חורף? איזה דיכאון!

יש אנשים של קיץ ויש אנשים של חורף, אבל יש גם כאלה שנכנסים לדיכאון כאשר מזג האוויר מתקדר. אבל מה זה באמת דיכאון חורף, מתי הוא מחייב התערבות מקצועית ומה עושים בנדון? הנה כל התשובות

גשם בחלון

התופעה של דיכאון חורף שכיחה מכפי שנהוג לחשוב. אפילו במדינה חמה עם אקלים לח וים תיכוני כמו ישראל, יש כאלה שמרגישים את הירידה במוטיבציה ובביצועים מיד כאשר מזג האוויר מתקדם. אז נכון שיש אנשים של קיץ ויש אנשים של חורף, אבל הרבה מאוד גברים ונשים לא מצליחים להסתדר עם חילופי העונות.

החדשות הטובות הן שבניגוד לדיכאון קליני שמחייב התערבות מקצועית מקיפה ולפעמים גם נטילת תרופות כגון ציפרלקס ואחרות, דיכאון חורף הוא תופעה שניתן להתמודד איתה בדרכים אחרות. הנה כמה הצעות:

 

פעילות גופנית

הפרעה רגשית עונתית מתאפיינת בכך שהיא בעלת מחזוריות. אצל רוב האנשים זה מתחיל סביב אוקטובר וממשיך עד האביב, אבל יש הרבה סימפטומים משותפים: תחושת עייפות, חוסר אנרגיה, חרדה, שינויים במצב הרוח, קשיי ריכוז, חוסר עניין כללי ועוד.

הפתרון המומלץ הוא לבצע פעילות גופנית. אם יורד גשם וקר, אתם יכולים לעשות את הפעילות בבית. הכי חשוב שתעלו דופק ותצאו ממצב של רביצה למצב אקטיבי יותר. במידה ומזג האוויר מאפשר את זה, העדיפו בכל זאת לצאת החוצה להליכה או ריצה. עם פעילות גופנית כל הגוף שלכם יתעורר וגם האדרנלין יעשה את העבודה בתור נוגד דיכאון טבעי לחלוטין.

 

החלפת תפריט תזונתי

אנשים עם דיכאון חורף אוכלים יותר ומעלים במשקל לכל אורך התקופה. לזה יש המון השלכות בריאותיות לא טובות גם בטווח הארוך, אז מומלץ לנצל את ההזדמנות ולהחליף את התפריט התזונתי.

מלאו את המקרר והמזווה במאכלים בריאים. העדיפו פירות וירקות על חטיפים, פנקו את עצמכם במרקים ואל תתביישו להזמין אוכל טוב מבחוץ. חוץ מזה, עקבו אחר המשקל ואל תכניסו הביתה פיתויים עם מלח וסוכר.

 

חושבים חיובי

הסוד של התמודדות עם דיכאון חורף הוא "להפוך את הלימון ללימונדה". קודם כל, צריך להבין שמדובר כאמור על תופעה רווחת ושאתם לא לבד. יתרה על כך, יש גיבוי מחקרי מבוסס לתחושה של ירידה במוטיבציה כאשר בחוץ יורד גשם, יש עננים, אפור ואי אפשר לצאת מהבית. אחרי שתפנימו את כל זה, תוכלו לעבור לשלב האקטיבי.

הדרך להתמודד עם דיכאון חורף היא לחשוב חיובי. נסו לחשוב מה אתם אוהבים לעשות בבית והשקיעו בזה עוד זמן. היות וממילא כולם בבית, תוכלו להשלים למשל סדרה אהובה בטלוויזיה, לראות סרט עם חברים או בני זוג או להרכיב פאזל. בין לבין, אולי תשלימו משימות בעבודה או תייצרו לעצמכם עוד הכנסה. הכי חשוב שתבינו שהחורף אמנם כאן, אבל גם הוא יעבור.

גשם בחלון