חוזרים לשגרה זמנית

אחרי חודש וחצי של בילוי ארוך צריך להחזיר את סדר היום לבית. למען הסדר מצורף גם לוח החופשות לשנת הלימודים הקרובה

בחודש וחצי האחרונים הסרנו חלק מכללי הבית ואיפשרנו לבנות להנות מהחופש (תרתי משמע). השנה החלטתי להוריד קצת את הרגל מהגז. לשחרר. לא קניתי חוברות עבודה לקיץ, לא הכרחתי לתרגל את מה שלמדו במהלך השנה. לא רציתי להיות השוטרת, לא רציתי לריב/להתווכח/להכריח. רציתי אווירה רגועה ונינוחה ככל האפשר. גם להן מגיע אחרי שנה של שיעורים, עבודות, מבחנים, עמידה בלוחות זמנים ובכללי בית הספר, קצת להרפות.
הקיץ הזה לא יצאנו לחופשה משפחתית, לא בארץ ולא בחו"ל, אבל בחודש וחצי האחרונים בילינו הרבה יחד (בעיקר הבנות ואני). היינו במרכזי מבקרים, במוזיאונים שונים, בסרטים, בבריכה. גם את כוורת לא פספסנו, אירחנו חברים מהארץ ומחו"ל, הבנות גם התארחו אצל חברים שלהן. יצרנו, בישלנו, שיחקנו. גם הטלוויזיה כיכבה אצלנו.

ברוב הימים, אפשרתי לבנות ללכת לישון בשעות מאוחרות. אמנם בסביבות השעה 21-21:30 הן נשלחו אחר כבוד לחדר שינה שלנו אם רצו לצפות בטלוויזיה, או שעברו לחדרים שלהן לשחק, לנהל שיחת בנות או כל עיסוק אחר, אבל לא היה כיבוי אורות. בימים שחברים נשארו לישון, היתה פעילות ערה בבית גם אחרי חצות. חופש או לא ? אבל היו גם ימים שבשעה 20:30 כל אחת נשלחה עם ספר לחדרה. בכל זאת, קצת לשמור על האיזון, שהגוף שלהן צריך.
הקטנה, שאוהבת ללמוד (כן, יש ילדים כאלה), להתקדם מעבר לנדרש וסקרנית באופן כללי, ביקשה באופן עצמאי ויזום שלה לתרגל חשבון, ללמוד נושאים חדשים וקיבלה את מבוקשה ואילו הגדולה (שמבחינתה אפשר היה להאריך את חופשת הקיץ ל-4 חודשים לפחות) נהנתה מהשקט הלימודי.

עכשיו, כשאנחנו שבוע וחצי לפני החזרה לביה"ס, אני מתחילה להחזיר את השגרה ואת כללי הבית לנוהל רגיל. מורידה את כמות הבילויים. מחזירים בהדרגה את שעות השינה לזמנן הרגיל, כך שגם יקומו בשעה סבירה ולא אי שם ב-9, 10 ואפילו לקראת הצהריים.

הגדולה עולה לכיתה ה'. אני מקווה שבזכות ביטול המיצ"ב, הטירוף הגדול של המבחנים וההתמקדות במיצ"ב יפחתו, אבל אין ספק, שהדרישות יגדלו. אז אחרי חודש וחצי של שקט, הוצאתי לה קצת דפי תרגול בחשבון. קצת לנער את האבק מהתאים האפורים, להקל על החזרה לביה"ס ולהמנע מהלחץ של אני לא זוכרת/לא מבינה/מה רוצים ממני/לא יודעת.
בהמשך השבוע אנחנו מתכננים לנהל עם כל אחת מהבנות שיחת ציפיות משנת הלימודים הקרובה. לשמוע מה חשוב לכל אחת בשנה הזו, מה אנחנו מצפים ממנה, מה היא מצפה מאיתנו ו/או היתה שמחה לקבל/להעזר בנו.
דווקא בגלל שהשנה נכנסים לשגרה לזמן קצר, בגלל החגים, חשוב להכנס לתלם בזמן ולהכניס קצת סדר ומסגרת.
כדי שתדעו את זמני השגרה, אני מצרפת לנוחיותכם את לוח החופשות לשנת הלימודים תשע"ד 2013-14 (לפי פרסום משרד החינוך).