חווית הלילה החדשה במגדל דוד 2018

חוויה לילית יוצאת דופן זו פורטת על כל נימי חושינו וחוברים בה עבר, הווה ועתיד.
רוצים לדעת עוד כנסו לכתבה ….

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

חווית הלילה החדשה במגדל דוד

 

 

בערב קסום אנו עולים לירושלים ובהתקרבנו לעיר העתיקה, מזדקר כלפי השמיים מגדל דוד בכל תפארתו והדרו.

ובמתחם המצודה העתיקה שלרגלי המגדל מקדם אותנו מופע אור קולי חדש ומרהיב של שכולו מחווה מוסיקאלי ואומנותי לדמותו היחודית ונמיוחדת של מלך ישראל המיתולוגי הלא הוא דוד בן ישי.

המופע מספר לנו, הצופים והמאזינים, את ספור חייו של המלך, משורר, לוחם, מוסיקאי ומנהיג, וזאת באמצעים טכנולוגיים חדשניים.

המופע החדש עושה שימוש באמצעי הטכנולוגיה המתקדמים בעולם – מקרני לייזר עוצמתיים ומערכת מחשוב המפעילה 20 מקרנים, 10 נגנים, 14 מחשבים, 14 רמקולים ותשתית כבלים באורך 10 קילומטרים.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

תחילת המופע הליכה וירטואלית בין עבודותיהם ויצירותיהם של האמנים הגדולים ביותר ובהם שאגאל, מאטיס, מיכלאנג'לו, רמברנט ואחרים ובהמשך אנו מתוודעים לספור חייו המרתק והסוער של דוד המלך.

שזורים במופע , בצליל ואור, מזמורי התהילים המיוחסים לדוד על פי המסורה, והכל מגיע לפינאלה עוצמתי בסיום המופע עם צלילי שירי שמחה והלל למלך.

בולט בהם מזמור "המזמור לדוד" של הזמר ארז לב ארי בלחנו העממי והמוכר.

אין פלא שהצופים מצטרפים בשירתם ונסחפים לשימחה הגואה, בשעה שחזיון אור מרהיב הופך את חוצות העיר העתיקה לדפים מתוך ספר תהילים עתיק ומרהיב בגווניו.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

קודם למופע המרהיב סיירנו בתערוכה "לונדון בירושלים" העוסקת באותו עידן ראשוני בשנות ה- 20, תחת שלטון המנדט שזה עתה נולד, שבו הפכה ירושלים מעיר מוזנחת, קטנה ובלתי מפותחת לכרך בעל אוריינטציה מערבית עם ניחוח בינלאומי.

התערוכה מתמקדת בסיפור חיי היום יום של העיר על מוסדות התרבות והבילוי, התערוכות והירידים, חוגי התיאטרון ואולמות הקולנוע כמו גם הקונצרטים הקלאסיים והריקודים הסלוניים, מועדוני  הספורט, בתי הקפה, האוכל ואף הטיפה המרה. המרקם האזרחי השוקק הזה.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

  שוחזרו כאן אולפני הרדיו הבריטיים ובשלוש עמדות קבע ניתן להאזין לקטעים ארכיוניים מקוריים ונדירים של ימי הרדיו ההם על גיוונם.

תמונות היסטוריות שעל הקיר ופסנתר כנף שהובא במיוחד תורמים לאווירה היחודית של ראשית המאה שעברה. 

התערוכה אף מאפשרת הצצה על חוויית הקולנוע של אז, דרך שחזור אולם קולנוע ישן עם מושבים מתרוממים מעץ ווילונות קטיפתיים, שם יוכלו המבקרים לצפות בסרטים קלאסיים של התקופה וביומני הקולנוע של שנות ה-40-30. בנוסף, הופק עבור התערוכה סרטון מיוחד, המשלב קטעי ארכיון היסטוריים ונדירים בשילוב אנימציה עכשווית, ומתאר את ההיסטוריה של הקולנוע בתקופת המנדט. במסגרת התערוכה יוקרנו מדי יום סרטים באורך מלא.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

כדי להיות נאמנים למקור, נבנה במיוחד עבור התערוכה סלון תקופתי משוחזר עם ויטרינות וארונות כלים וסרוויסים בריטיים אותנטיים, רדיו ישן, וכמובן תמונות אמנות המייחדות את התקופה ומעטרות את הסלון.

 כמו כן הוצבו בתערוכה מעמדי עיתונים ישנים בעברית, אנגלית וערבית, שם יוכלו המבקרים לעיין בעיתוני התקופה הנדירים, על  האירועים ההיסטוריים המשולבים בהם, בהם עיתון מיום הכרזת המדינה. כדי לשתף את המבקרים בחוויה הסלונית, מדי 10 דקות יתקיים נשף ריקודים סלוניים, בו מוזמנים המבקרים לרקוד באופן פעיל, כולל לימוד צעדי הריקוד המיוחדים.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

והנה מתעורר לחיים בתערוכה גם בר "הפינק" המיתולוגי עם ניחוח התקופה ואביזריו האוטנטיים :

הסתבר כי הבר אמנם נסגר לפני שנים רבות אך משפחת הבעלים  בחרה לשמר בביתה את הרהיטים, הבקבוקים, ציורי האמנים שהיו על הקיר, התקליטים הישנים, ואפילו את קופסאות הסיגרים מאותה תקופה. בעקבות הגילוי, החלטנו לשחזר  את חזיתו של הבר ההיסטורי, גם ברמה הוויזואלית וגם מבחינת הקולות, השיחות, שקשוק הכוסות וכמובן השירים הישנים והנפלאים". אחד הפריטים המסקרנים בתערוכה הוא ספר המבקרים של בר ה'פינק' על דפיו הצהבהבים, בו יוכלו המבקרים להציץ במכתבים המקוריים בכתב ידם, של כל אישי הציבור, האמנים ושחקני הקולנוע המפורסמים שביקרו במקום, אליו מצטרף גם ספר המבקרים האותנטי של מלון קינג דיויד מתקופת המנדט, עם כל הדיפלומטים, הפוליטיקאים ושועי עולם שביקרו בו.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר 

 

כדי להמחיש למבקרים את חשיבותו של מגדל דויד לתרבות ולאמנות של אותה תקופה, הוצבו בתערוכה לוחות מודעות ובהן כרזות ופרסומות אותנטיות מתחומי התרבות בירושלים – אירועי מוזיקה, קונצרטים, מופעי מחול, סרטים בבתי הקולנוע ותערוכות. בנוסף, בכל חללי התערוכה יוצגו סרטוני ארכיון המתארים את פעילויות הספורט של אותה תקופה, סרטון פנורמי בשילוב אנימציה המתאר את האדריכלות המרכזית בתקופת המנדט של המבנים ההיסטוריים כמו ימק"א, אוגוסטה ויקטוריה והאוניברסיטה העברית, וסרטון אנימציה המציג את המעבר מהשלטון העותומאני למנדט הבריטי. "מטבע הדברים, לתקופת המנדט בארץ ישראל הוקדשו מחקרים היסטוריים רבים" אומרת אילת ליבר, מנהלת המוזיאון והאוצרת הראשית , "אך למעשה טרם נחקר לעומק נושא השפעתה של התרבות הבריטית על ירושלים, וזוהי התערוכה המוזיאלית הראשונה העוסקת בהשפעת חיי התרבות על התפתחותה של העיר באותה תקופה".

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

אטרקציה נוספת לה נחשפנו בביקור המאלף הייתה הופעתו של אמן הנייר המוביל בעולם, קארן סרגסיאן, היוצר דמויות יחודיות רב שכבתיות, הבנויות על כן עץ בעל רגלים, דמויות נפחיות, תלת ממדיות ודינמיות, היוצרות הרגשה כאילו מסתתר בהן אדם אשר יגיח לפתע.

 

צילום לבנה רייזר
צילום לבנה רייזר

 

 עבור התערוכה החדשה הפיח האמן חיים בדמויות מונומנטאליות של דוד המלך, שלמה, הורדוס ואחרים.

  תערוכת 'אבן נייר ומספריים' של האמן הבינלאומי קארן סרגסיאן (Karen Sargsyan), תתקיים במוזיאון מגדל דוד בירושלים, בין התאריכים 8  ביולי – 30 בספטמבר 201

התערוכה פתוחה לקהל בליוי סדנאות חינם לילדים.

הביקור במוזיאון מגדל דוד, על האטרקציות שבו, המתחלפות ומתחדשות, הוא הרבה יותר מסתם מוזיאון : זהו אתר דינאמי, הפורט על כל חושי המבקר ומעבירו באחת לתקופות שחלפו ועברו דרך מיצגים אומנותיים מכל התחומים.

 

המופע מתאים לדוברי כל השפות, המופע מונגש לכיסאות גלגלים, והוא מיועד לכל גיל, בני כל דת ולאום, מעשיר את הידע, החושים ומעצים את המונח ירושלים עיר הנצח !

 

 

לפרטים והזמנות

boxoffice@tod.org.il  *  tod.org.il *

2884* /  02-6265333  *  לקבוצות  02-6265327

 

ערכה וצילמה לבנה רייזר – LEVANA REISER