חוק הגישור החדש לבני זוג- האמנם גישור חובה ובחינם?

משמעו של החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע"ה- 2014 אינו גישור חובה, וגם לא מדובר בחובה של העובדים הסוציאליים ביחידות הסיוע לגשר בין הצדדים בחינם. התוצאה היא שחוק שחוקק למטרה ראויה והיא להביא זוגות לפעול בדרכים אלטרנטיביות מחוץ לבית המשפט, עלול בסופו של דבר לחבל בתוצאה. מכאן שזוגות שמחליטים להתגרש ומעוניינים בגישור גירושין עכשיו, יבינו שכדאי להם לפנות לגישור בסקטור הפרטי ולקבל מענה מיידי, במקום לפנות בבקשה ליישוב סכסוך ולהגיע בסוף לאותו מקום אך תוך כדי לקיחת סיכונים רבים.

אורנה קטן

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע"ה- 2014 (להלן: "חוק הגישור החדש"), נכנס לתוקף ביום 16.7.16 יחד עם תחילת הפגרה בבתי המשפט. למעשה החוק יתחיל לרוץ בפועל רק בסיום הפגרה ב- 1.9.16.

על פי החוק: הורה/בן זוג שמעוניינים לפנות לערכאה שיפוטית בסכסוך משפחתי (מזונות, רכוש, משמורת ילדים), יגישו תחילה “בקשה ליישוב סכסוך” לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. נוסח הבקשה לא יכלול טענות או עובדות בקשר לסכסוך. העובדים הסוציאליים של יחידת הסיוע יזמנו תוך 45-60 יום מיום הגשת הבקשה את ההורים/בני הזוג לעד 4 פגישות “מהו”ת” (מידע, הכוונה ותיאום) שבמהלכן ינסו לשכנע אותם לאחת מכמה אפשרויות כגון:

  • להגיע להסכמה בעניין הסדרים זמניים,
  • לנסות לסייע לצדדים ליישב את הסכסוך המשפטי ביניהם כולו או מקצתו,
  • להמליץ להגיע לייעוץ, גישור, גירושין בשיתוף פעולה, וטיפול משפחתי או זוגי,

אולם מה הסיכוי למשל שהעובדים הסוציאליים ביחידות הסיוע יוכלו לטפל בעצמם, קרי לגשר ולהביא לידי הסכם, את 11,114 הזוגות שהתגרשו בישראל בשנת 2015?. הסיכוי לכך אינו גדול כלל וכלל בשל כוח האדם המצומצם של העובדים הסוציאליים ביחידות הסיוע. מכאן שלשכות הסיוע ינסו בעיקר להביא את הזוגות להגיע לייעוץ, גישור, גירושין בשיתוף פעולה, וטיפול משפחתי או זוגי מחוץ לכותלי בית המשפט, כלומר באופן פרטי.

        "הסיבוב" הזה שבו יחליטו זוגות שיש ביניהם סכסוך משפחתי אם להגיע לאנשי מקצוע פרטיים או לערכאות באמצעות יחידת הסיוע ייקח בין 60-85 ימים. אם כך, בסופו של דבר החוק גרם להארכת הסכסוך ולא לצמצומו.

ברור הוא כי זוגות שנמצאים במשבר זקוקים להתערבות מיידית של גורם חיצוני שיביא אותם להדברות ולניסיון לפתור בעיות בדרכים אלטרנטיביות לבית המשפט. אולם למומנטום יש פה תפקיד מכריע, ולכן "הסיבוב" שמציע החוק מביא בפועל להארכת הזמנים ובעצם מרע את מצבם של הזוגות.

הסיבות לכך רבות ומגוונות ונעוצות באותה תקופת ביניים בה בני הזוג מחכים כחודשיים לזימון מיחידת הסיוע, זמן אשר משמעו להיות תלויים באוויר. זה מאוד קשה לחיות ביחד באותו בית המשמש מעין סיר לחץ נפשי על בני הזוג ועל ילדיהם ועלול לפגוע בהם מבחינה נפשית. בתקופה זו עלולים בני הזוג להיות מושפעים מ"חברים טובים" או בני משפחה מודאגים, להיות חשופים לעצות מעו"ד, מה שעלול להעכיר את האווירה ולהביא להסלמת הסכסוך במקום לפעול מיידית לטיפול בו.

אם כך לא מדובר בגישור שהוא חובה, וגם לא מדובר בחובה של העובדים הסוציאליים ביחידות הסיוע לגשר בין הצדדים בחינם. התוצאה היא שחוק שחוקק למטרה ראויה והיא להביא זוגות לפעול בדרכים אלטרנטיביות מחוץ לבית המשפט, עלול בסופו של דבר לחבל בתוצאה. מכאן שזוגות שמחליטים להתגרש ומעוניינים בגישור גירושין עכשיו, יבינו שכדאי להם לפנות לגישור בסקטור הפרטי ולקבל מענה מיידי, במקום לפנות בבקשה ליישוב סכסוך ולהגיע בסוף לאותו מקום אך תוך כדי לקיחת סיכונים רבים.

אורנה שפטר, עו"ד (עו"ס) מגשרת זוגית, משפחתית, גירושין,רחוב היצירה 3 (בית ש.א.פ) ר"ג  03-6962453, 050-5794548, orna@shpetter-law.co.il,

מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/

אורנה שפטר
שמי אורנה שפטר, אני עו"ד ועובדת סוציאלית, עוסקת בגישור גירושין, גישור זוגי וגישור משפחתי, ומנחה קבוצות של נשים וגברים בתהליכי פרידה וגירושין. נשואה, אם לשני בנים ובת. משרדי נמצא בר"ג, מקבלת גם ברמת השרון. הבלוג משלב בין מידע משפטי, סיפורים מחדר הגישור, מקבוצות התמיכה ומחיי. מאמרים נוספים בנושא גישור גירושין ועוד אפשר למצוא באתר הבית שלי: os-gishur.co.il/