חופשת קריאה

איזה ספר הבהיל אותנו? איזה ספר הוא המורה הכי טוב ללשון? ואילו ספרים מעבירים הכי טוב את המסר של קבלת האחר?

החופש הגדול הוא זמן מעולה לגרום לילדים לקרוא! יש להם זמן פנוי, הם נמצאים הרבה במזגן, אין להם מטלות אחרות ולא חייבים ללכת לישון מוקדם. בין אם אתם בוחרים להפוך את הקריאה לחלק מהלו"ז היומי שלהם, או בין אם אתם בוחרים להפוך את זה לבילוי משפחתי, חופשת הקיץ היא הזדמנות מצוינת. תוסיפו לכך את העובדה שיצאו לאחרונה המון ספרי ילדים חדשים, עם מסרים שונים והרי לכם מתכון מנצח לחינוך בדרך שונה ו"חופשתית".
הנה רשימה גדולה יחסית (את חלקם אהבנו יותר, את חלקם פחות), של ספרי ילדים שעומר ואני קראנו לאחרונה:
"נשמה שלי", מאת טלי סלם, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download
האמת היא שבהתחלה הספר הזה קצת הלחיץ אותי (ועומר בכלל נבהל וחשב שמדובר בספר על רוחות רפאים או משהו דומה), ורק לקראת הסוף הבנו שנינו את המסר שעומד מאחוריו.
הספר מדבר על "הנשמה שמכניס אלוהים לגוף העובר" (מלחיץ, נכון?) ומתאר את מלאכתו של אלוהים ביצירת כל תינוק- יש גוף ויש נשמה והיא זו שהופכת כל אחד לשונה ומיוחד מהאחר. האיורים מהמממים, אבל כאמור, בהתחלה לא הבנתי אם מדובר בספר על משהו רוחני מידי שילדים לא יכולים להבין, או שזה ספר שמנסה להחזיר בתשובה, אבל ככל שהתקדמנו בקריאה הבנו את המסר המקסים של השונות בין אנשים ואת החשיבות של הקבלה העצמית. הספר עצמו נכתב לזכרו של סמ"ר יהודה סלם, חייל גולני, שנפל ביום ג' סיוון תשנ"ח, 27.5.1998.
"סלט ירקות- מעשה שהיה במלפפון ועגבניה", מאת טלי אבני-אלבז, הוצאת 'אופיר ביכורים'
cover-salad2
ספר משעשע על מערכת היחסים המורכבת בין המלפוון לעגבניה, עם סבטקסט מקסים על כך שדווקא החיבור עם השונה, זה מה שגורם למשהו להיות מוצלח כל כך.
הספר נפתח במעין גילוי סוד עבור הילדים, מה שגורם להם להיות מרותקים כבר מהשורה הראשונה. במהלכו, יש כמה דברים שקצת פחות אהבתי, שאמנם נאמרים כביכול על ידי המלפפון לעגבניה, אבל יש להם מסר על שמן מול רזה וכדו', שגם אם בסוף זה הופך ליתרון, לי זה עדיין צרם. חוץ מזה, הספר מקסים וחמוד, כתוב בצורה חרוזית וקלילה ובין לבין, גם עושה חשק לסלט (שזה כבר טוב)
"הקיפוד שרצה ללמוד לרקוד", מאת כרמלה וישניאק, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (16)
עוד סיפור מקסים עם מסר של חשיבות קבלת האחר. טנגו הוא קיפוד דוקרני וחביב שכל מה שהוא רוצה זה לרקוד (טנגו כמובן). אבל, למרות שהוא ממש ממש רוצה, הוא מגלה שהמשימה לא פשוטה כל כך, מכיוון שעם כל אחת מהחיות יש בעיה אחרת. הספר, שמסופר מנקודת מבטו של הקיפוד, מדגיש את התחושה שלו כאילו "כולם עושים לו דווקא ולא מתחשבים בו" (שזו תחושה רווחת אצל ילדים) ורק בסוף הוא מבין שכדי להצליח "לרקוד" עם אלו ששונים ממך, צריך להתגמש ולשתף פעולה. אהבתי! הסיפור חמוד, המסר ברור ובעיקר- חשוב!
"כאן בונים עיר עברית", מאת אילנה גויטה, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (17)
ספר מעולה מעולה מעולה שמפשט את כל נושא השורשים והבניינים (כן כן- שיעור לשון) בצורה ברורה ומוחשית.
כל הלמידה הזו מסתתרת מאחורי סיפור חמוד על הקמת עיר עברית שבה לכל משפחה יש שורש ובכל בניין גרות משפחות אחרות. השילוב בין הקמת עיר, ציונות וכאמור- שורשים, פעלים ובניינים הוא מקסים וקולע. יותר טוב מחוברת לחופש ומכל מורה פרטית! עומר, שבדיוק השנה התחיל ללמוד את כל נושא השורשים, הבין בעזרת הספר קצת יותר טוב את הנושא והתחיל להתעניין בכל הבניינים השונים.
"הצב והקוף", סיפורי כלילה ודמנה לילדים, הוצאת 'אופיר ביכורים'
download (18)
על הכריכה מתנוסס כיתוב בערבית לצד הכיתוב בעברית, מה שכבר סיקרן את עומר. הסברתי לו שסיפורי כלילה ודמנה הם מסיפורי העם הערביים והוא ממש שמח להכיר "סיפורים של עם אחר". בספר יש כל מיני משלים חמודים עם מסרים על חוכמה וערמומיות, יהירות מול צניעות ובעיקר, עם המון תובנות רלוונטיות על תמימות, דרך ארץ ומוסריות. מקסים!
יש לנו עוד ספרים שטרם קראנו, אבל עכשיו כשיש לנו זמן, אנחנו מבטיחים לקרוא ולספר לכם עליהם בקרוב 🙂
 
 
 

Ya'arit Trabelsi
אמא + לא כל כך קטן, בעלת עסק לניהול תוכן וייעוץ שיווקי, מג'נגלת בין הדברים שחייבים לדברים שצריכים בשביל הנשמה