה בחשבון, מאחר והמשמעות היתה שהיא תישחט ותשמש לתעשיית הבשר. הם בדקו בחוות חופש שונות ונוכחו לדעת שהן תמיד מלאות לחלוטין, והחיות שם חיות בתנאים שלא מקובלים עליהם. הם הבינו שאינם רוצים להיות חלק מהבעיה והעדיפו להיות חלק מהפתרון.

החזירים הנוספים בחווה
אסתר והחזירים הנוספים בחווה

כשהאפשרות לפתוח חוות חופש עלתה על הפרק לראשונה, דרק וסטיב שיתפו אותו עם העוקבים שלהם בדף הפייסבוק (אז הם מנו כ-100,000 איש). תגובות ההתפעלות הרבה לא איחרו להגיע, אנשים אהבו והתחברו מאד לרעיון, כפרפורמר מקצועי דרק ידע לזהות מתי הוא מקבל תגובות מדהימות מהקהל. שלו יחד עם זאת הם הבינו שעומד לפניהם פרוייקט אדיר, מאתגר ולא פשוט, מהסוג שמשנה את החיים מהקצה אל הקצה.

הם החליטו לעשות "קפיצת ראש" לתוך הפרוייקט. כשמצאו את איזור החלומות שלהם לצורך הפרוייקט באפריל 2014 בקמפבלוויל קנדה, הם הצליחו לשכנע את בעלי השטח להסיר את פרסום המודעה למכירתו למשך חודשיים, כדי לאפשר להם לעשות את פרוייקט גיוס כספים לצורך הקמת חוות החופש. "פרוייקט אינדיגוגו" לגיוס הכסף הנחוץ הושק בראשון למאי 2014 ותוך 60 יום, ב-31/5/14 הם הצליחו לגיים 440,195 דולר, כ-10%יותר מהסכום  המקורי של 400,000 דולר שהוגדר מלכתחילה. את יתרת הסכום השלימו על ידי מכירת ביתם.

הסוס והחמור דיירי החווה, חברים הכי טובים שאוהבים זה את זה עד אין קץ

הסוס והחמור דיירי החווה, חברים הכי טובים שאוהבים זה את זה עד אין קץ

לדרק וסטיב יש מחוייבות עמוקה החווה שהקימו, ההחלטות שקיבלו בתחילת דרכה של החווה היו שסטיב ימשיך לעבוד בתחום הנדלן, בעוד קריירת הקוסמות של דרק הורידה הילוך, אבל הוחלט שהוא ימשיך להופיע כקוסם בעיקר בסופי שבוע, תוך נסיון למצוא את הדרך לשלב את הקוסמות בחוות-החופש. החנות האינטרנטית שהקימו שמוכרת חולצות, מדבקות ותכשיטים החלה להזרים מספיק כסף כדי לשכור אסיסטנטית שתעזור להם, אבל מהרגע הראשון ברור היה לשניהם שאת הפוסטים בדף, כמו גם את התגובות לשאלות ופניות של אנשים בדף יעשו הם באופן אישי, וכאן לא יוכל מישהו אחר להחליפם. "זה המהות של כל העניין, אנחנו קולה של אסתר, ואף אחד אחר לא יוכל להחליף אותנו בזה."

דרק וסטיב מצאו עצמם מתקדמים במלוא המרץ עם משהו שהבינו שהוא 'גדול מהם בהרבה' וכנגד כל הסיכויים. "אני מופתע מעצמי שאני בתוך זה" אומר סטיב "זה כל כך שונה מכל דבר שאי פעם חלמנו או חזינו שנעשה." הם המשיכו וממשיכים הלאה צעד אחר צעד כשהם מחזיקים את התקוות הגבוהות ביותר עבור החווה: החזון הגבוה ביותר שלהם הוא לאפשר לאנשים ליצור קשר עמוק עם בעלי החיים, כזה שיוביל את אותם אנשים לעשות שינוי בחייהם, שינוי מחשבתי, תודעתי ותזונתי, כפי שעשו זאת דרק וסטיב, שינוי שיהפוך את החיים לטובים, חיוביים ובריאים יותר.

"ככל שאנחנו מעמיקים יותר באורח החיים הטבעוני, אנחנו מבינים כמה זה הרבה יותר מרק חמלה על בעלי חיים" אומר סטיב, "למרות שזה כמובן חלק גדול מהעניין, אנחנו מבינים שמדובר בבריאות שלנו, בבריאות של הפלנטה ובסוגיות של רעב עולמי. יש כל כך הרבה סיבות למה אורח החיים הטבעוני הוא משהו שרצוי שכל אחד ואחת יבדקו לעומק."

ויש להם חזון נוסף: הם רוצים שהחווה תשמש כדוגמא לחוות "נושא חוות הצלה לחיות משק חדש עבורנו, אנחנו לא פעילים ותיקים שעוסקים בזה כבר שנים ארוכות, הקמנו את החווה של אסתר עם תוכנית עסקית לתחזוקתה. כשהתחלנו להסתובב בחוות אחרות כדי ללמוד את הנושא שמענו לא פעם מאנשים שמפעילים אותן שזה קשה, שיש בעיות כספיות וכו' ושאלנו את עצמנו למה זה קורה? למה כסף זו תמיד סוגיה במקומות כאלה. שלא כמו מקומות שמציעים לאנשים לקטוף תפוחים או פירות יער שם יש מודל עסקי ברור, לחוות מהסוג הזה אין כמעט חזון כזה וחבל שכך, חוות חופש צריכה להיות פתוחה לציבור בתשלום, ולהחזיק את עצמה ואפילו להיות רווחית

תמונת הנושא של דף הפייסבוק של החווה.
תמונת הנושא של דף הפייסבוק של החווה.

זו היתה המחשבה מאחורי הגדרת החווה כארגון צדקה רשום, מה שמאפשר לגבות תרומה מומלצת על כל ביקור בה למען תחזוקתה, בנוסף מתוכננת גם גינה קהילתית שמטרתה ללמד אנשים איך לגדל את תצרוכת האוכל שלהם בעצמם, וגם למכור את התצרוכת לבאי החנות בחווה למבקרים. "אנחנו רוצים שהחווה תהיה גוף שמחזיק את עצמו כלכלית," הם מסבירים, אנחנו רוצים שאנשים ירגישו רצון לחזור לכאן שוב ושוב, אנחנו גם נארח אירועים משפחתיים, יש לנו עוד תכניות שונות של פעילויות שאנחנו רוצים לעשות בחווה כדי להפוך אותה לרווחית יותר."

דרק וסטיב נשאלו: "מה אתם חושבים שאסתר היתה אומרת על כל זה אילו יכלה לדבר?"

"זה מצחיק," ענה סטיב, "זה כאילו שהיא יודעת. תראו את התמונות שלה, את קשר העין המדהים שהיא יוצרת עם המצלמה, כאילו שיש לה הבעת פנים משועשעת, זה אולי החלק שבי שמרגיש שהיא יודעת מה קורה. אני חושב שאילו היא יכלה לומר משהו היא היתה אומרת: "הי אנשים, הגיע הזמן שתשימו לב, התעלמתם לאורך כל כך הרבה זמן…"

ומילה ממני: לא יודעת לגביכם, אני מאוהבת…

מי שמעוניין להירשם כאוהד לדף המדהים הזה, הנה קישור:
www.facebook.com/estherthewonderpig
קישור לכתבה המקורית: www.kickasscanadians.ca/steve-jenkins-derek-walter-esther-wonder-pig

קישור לדף הפייסבוק של החווה: www.facebook.com/happilyeveresther

מוקדש לדרק וסטיב המקסימים והילדה שלהם, אסתר…
בתקווה לשחרור מוחלט לכל בעלי החיים באשר הם.

****************************************

flowers.med

תודה שקראתם. דעתכם חשובה לי , ואשמח לשמוע תגובות. ניתן להגיב בסופו של כל פוסט. כמו-כן, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הבלוג. לשם כך יש ללחוץ על הכפתור למעלה משמאל עם ציור הסיכה והכיתוב “עקבו אחרי”, לבחור באופציה של דואר ולמלא כתובת אימייל. האתר ישלח לכם הודעת אימייל בכל פעם שיעלה פוסט חדש. לבלוג יש גם דף שמלווה אותו בפייסבוק. אפשר לעשות לייק לדף ולראות את הפוסטים שם: https://www.facebook.com/vegan1.spirit

כמו-כן אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק ‘רוחניות וטבעונות’ בקישור הבא:
https://www.facebook.com/groups/spirit.vegan

שלכם בברכה, מיכל.