חולמת, כותבת, רועדת ומגשימה

בעידן שבו 90% מהעסקים נסגרים בשנה הראשונה שלהם, הגיע הזמן לעשות שינוי במקום לשבת מהצד ולראות איך חלומות נגנזים

עסקים קטנים, בשבילם אנחנו פה (צילום: Unsplash Fancycrave)

בואו ניזכר לרגע בחנות השכונתית במרכז המסחרי מתחת לבית, חנות הצעצועים, הפרחים או הפיצרייה השכונתית, אותה החנות שהבעלים הם גם המוכרים, גם הסדרנים וגם המעצבים. אותם האנשים שמכירים אותנו בשם ויודעים בדיוק מה באנו לקנות. בטוחה שלכל אחד מאתנו, יש לפחות חנות אחת כזאת בראש.

קרוב לוודאי, שלאותן החנויות, אין סוללת יועצים שעוזרים להן לקבל החלטות. מקסימום יהיה זה הבן או הבן דוד שמנהל להן את הפייסבוק ובדיוק ככה זה נראה. זו לא אשמתם של אותם עצמאיים, הם פשוט עמוסים וטרודים על מעל לראש. עסוקים במה?  ברכש, בתכנון מלאי, בתמחור, במבצעים, בנראות החנות, או שזה דווקא יידחק לסוף כי אין סיכוי שהם יגיעו לזה בכלל, כי למי יש זמן ויכולת להרים את הראש כשאתם עצמאיים שעושים הכול בעסק שלכם? נשמע לכם מוכר?

עסקים קטנים, בשבילם אנחנו פה (צילום: Unsplash Fancycrave)
עסקים קטנים, בשבילם אנחנו פה (צילום: Unsplash Fancycrave)

בעידן שבו 90% מהעסקים נסגרים בשנה הראשונה לחייהם, הגיע הזמן לעשות שינוי במקום לשבת מהצד ולראות איך חלומות נגנזים. אותם החלומות של החנויות, בתי הקפה, המזנונים והמסעדות, שהם הראשונים ליפול  בסטטיסטיקה.

נתבקשתי לחלום ולעוף הכי רחוק, וכך אני עושה. החלום שלי הוא שכולנו ביחד ניתן הזדמנות שווה לעסקים האלו, שגם העסקים הקטנים והבינוניים יוכלו ליהנות מהתותחים הכבדים, שלרוב הם נחלתם של השחקנים הגדולים. בחלומי, אני רואה את עצמי מובילה פינה בתכנית כלכלית-צרכנית בטלוויזיה,כאשר בכל פינה ניתן את הבמה לחנות בעיר אחרת, לא רק במדינת תל אביב. כל סקירה כזאת, תלווה בסיפור העסק והאתגרים שהוא מתמודד איתם ותמשיך בייעוץ עם מומחים בתחום הקמעונאות, כל מומחה יתן את זווית הראייה שלו על מצב העסק ויציע נקודות לשיפור. מתווה פעולה כזה יכול לשנות מצב של עסק, ממדשדש למשגשג.

אוהבת מסך ומקווה שגם עוברת (צילום: עידן בנישו)
הולכת את הדיבור, מתרגלת ישיבה מול מצלמה (צילום: עידן בנישו)

את האג'נדה הזאת נחזק גם מהשטח, כי רק זמן מסך זה לא מספיק כדי לחולל שינוי. תכנית הפעולה הזאת, חייבת להיות מגובה בחינוך שוק לצריכה מודעת של כלכלה מקומית. מתבקש שנעשה כאן שיווק אגרסיבי לתמיכת הקהילה בעסקים המקומיים. לא יתכן שבעל המאה שהוא גם בעל הדעה ימשיך לרמוס את העסקים הקטנים שבקושי שורדים. לא יתכן שמשיך לשבת מהצד ונראה כיצד אותם עצמאיים אמיצים נמצאים בסטטוס "שורדים" במקום לשנות סטטוס ל"צומחים".

אז מה אני צריכה מכם? עזרו לי להגשים את החלום וחברו אותי עם קרן מרציאנו, גדעון אוקו או עמליה דואק מ"תכנית חיסכון" (ערוץ 12) או עם סיון כהן מהתכנית "הכל כלול" (ערוץ 13). חושבים שזה יכול להתאים לתכנית או כל פורמט אחר שיזיז מחוג, לכו על זה, אני כבר בתעופה רק תגידו לי איפה לנחות ואני שם.

ככה אני נראית כשאני עפה - צילום: גלית סבג
ככה אני נראית כשאני עפה  (צילום: גלית סבג)